Sağlık

Bağırsak Kanseri Belirtileri ve Nedenleri

09 Kasım 2017 - 08:12:10
Bağırsak kanseri belirtileri ve nedenleri

Bağırsak kanseri; kolonda bulunan hücrelerde başlayan, dünya üzerinde ve ülkemizde oldukça sık rastlanan hastalıklardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bağırsak Kanseri Nedir, Ne Demek?

İnsan vücudunda kolon ve rektum denen iki parça kalın bağırsağı oluşturmaktadır. Bu yapının son 20 santimetrelik kısmı rektum olarak adlandırılırken bu kısım ile ince bağırsak arasındaki kısım da kolon olarak adlandırılmaktadır. Sindirim sisteminin bu aşamasında belirli sebeplerden dolayı kanserli hücreler üremeye ve yayılmaya başlamaktadır. Bu durumun fark edilmesi ile birlikte kişilerin hastalığı bağırsak kanseri ya da kolon kanseri olarak isimlendirilmektedir. Kişiler hemen tedavi altına alınırken uzun bir süreç hastaları beklemektedir. Bu süreç içerisinde hem zihinsel hem de fiziksel açıdan hastaların olumlu durumu son derece önemli olmaktadır. Birçok hasta bu rahatsızlığı atlatarak normal hayatlarına devam etmektedir.

Bağırsak Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Bağırsaklar sindirim sisteminin çok önemli bir bölümünü oluşturduğundan bu kansere yakalanan kişilerde belirtiler de sindirim sistemi üzerinde ortaya çıkmaktadır. İlk olarak en yaygın görülen belirtisi karında dolgunluk hissidir. Kanser sebebiyle kalın bağırsağın çapında azalmalar meydana gelmektedir. Bu durum kişilerin yiyecekleri vücutlarından rahat bir biçimde atamamasına sebep olmaktadır. Yiyeceklerin rahatlıkla atılamaması insanların karnında dolgunluk hissine sebep olmaktadır. Bağırsak kanseri nedenleri, başlaması ve ilerlemesi durumunda burada yiyecekler birikebilir ve vücuttan atmakta büyük zorluk yaşanır.

Bağırsak Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Hafif düzeyde hissedilen ağrılar ve iştah kaybı da bağırsak kanseri belirtileri olarak gösterilebilir. İnsanlar hayatlarının birçok bölümünde karın ağrısı problemi yaşadıklarından bu durumu ilk etapta gözardı edebilirler. Ancak düzenli olarak karınlarında ağrılar olan kişilerin en kısa süre içerisinde kontrol için doktorlara başvurması gerekmektedir. Bunun yanında iştahın bir anda çok azalması da kişilerde kanser belirtisi olarak görülmektedir. Bunun en büyük sebeplerinden birisi yenilen yiyeceklerin rahatlıkla dışarı atılamamasıdır. Bu sebeple insanlarda tokluk hissi çok daha uzun sürerken iştahta ciddi anlamda kısılmalar meydana gelir.

Bağırsak Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Uzmanlar, bağırsak kanserinin oluşmasında kesin bir sebep sunamamaktadır. Ancak bu aşamada çevresel ve genetik etmenler bu hastalığa yakalanma riskini arttırabilir. Kalıtsal etmenler, kişilerin bağırsak kanserine yakalanmasında en önemli neden olarak gösterilebilir. Geçmiş dönemlerde ailesinde kolon kanserine yakalanmış olan kişiler varsa bu durum kişilerin de kansere yakalanma riskini ciddi biçimde arttırmaktadır.

Bağırsak Kanseri Genetik Midir?

Araştırmalar geçmiş dönemde ailesinde meme kanseri ya da yumurtalık kanseri teşhisi konan kişiler bulunan insanlarda da bağırsak kanserine yatkınlık olduğunu göstermektedir. Çevresel etmenlerde ilk sırayı beslenme almaktadır. İnsanların sindirim sisteminde yaşanan bu rahatsızlıkta beslenme çok önemli bir yer tutar. Genel olarak batı tipinde yiyeceklerin çok fazla tüketilmesi insanlarda bu rahatsızlığın görülme oranını arttırmaktadır. Fazla yağlı besinlerin tüketilmesi bağırsakların ciddi zarar görmesine sebep olabilir. Genel olarak hayvansal yağların vücut içerisinde donması ya da kıvamının yoğunlaşması sindirim sisteminde çok uzun kalmasına ve bu sebeple de kanser hücrelerinin oluşmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple özellikle yatkınlığı bulunan kişilerin bu besinleri tüketmemeye dikkat etmesi gerekir.

Yorumlar
Buse Çolak 09 Kasım 2017 - 08:22:10 Bağırsak kanseri yaş aralığı nedir? Genelde hangi yaşlarda kendini gösterir? Nasıl belli olur? Bu hastalığa yakalananlar kanser olanlar tedavisi için neler yapıyorlar? Tedavi kesin çözüm olur mu acaba? Bende şüphesi var o yüzden nasıl bir hastalık olduğunu merak ediyorum.cevapla
Figen Ala 14 Eylül 2018 - 17:12:26 Bağırsak kanseri hangi aşamada kesin tedavi ile kalıcı olarak geçer? Kolon kanseri ile aynı oluyor sanırım. Öldürür mü en çokta bundan korkuyorum. Bir yakınımda bu hastalık ortaya çıktı ve ilk evre dediler. Kesin iyileşme olur mu? Ameliyat ne zaman yapılıyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: