Sağlık 18 Şubat 2021 - 14:41:49

Kafein Zararları Nelerdir? Fazla Kafein Alınca Ne Yapmalı?

Kafein Zararları Nelerdir? Fazla Kafein Alınca Ne Yapmalı?

Kahve, çay, kakao gibi yaprak ve meyve şeklinde bulunan birçok besinin içerisinde yer alan kafein, uyarıcı etkilelere sahip olan bir maddedir. Daha çok kahve içerisine yer alan bu madde aynı zamanda kola ve enerji içeceklerinin içerisine de daha sonradan dahil edilebilmektedir. Doğru şekilde tüketilmediği zamanda yan etkileri bulunan kafeinin zararlarına ve özelliklerine yazımızın içeriğinde yer vermekteyiz.

Kafeinin Zararları Nelerdir? Günlük Kafein Miktarı Nedir?

Gün içerisinde tükettiğimiz pek çok besinin içerisinde yer alan kafein zararlı mı diye merak ediyorsanız sizlere yan etkileri hakkında şu şekilde bir sıralama yapabiliriz:

 • Kalp atışının hızlanmasına neden olabilir. Vücutta merkezi sinir sisteminin uyarılmasına neden olan bu madde kalp atışında hızlanma meydana getirir. Kafein vücuda girdikten yaklaşık 15 dakika sonra bu durum gerçekleşmektedir. Kalp çarpıntısı da görülebilir.
 • Özfagusun gevşemesine neden olan kafein, mide ekşimesi meydana getirebilir ve reflü oluşumuna sebebiyet verebilir. Hassas midelerde kafein tüketimi sonrasında midede ekşime gibi yan etkiler meydana gelebilmektedir.
 • Vücudun seğirmesine neden olan adrenalin gibi hormonların uyarılmasına neden olan kafein eğer gereğinden fazla tüketilirse bu bağlamda huzursuzluk oluşturmaktadır.
 • Kalp atışının yükselmesi, adrenalin hormonunun artması ve yüksek hassasiyet durumunun görülmesi anksiyete oluşmasına neden olabilir. Kafein alımı bu üç etkene yol açabileceğinden dikkatli tüketilmelidir.
 • Uzun süre yüksek miktarda kafein tüketilmesi, vücut kaslarında kramp oluşmasına neden olur. Bunun sonucunda kasların istenmeyen şeyler yapması gibi durumlar söz konusu olur.
 • Vücutta meydana getirmiş olduğu uyarıcı etki nedeniyle kafein alımı konuşma ve düşünme hızını etkilemektedir. Genel olarak bu durum vücutta konsantrasyon etkisi meydana getirse de aşırı alınırsa kafa karışıklığı ve kekeleme meydana getirebilir.
 • İdrara çıkma ihtiyacını artıran ve böbreklerin gereğinden fazla idrar üretmesine neden olan kafein, böbreklerde kan akışının hızlanmasına ve damarlarının genişlemesine neden olmaktadır.

Kafein normal şekilde tüketildiği zaman bir yan etki oluşturmamaktadır. Faka bu durum herkese göre değişkenlik göstermektedir. Günlük kafein miktarı 3-5 mg kadardır. Bu oran 3-4 fincan kahve ya da 5-6 büyük bardak çaya denk gelmektedir.

Fazla Kafein Alınca Ne Yapmalı?

Fazla Kafein Alınca Ne Yapmalı?

Enerjiyi artırmak ve uykuyu açmak için doğru bir seçim olmasına rağmen bazı durumlarda gereğinden fazla kafein alımı söz konusu olur. Gün içerisinde çok fazla kahve tükettiyseniz bunu vücuttan atmanın bazır yöntemleri vardır. Bunlardan biri magnezyum takviyesidir. Magnezyum içeren besinler tüketmeniz iyi gelecektir. Bir başka yöntem olarak bol su tüketimi sayılabilir. Eğer ki bulabiliyorsanız organik süt içebilirsiniz. Taze bir havuç ile birlikte 1 bardak süt ve ve 1 büyük bardak suyu peş peşe tüketmeniz faydalı olabilir. Fakat havucu güzelce çiğnemelisiniz. Bunun yanı sıra meyveler de dahil olmak üzere tatlı tüketimi sağlamayınız. Eğer ki vücudunuzda kafein hassasiyeti belirtileri görmeye başladıysanız tüketimi mutlaka bırakmalısınız.

Vücudumuza giren kafein etkisi ne kadar sürer diye baktığımızda birkaç saat boyunca devam ettiğini belirtebiliriz. Bu süreç içerisinde yan etkiler meydana gelebilir. Eğer ki semptomlar çok ciddiyse bir sağlık kuruluşundan destek alabilirsiniz. Genel olarak kafein etkileri vücutta 45 dakika içerisinde kendini gösterir. Bunlar 3-5 saat boyunca devam edebilir. Hatta vücuttan tamamen atılması 10 saat sürebilir.

Ne Kadar Kafein Öldürür?

Ne Kadar Kafein Öldürür?

Uzmanlara göre sağlıklı yetişkin bir bireyin günlük kafein tüketimi 5-10 gram arasında olduğu zaman ölümcül etkiler meydana getirmektedir. Bu dozu yakalamak için çok fazla kahve içmeniz gerekir. Bu süre içerisinde mesane oldukça zorlanı ve iflas eşiğine gelebilir. Ne kadar kafein zararlı diye baktığımızda 5 gramın üzerinin sakıncalı olduğunu belirtmekte fayda vardır. Çünkü fazlası sinir sistemine zarar vermektedir. Bu etki sonrasında ölümcül sonuçlar meydana gelir. Genel olarak kafeinin kendisi tek başına ölüm nedeni değildir. Bunu tetikleyen başka etkiler de vardır.

Kafein Yararları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Çoğunlukla zararlarından bahsettiğimiz kafein asıl olarak gerektiği miktarda alındığı zaman vücuda fayda sağlamaktadır. Kafeinin yararlarına baktığımızda karaciğerin temizlenmesine destek olduğunu ve detoks etkisi meydana getirdiğini belirtebiliriz. Tip 2 diyabete karşı bedeni koruma etkisi vardır. Zihni açar ve kuvvetlendirir. İnme riskinin önüne geçerken aynı zamanda bunamayı da önlemektedir. Fakat bu etkiler ölçülü şekilde tüketildiği zaman olmaktadır.

 • kafein zararları
 • günlük kafein miktarı
 • kafein zararlı mı
 • fazla kafein alınca ne yapmalı
 • kafein hassasiyeti belirtileri
 • kafein etkisi ne kadar sürer
 • ne kadar kafein öldürür
 • ne kadar kafein zararlı
 • kafeinin yararları
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Dantel Böceği Zararları Nelerdir? Isırır mı? Nasıl Yok Edilir?