Sağlık

Kardiyo Nedir? Kardiyo Hareketleri ve Egzersizleri Zayıflatırmı?

14 Ağustos 2018 - 18:27:57
Kardiyo nedir? Kardiyo hareketleri ve egzersizleri zayıflatırmı?

Kardiyo hareketleri esnasında nabız atımı sayısı artar, kan akışı hızlanarak, yağ yakımıyla kas gelişimi gerçekleştiren egzersizdir.

Kardiyo Nedir, Ne Demek?

Kas gelişimi ve vücudun yağ yakması için kan akışının hızı çok önemli faktörlerden biridir. Bu sayede kardiyo egzersiziyle zayıflamak isteyen insan bu uygulamanın yağ yakma gücünden faydalanmaktadır. Bunun yanı sıra egzersiz aracılığı ile kas kütlesi artmakta ve kan akışı hızlandırılmaktadır. Bütün bu etkenlerin olabilmesi için egzersiz sayesinde hem süre kısalmakta hem kişi hedefine daha çabuk bir biçimde ulaşmaktadır.

Kardiyo Hareketleri Zayıflatır mı?

İnsanın sağlıklı bir hayat sürebilmesi için gerekli olan egzersizler olarak ifade edilir. Kardiyo egzersizleri sayesinde kan akışı, kalp atışı hızlandığı için kilo vermek kolaylaşır. Zayıflamak, fit bir görüntüye sahip olmak ve hızlı bir zaman diliminde yağ yakmak için bahsi geçen uygulamalar yapılabilir. Egzersizlerin içinde kürek çekmek, koşmak, yüzmek, bisiklete binmek, aerobik, ip atlama, step vardır. Bu egzersizlerin uygulanması kolay gelse de düzenli yapılması hedefe ulaşmak için gerekli olan etkendir.

Kardiyo Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Kilo vermek için uygulanan spor programlarının içinde yer alan kardiyo hareketleri pek çok kişi tarafından yanlış anlaşılıp uygulanmaktadır. Çoğu kişi bu egzersizlerin nasıl yapıldığına dair herhangi bir bilgiye sahip değildir. Dolayısı ile egzersizler hakkında fikir sahibi olmak sürecin doğru ve düzenli uygulanmasına yardım eder. Yürümek, koşmak, bisiklete binmek hızlı yağ yakılmasını sağlar. İçinizden çoğu kişi evde kardiyo yapıldığını bilmiyor olabilir. Egzersizin asıl amacı nabız atımını artırmak olduğu için nabzın artmasıyla kan akışı hızlanır. Nabız atımının artması için ev ortamında bazı egzersiz uygulamalarını yapmak oldukça basittir.

Evde Kardiyo ile Zayıflama Nasıl Olur?

Kardiyo öncelikle sıçrayan kukla ismindeki hareket yukarıya doğru sıçramayla gerçekleşir. Sıçrama esnasında kollar ve bacaklar açıp kapatılır. Dizler karın hizasına gelecek biçimde kaldırılır ve olduğunuz bölgede ilerlemeden tempolu biçimde koşma egzersizinin adı yüksek koşudur. Pek sevilmeyen ve uygulanması zor görünen şınav nabız hızını arttıran hareketler arasında yer alır. Kolay şınav çekmek için dizler yere dayanır ve egzersiz yapılır. Şınav kalp atışını hızlandırır. Kalça bölgesinin şekilli ve hoş görünmesini sağlayan squat egzersizi, kadınlar tarafından uygulanabilir. İlk olarak eller ön kısımda, bel düz halde ve ayaklar omuz genişliğinde açılır. Sonrasında bu şekilde aşağıya doğru çekme ve kalkma hareketi yapılır. Popoyu şekillendirmesinin yanında bacak kaslarının da gelişmesini sağlamaktadır. Sırt duvara dayandırılır ve duvara paralel olacak şekilde sandalyede oturur halde aşağı yukarı çömelip kalkılır. Sandalye hareketi olarak ifade edilen bu egzersiz yapılırken yere daha fazla yaklaşılması önerilir. Sol ve sağ kısımlara doğru zıplanması evde yapılan kardiyo hareketleri arasında yer alır. Kardiyo egzersizi olan basamak hareketi de bir basamağa çıkıp inilerek yapılmaktadır.

Yorumlar
Özcan Yeşilyurt 14 Ağustos 2018 - 18:37:57 Kardiyo hareketleri ve egzersizleri nelerdir? Faydaları nelerdir? Her gün yapmak gerekiyor mu? Spor yapmadan yürüyerek kardiyo yapmak kilo verme konusunda etkili olur mu? Nasıl yapmak gerekiyor?cevapla
Gülay Demir 15 Ağustos 2018 - 13:50:17 Kardiyo aletleri nelerdir? Bisiklet sürmek kardiyo yapmak için uygun olur mu? Ya da buna özel bisikletler var mı acaba? Nasıl yapmak gerekiyor? Nasıl beslenmek gerekiyor? Bunun vücuda nasıl faydaları vardır?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: