Kombucha (kombu) çayı tarifi nedir? Faydaları ve zararları
Sağlık

Kombucha (Kombu) Çayı Tarifi Nedir? Faydaları ve Zararları

16 Kasım 2017 - 19:42:14

Çin'de çay tüketimi son derece yaygın olurken bu bölgenin en çok tercih edilen çayları dünyanın çok büyük bir kısmına yayılmıştır. Bu aşamada kendi içerisinde 5 farklı çeşidi bulunan Çin çaylarının içerisinde fermantasyona uğrayarak hazırlanan kombu çayı da yeşil ya da siyah çay kullanarak rahatlıkla hazırlanabilmektedir.

Kombu Çayı Nedir? Nasıl Olur?

Normal şartlarda siyah çay ülkemizdeki en yaygın çay çeşidi olduğundan siyah çayla hazırlanmaktadır. Ancak artık yeşil çayın da her ülkede popüler olması bu tarifi de popüler hale getirmiştir.Birçok kişi için kombucha (Kombu) çayı tarifi oldukça zahmetli olurken birçok kişi bu zahmetin karşılığını üst düzeyde aldığından sorun yaşamamaktadır.

Kombucha (Kombu) Çayı Tarifi

Dünyanın en yararlı çaylarından birisini oluşturmak isteyen kişiler Kombucha (Kombu) çayı tarifi ile bunu gerçekleştirebilirler. İlk aşamada 3 litre temiz suyun çelik ya da cam tencerede kaynatılmak üzere hazır hale gelmesi gerekmektedir. Belirli bir süre sonra su kaynamaya başlarken içerisine 1,5 su bardağı miktarında toz şeker atılması gerekir. Bu aşamanın ardından karışımın 5 dakika daha kaynatılması gerekmektedir. Bunun sonrasında ocak kapatılır ve karışıma 10 adet siyah poşet çay atılır. Bu şekilde çay 15 dakika demlenmeye bırakılır. Bunun sonrasında çay poşetleri toplanarakkarışımın oda sıcaklığında soğuması beklenir.

Kombucha Çayı Nasıl İçilir? Nasıl Kullanılır?

Hazırlanan çay bir kavanozun içerisine bırakılır. Bu aşamada geniş bir kase de kullanılabilmektedir. Çin'de hazırlanan çaylarda yüzey alanının maksimum seviyede olması amaçlanmaktadır. Bu şekilde bırakılan çayda fermantasyon işlemi gerçekleşirken halk arasında mayalanma olarak da isimlendirilebilir. Bu işlem için öncesinden mayalanmış çay bulunuyorsa onun da katılması süreci hızlandıracaktır. Kap bir tülbent ile örtüldükten sonra etrafına lastik geçirilir. Bu şekilde bırakılan çayın içerisinde belirli bir süre sonra mantar oluşacaktır. Çayın ismi de buradan gelmektedir. Oda sıcaklığında 4 gün ile 10 gün arasında değişen sürelerde bekletilen çay hazır hale gelir. Kombucha çayının faydaları kalış süresi ile orantılı olarak artış gösterecektir.

Kombucha Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Bu çayı hazır hale getiren ve sonrasında düzenli olarak tüketen kişiler birçok farklı faydayı vücutlarında görürken kombu çayı için en önemli iddia ömrü uzattığıdır. Bu faydası, bitki çayları arasında çok üst sırada yer almasını sağlarken Çin'de çok uzun yaşayan kişilerin olması bu tezi desteklemektedir. Bu etki için birçok kişi bu çayı düzenli olarak tüketmektedir. Bunun yanı sıra vücut içerisindeki salgıları ve hormonları da ayarlayarak vücudun çok daha iyi bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Hormonların düzenlenmesi menopoz dönemindeki bayanlar için çok faydalı olabilmektedir. Bu sayede bu dönemde yaşanan olumsuzluklar olabildiğince ertelenmektedir. Ekstra olarak kalp sağlığına iyi gelen bu çay, vücutta biriken toksinlerin atılmasında da çok faydalı olmaktadır.

Yorumlar
Heval güngör 16 Kasım 2017 - 19:52:14 Kombu çayı yapımı nasıl oluyor? Kombucha çayı kullananlar var mı? Bu çayın herhangi bir zararı var mı? Zayıflatırmı? zayıflama konusunda ne kadar etki gösteriyor? Arkadaşlar kullanmak istiyorum ama nasıl bir çay olduğunu bilmediğimden bilgi almak istiyorum.cevapla
Ebru Fidan 19 Eylül 2018 - 11:55:32 Kombucha çayı alıp tarifini uygulamak istiyorum. Fiyatı çok pahalı değil gördüğüm kadarıyla. Nerede satıldığını buldum ama yorumları merak ediyorum asıl olarak. Kullananlar bu çaydan ne kadar etki görüyorlar? Bir yan etkisi oluyor mu?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: