Zayıflama

Mürver Çayı Nasıl Yapılır? Zayıflatırmı? Faydaları, Kullanımı, Zararları

16 Kasım 2017 - 22:32:49
Mürver çayı nasıl yapılır? Zayıflatırmı? faydaları, kullanımı, zararları

Bitki çayları arasında çok popüler olmayan mürver çayı, lezzetli yapısı, hoş kokusu ve faydaları ile son derece güzel bir içecektir. Boncuk şeklindeki meyve yapısı ve parlak renkleri sebebiyle dekor olarak da birçok alanda kullanılabilir.

Mürver Çayı Nedir? Ne İşe Yarar?

Ülkemizde de yetişen mürver bitkisinin yaklaşık olarak 30 farklı çeşidi bulunur. Bunun yanı sıra bitkinin olgunluk düzeyine göre meyvesinin renginde de değişimler olmaktadır. Parlak kırmızı renkten çok daha açık ya da çok daha koyu renklerde olabilir. Mürver çayının tarifi içerisinde direkt olarak bitkiler toplanarak hazırlanması seçeneği de yer almaktadır. Bunun yanı sıra poşet çay olarak hazır bir biçimde de satın alınabilir. Mürver bitkisi sadece çay olarak değil aynı zamanda hoş kokusunun oluşu parfümlerde kullanılmasını sağlar. Ama bu bitki çay kullanıldığında olarak insan vücudunda da bolca fayda göstermektedir. Mürver çayı zayıflatırmı sorusu, en çok sorulan sorulardan birisi olurken terleme çayı olarak da adlandırılan bu çayın zayıflama üzerinde etkileri olduğu söylenebilir. Ancak bunun için uzun süre düzenli kullanım gerekecektir.

Mürver Çayı Nasıl Yapılır? Tarifi ve Kullanımı

Bu çayın doğal yöntemler ile hazırlamak isteyen kişiler bu aşamada aktarlardan meyveyi kuru ya da taze biçimde alabileceklerdir. Bu bitkinin su ile birlikte kaynaması iyi bir sonuç vermez. Bu sebeple de insanların kaynamış suya kuru ya da taze bir biçimde mürver meyvelerini atması ile çayın demlenmesi gerekmektedir. Mürver çayının tarifi için yalnızca mürver meyveleri ve su yeterli olur. Bu doğrultuda suyu kaynatan kişiler sonrasında içerisine mürver meyvelerini atarak 10 dakika boyunca demlenmeye bırakır. Mürver bitkisinin meyveleri zaten çok küçük ebatlarda olduğunda üzerinde herhangi bir işlem yapılmasına gerek yoktur. Rahatlıkla direkt olarak çay için suya atılabilir.

Mürver Çayının Faydaları Nelerdir?

Düzenli olarak tükettiğinde mürver çayının faydaları kısa süre içerisinde ortaya çıkacaktır. Genel olarak bu çay kışın kullanılırken en önemli faydası olarak görülen soğuk algınlığına karşı etkileri bu dönemde rahatlıkla kullanılmaktadır. Soğuk algınlığına yakalanmayı önleyen bu bitki çayı, aynı zamanda soğuk algınlığı problemini yaşamaya başlayan kişilerin tedavisinde de kullanılabilmektedir. Bunun yanında faydaları arasında boşaltım sistemi üzerinde etki göstermektedir. İnsanlarda kabızlığın giderilmesini sağlayan bu bitki çayı besinlerin en iyi şekilde sindirilmesini sağlamaktadır. Bu özelliği ile birlikte zayıflama üzerindeki etkileri de sorgulanmaktadır. Ancak yüksek oranda zayıflamaya katkı yaptığı söylenemez. Bunun yanı sıra çok iyi bir idrar söktürücü etkisi bulunmaktadır. Bu şekilde zararlı maddelerin vücuttan atılması çok daha kolay olacaktır.

Mürver Çayının Zararları Nelerdir?

İnsanlar mürver çayı zayıflatıcı bir etkiye sahip olduğundan normalden fazla kullanılmaya neden olabilir. Bu durum kişilerde zehirlenmeye varan sorunları ortaya çıkarır. Gün içerisinde en fazla 2 defa kullanılması gereken bu bitki çayından zehirlenen kişilerde en önemli belirti olarak kusma görülmektedir.

Yorumlar
Neslişah Yaman 16 Kasım 2017 - 22:42:49 Mürver çiçeği çayı zayıflatırmı? Kullanımı günde kaç defa olması gerekiyor? Zararları var mı acana kullananlar yan etki görüyor mu şikayeti olan var mı? Benim metabolizmam çok yavaş çalışıyor o yüzden kilo veremiyorum. İşe yararsa kullanmak istiyorum.cevapla
Elvan Çağıran 19 Eylül 2018 - 12:02:57 Mürver çayı kullanımının zararlarından çok faydaları olacağını düşünüyorum. Bu bitkiden alarak çayımı kendim hazırlamak istiyorum. Bitkiden ne kadar koymak gerekiyor? Bu bitkiyi kaynatıp mı içmek gerekiyor yoksa demlenmesi yeterli oluyor mu?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: