Sağlık

Bebek Plasentası Nedir, Ne Demek? Yenir mi?

07 Mart 2021 - 14:41:23
Bebek Plasentası Nedir, Ne Demek? Yenir mi?

Bebek plasentası; anne karnındaki bebeğin anne ile arasındaki oksijen, besin ve diğer tüm maddelerin alınmasını sağlayan, bebeğin büyüyüp gelişmesi için önemli olan bir yapıdır. Gebeliği sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için hayati önem taşıyan bebek plasentası yenir mi, gençleştirir mi diye son dönemlerde oldukça merak konusu olmaktadır.

Bebek Plasentası Nedir, Ne Demek?

Bebeğin anne karnında beslenmesini, nefes alıp vermesini sağlayan bebek plasentası oldukça önemli görevi bulunan bir bağdır. Temel görevlerine baktığımızda gaz değişimini sağlamak, tüketilen besinlerdeki atık maddeleri ayırıp bebeğe tüketebileceği şekilde ulaştırmak ve bebeğin büyümesi için gerekli olan hormonları salgılamak gibi pek çok görevi bulunmaktadır. Bu yapıdan beta HCG, progesteron ve insülin gibi büyümeden sorumlu olan hormonlar salgılanmaktadır. Bu da hamileliğin normal şekilde ilerlemesi için gereklidir.

Glikoz, amino asit,yağ asitleri, kalsiyum, D vitamini, oksijen ve bağışıklık sisteminden sorumlu olan immunoglobulin G maddelerini bebeğe ileten plasenta, karbondioksit ve benzeri atık maddeleri bebekten alarak annenin vücuduna iletmektedir. Fakat annenin kullandığı ilaçlar, sigara gibi maddeler plasentadan geçere bebeğe ulaşmaktadır. Bunu ayırmamaktadır. Bunun haricinde bu yapı bebeği enfeksiyondan korumak için adeta bir kalkan görevi üstlenmektedir. Bebek plasentası ne zaman oluşur diye baktığımızda gebeliğin başında oluşmaya başlayan bu yağı, ilk 12 hafta içerisinde gelişmektedir.

Bebek Plasentası Yenir mi?

Dünyaca ünlü bazı isimlerin bebek plasentası yemesinin ardından yayılan bu durum akıllara bebek plasentası gençleştirir mi sorularını getirmiştir. Rahim organının besin deposu olarak bilnen ve doğum sonrasında atılan plasenta, fetüsün gelişim sürecinde gerekli olan besin ve oksijen alışverişini sağlamaktadır. Plasentanın gençleştirdiğini düşünenler bu yapının cilt için gereki olan madde ve bileşenleri barındırdığını belirtmektedir. Cildin dahan geçn görünmesini ve gençliğin korunmasını sağlaması gibi etkileri olduğu söylenmektedir. Bu şekilde popüler hale gelmiştir. Hatta pek çok kişi plasenta yiyen ünlüler kimdir diye araştırarak işe yararlığı konusunda detaylı tespitler yapmaktadır. Anti-aging etkisi olduğu söylenen bu yapının tüketilmesinin insan için zararlı etkileri olabileceği belirtilmektedir. Bundan dolayı infeksiyon oluşumuna dair etkilerden bahsedilmektedir. Tüketiminin doğru olmadığı nitelendirilmektedir.

Doğumdan Sonra Plasenta Ne Yapılır?

Genel olarak normal doğumdan sonra plasenta 30 dakika içerisinde kendiliğinden ayrılmaktadır. Sezaryen sırasında ise doktor tarafından kolay bir şekilde rahimden ayrılması sağlanır. Rahim sonrasında kasılır ve kanama kesilir. Bu sırada doktor plasentanın tam olarak çıkıp çıkmadığına da bakmaktadır. Bazı ülkelerde plasenta gömülmektedir. Bu bir gelenek olarak nitelendirilmektedir. Son yıllarda plasentada yer alan hormonların faydası nedeniyle bebek plasentası yenir mi diye düşünülmektedir.. Birçok kişinin bunu farklı şekillerde tükettiği belirtilmektedir. Bazısı içeceklerde içiyor bazıları toz haline getirip kullanıyor bazıları ise bunlardan yapılan kapsülleri tüketiyor. ayrıca yapılan bazı araştırmalara göre plasentanın nükleer kalıntıları ve radyasyonun etkilerini azalttığı belirlenmiştir. Gelecek yıllarda bu konuda çok önemli bir yerinin olacağı belirtilmektedir.

Plasenta Yemenin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Son yıllarda trend hale gelen bu konu ülkemizde de oldukça merak edilmektedir. Plasenta yiyen Türk ünlüler araştırılırken aynı zamanda bunun faydaları da söz konusu olmaktadır. Bazı insanların doğum sonrası depresyonu engellemek için kullandığı belirtilmektedir. Bazılarına göre bu yapının gebelikte anneden bebeğe geçen vitaminleri barındırmaktadır. Bazı uzmanlara göre çiğ, pişmiş ya da hap şeklinde alınmış olan plasentanın bir faydası bulunmamaktadır. Yani negatif ya da pozitif sonuçlarına dair kesin bilgiler bulunmamaktadır.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: