Sağlık

Tahin Pekmez Faydaları, Zararları, Kalorisi ve Tarifi

07 Mart 2021 - 08:50:08
Tahin Pekmez Faydaları, Zararları, Kalorisi ve Tarifi

Kahvaltılarda sofraların olmazsa olmaz ikilisi olan tahin pekmez karışımı, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlarken aynı zamanda tadı ile de damak zevkimizi şenlendiren bir besindir. Tahin pekmezin faydaları, tarifi, ne kadar yenmeli gibi bilgiler verdiğimiz yazımızda aynı zamanda bu besini kalorisi hakkındaki detaylara da yer vereceğiz.

Tahin Pekmezin Faydaları Nelerdir?

Susamdan elde edilen tahin, üzüm ve duttan elde edilen pekmez oldukça sağlıklı bir besindir. Doğru şekilde tüketildiği zaman birçok yararı bulunmaktadır. Tahin pekmezin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Omega-3 ve omega-6 açısından zengin olan bu karışım doymamış yağ içeriği sayesinde kalp sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Bununla birlikte beyin hücrelerinin korunmasını ve iyileşmesini de sağlar.
  • Yüksek oranda protein barındırmaktadır. Kas gelişimi açısından önemli olan protein, aynı zamanda sindirim sistemi için de oldukça faydalıdır. Sindirim düzenlenmesine yardımcı olur.
  • Antioksidan barındıran bu besin saç köklerini besleyerek, saçların daha sağlıklı uzamasını sağlar.
  • Emzirme döneminde kadınlar için oldukça ideal bir besindir. Sütün hem miktarını hem de besleyiciliğini artırmaktadır.
  • B1, B2, B3 vitaminlerini barındıran tahin pekmez, aynı zamanda magnezyum, demir, kalsiyum ve potasyum açısından da zengindir.
  • Kanın temizlenmesini sağlayarak dolaşım sisteminin düzenli çalışmasını sağlamaktadır. Yüksek oranda demir içerir ve kansızlığa karşı oldukça güçlüdür.
  • Kalsiyum açısından zengin olan çocukların gelişiminde etkili olmaktadır. Çocuklarda büyümesi için gerekli olan aminoasitleri barındırmaktadır.
  • Hormonları canlandıran ve güçlendiren tahin pekmezin cinsel faydaları da bulunmaktadır.

Lif açısından zengin olan ve sindirimi düzenleyen tahin pekmezin cilde faydaları da bulunmaktadır. Vücutta sağlamış olduğu düzenli etki aynı zamanda cilt sağlığını olumlu yönde etkiler. Fakat fazla tüketilmemelidir. Bu durumda sivilce akne oluşumu meydana gelebilir.

Tahin Pekmezin Zararları Nelerdir?

Genel olarak faydalı etkileri ile bildiğimiz tahin pekmezin zararları aşırı tüketim sonucunda meydana gelmektedir. Birçok kişi diyette tahin pekmez yenir mi diye merak etmektedir. Kalorisi yüksek bir besin olduğu için kilo verme sürecinde tüketimi çok fazla tavsiye edilmemektedir. İçerisinde şeker bulunduğu için diyette olmasanız bile dengeli tüketim sağlamanız gerekmektedir. Tahini tek başına tükettiğiniz zaman zararları yok denecek azdır. Fakat içerisinde yüksek oranda yağ barındırmaktadır. Pekmez ise şeker barındırmaktadır. Bundan dolayı bu iki besin bir araya geldiği zaman zararlı olabilmektedir.

Vücutta su tutan bu karışım böbrek rahatsızlığı olan kişiler için tavsiye edilmemektedir. Aynı zamanda şeker hastaları için de önerilmemektedir. Çok sık tüketildiği zaman bu karışım vücutta şişkinlik meydana getirmektedir. Ayak ve yüzde şişkinlik oluşabilir. Bağışıklığı güçlendiren tahin pekmez karışımı, içerisinde yer alan yağ ve şeker nedeniyle ilerleyen dönemlerde kanser hastalığına neden olabilir. Ayrıca bu besinler kilo alımına da neden olmaktadır.

Tahin Pekmez Kalorisi Ne Kadar?

Yaklaşık olarak 100 gram tahin pekmezin kalorisi 437'dir. Sadece 1 yemek kaşığı yani 15 gram kadar tükettiğiniz zaman 66 kalori almış olursunuz. Bu nedenle kalorisi yüksek bir besin olarak nitelendirilmektedir. Kalorisinin %49'luk kısmı yağdan gelmektedir. Bu besini tüketiyorsanız eğer gün içerisinde hareketli olmanız gerekmektedir. Tahin pekmez kilo aldırır mı sorusuna daha önce de bahsettiğimiz üzere evet olarak cevap vermekteyiz. Kalori değeri oldukça yüksektir.

Tahin Pekmez Tarifi Nedir?

Tek başına tüketilmesi ağır olduğu için tahin pekmez tarifi, doğru karışımın yapılması için önemlidir. Genel anlamda herkes kendi damak zevkine göre hazırlamaktadır. Ondan dolayı kesin bir oranı yoktur. Genel olarak %25 tahin, %75 pekmez katılarak elde edilmektedir. Yani 1 ölçek tahin, 3 ölçek pekmez şeklindedir. Tahin pekmez ne kadar yenmeli diye açıklayacak olursak günde 2 tatlı kaşığı miktarının aşılmaması gerekmektedir.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: