Sağlık

Emziren Anne Grip Olursa Ne Yapmalı? Emzirebilir mi?

04 Aralık 2018 - 09:50:19
Emziren anne grip olursa ne yapmalı? Emzirebilir mi?

Anne sütü; bebeklerin ihtiyaç duydukları tüm besin öğelerini tek başına sağlayabilen en önemli kaynaktır. Emziren anneler bu dönem içerisinde birçok şeye dikkat etmelidir.

Emziren Anne Grip Olursa Nelere Dikkat Etmelidir?

Emziren anne grip olduğunda, bebeğini de bu hastalıktan koruyabilmek için şunlara dikkat etmelidir;

  • Maske takmalıdır: Grip virüsünün bebeğe bulaşmaması için en etkili yöntemlerden biri maske takmaktır ve her 15 dakikada bir maske değiştirilmelidir.
  • Bebeği öpmemelidir: Grip virüsü hapşırmak, öksürmek gibi damlacık yoluyla kolaylıkla bulaşabildiği için nefesin bebeğe doğrudan ulaşmasına engel olmalıdır. Bu sebeple bebek öpülmemeli, başkalarının da öpmesine müsaade edilmemelidir.
  • Ellerini sıkça yıkamalıdır: Emzirmeden ya da bebekle temas halinde bulunmadan önce eller mutlaka yıkanmalıdır. Grip virüsü salgılarla yayıldığı için ellerin yıkanması çok önemlidir.
  • Bol su tüketmelidir: Vücuttaki enfeksiyonlardan arınmaya yardımcı olan ögelerden biri olan su, gribi daha hızlı atlatmanıza yardımcı olur ve sütünüzün artmasına da katkı sağlar.
  • Vitamin almalıdır: Grip virüsünden hızlı bir şekilde kurtulmak için bolca C vitamini barındıran meyveler tüketilmelidir.

Emziren Anneler Grip İçin Hangi Bitki Çaylarını İçebilir?

Annelerin emzirme döneminde fazla çay tüketmemeleri önerilir. İçerisinde kafein bulunması nedeniyle çaylar hem anneyi hem de bebeği olumsuz etkilemektedir. Emziren anneler günde en fazla 2 ya da 3 bardak normal çay tüketebilirler. Aşırı tüketim sonucunda bebekte uyku sorunları ve mızmızlanma gibi olumsuz durumlar meydana gelebilir. Bebek 6 aylık olduktan sonra çay tüketimini artırabilir. Fakat bitkisel çayların çoğu kafein içermemektedir. Hatta pamukçuk oluşumunu engellemesi, süt üretimini artırması gibi yönleriyle faydalıdır. Emziren annelerin içebilecekleri bitkisel çaylar şunlardır; Zencefil, kuşburnu, ıhlamur, çemen otu, melisa, ısırgan otu, ahududu, rezene çaylarıdır.

Emzirme Döneminde Grip Aşısı Olunur mu?

Uzmanlar, gripten korunmak için yapılan grip aşıları emzirme dönemindeki anneler için tehlike içermediğini söylemektedir. Grip aşıları cansız bir virüsle yapıldığından hem anne hem de bebek için riskli değildir. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta annenin yapılacak olan aşının içeriğindeki maddelere alerjisi olup olmadığının araştırılmasıdır. Annenin aşıya karşı herhangi bir alerjisi yoksa, aşı olmasında hiçbir mahsur yoktur.

Emzirme Döneminde Grip Bebeğe Geçer mi?

Sonbahar ve kış dönemlerinde emziren annelerin en çok endişe ettiği konulardan birisi de gribe yakalanmaktır. Uzmanlar emzirme döneminde grip olan annenin gribinin bebeğe bulaşması durumunun söz konusu olmadığını söylemektedir. Grip virüsünün bebeğe bulaşması ihtimaliyle süt vermeyi kesen anneler farkında olmadan bebeği hastalıklara karşı koruyan kalkanı ortadan kaldırmış olurlar. Anne sütü, içeriğindeki antikorlar ve hücreler sayesinde bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirerek onu hastalıklara karşı korur. Anne sütüyle beslenen bebekler üst solunum yolları gibi hastalıklara daha az yakalanmaktadır. Grip olan annelerin mikropları emzirme yoluyla bebeklerine geçmeyeceğinden bu süreçte bebeği sütten kesmek doğru bir davranış değildir. Emziren anne grip olursa, ilaç tüketimini uzman doktorların kontrolünde gerçekleştirmelidir.

Yorumlar
Esra Deniz 04 Aralık 2018 - 10:00:19 Arkadaşlar bebeğim 5 aylık ve henüz ek besine geçmedik sadece anne sütüyle besleniyor. Havalar soğudu üşütme nedeniyle grip oldum. Şimdi bebeğimi emzirdiğimde ona zararı olur mu ne yapmalıyım?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: