Bergamot otu çayı zararları ve fiyatı
Sağlık

Bergamot Otu Çayı Zararları ve Fiyatı

04 Aralık 2018 - 13:41:35

Bergamot otu çayı; boyu yaklaşık olarak bir armut büyüklüğünde olan bergamot bitkisinin yapraklarından elde edilen bitki çayıdır. Türkçe'de bey armudu olarak bilinir.

Bergamot Otu Nedir? Ne İşe Yarar?

Ana vatanı Hindistan olan bergamot otu, ülkemizde Akdeniz bölgesinde yetişmektedir. Bitkinin boyu yaklaşık olarak bir armut büyüklüğünde olup, çiçekleri küçüktür. Türkçe'de bey armudu olarak bilinmektedir. Dilimize zamanla Fransızca'dan bergamot olarak geçmiştir. Bu bitkinin hem yağ hem de çay üretimi yapılmaktadır. Yağının, sinir hastalıkları sonucu vücutta oluşan tahribata iyi gelerek bünyeyi rahatlattığı bilinmektedir. Çayının sürekli tüketilmesi durumunda uyku sorunu bulunan bireylerin uykularını düzenleyip, vücudu dinlendirerek kişilerin daha rahat hissetmesine yardımcı olmaktadır. Bitki güzel kokusu sebebiyle de günümüzde parfüm markalarının tercih sebebi olmaktadır.

Bergamot Otu Çayı Zararları Nelerdir?

Bergamot otu çayı zararları arasında en öncelikli olarak rahim kasılmalarına ve adet düzensizliğine sebep olduğu bilinmektedir. İçeriğindeki düşük miktardaki kafein sayesinde fazla tüketildiği durumlarda endişeli ve gergin bir ruh haline sebep olabilmektedir. Bu yan etkiler, çayın fazla tüketiminde ortaya çıkmaktadır. Bey armudu çayını tüketirken ara vermeye dikkat edin. 1 haftalık tüketim sonrasında, 1 hafta kadar içmeye ara vermek yan etkilerin oluşmamasını sağlar. Bu tür yan etkilerinden dolayı hamilelik ve emzirme sürecinde tüketilmemesi önerilir. Kronik hastalıkların tedavisi için tüketiliyorsa, uzmanların bilgisi dahilinde tüketilmesi en uygun olanıdır.

Bergamot Çayının Faydaları Nelerdir?

Bergamot çayının faydaları şunlardır;

 • Kalbin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.
 • Güçlü dişlere sahip olmayı sağlayan, florür açısından oldukça zengin olan bey armudu çayı, dişlerin çürümesine yol açan bakterilerin artmasına da engel olur.
 • İçerisinde bulunan az miktardaki kafein sayesinde tüm gün boyunca vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlar.
 • İçeriğindeki narenciye özü sayesinde kilo vermeye yardımcı olur. Vücudun doğal metabolik sürecinde kasları koruyup kaloriyi serbest bırakır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek, vücut oluşan enfeksiyonların atılmasına yardımcı olur.
 • Metabolizmayı hızlandıran bergamot çayı ağrılı hazımsızlıkların ve oluşan bulantı hissinin giderilmesine yardımcı olur. Bunun yanında karın problemlerinden solucan oluşumu gibi hastalıkların tedavisinde etkilidir.
 • Çayın içeriğindeki antioksidanlar deri hücrelerini yok eden serbest radikallerle mücadele etme konusunda oldukça etkilidir.
Bergamot Çayı Nasıl Hazırlanır?

Bergamot çayı hazırlamak için;

 • Tüketilecek kadar su kaynatılır.
 • 1 yemek kaşığı kadar bergamot çayı suya eklenir.
 • Çaydanlığın veya su ısıtıcının kapağı kapatılarak çay 3-4 dakika kadar demlenmeye bırakılır.
 • Hazırlanan karışım süzgeçten geçirilerek fincana boşaltılır.
 • Dileyen tatlandırmak amacıyla çaya şeker veya bal ilave edebilir.

Yaz mevsiminde bey armudu bitkisinin çayı soğuk olarak da hazırlanabilmektedir. İçerisine soda ve buz küpleri de dahil edilebilen bu karışım tam bir şifa deposudur.

Bergamot Otu Fiyatı Nedir?

Bergamot otu çayı fiyatı paket halinde poşet olarak ya da kilo olarak satılma durumuna göre farklılık göstermektedir. Genel olarak uygun fiyatlarla satılmaktadır.

Yorumlar
Leyla Acar 04 Aralık 2018 - 13:51:35 Bahçemde bergamot ağacı yetiştirmek istiyorum ama bakımı nasıl yapılıyor ve tohumunu nereden bulabilirim onu bilmiyorum. Meyvesinin reçeli de yapılıyormuş Tadı güzel oluyor diyorlar.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: