Sağlık

Su Orucu Nedir? Ne Zaman ve Nasıl Tutulur? Su Orucu Zayıflatırmı?

31 Mayıs 2018 - 03:16:54
Su orucu nedir? Ne zaman ve nasıl tutulur? Su orucu zayıflatırmı?

Gün içerisinde yalnızca su ile beslenerek hayatına devam etme şeklinde uygulanan diyet, su orucu olarak isimlendirilmektedir.

Su Orucu Nedir, Ne Demek?

Diyetler, hayatımızı son derece zorlaştırırken fazla kilo alma durumlarında başvurduğumuz ilk eylemler oluyor. Bazı diyeler uzun süre uygulanarak insanların sistemli bir şekilde kilo vermesini öngörürken bazıları olabilecek en kısa sürede en yüksek düzeyde kilo vermeyi sağlıyor. Kısa sürede amaca ulaştıran diyetler şok diyeti olarak isimlendirilirken su orucu da bu tarz diyetlerden birisi olarak gösteriliyor. Gün içerisinde insanların yalnızca su ile beslenmesi ve bu şekilde günü tamamlaması isteniyor. Bazı çeşitlerinin içerisinde çiğ sebze ve meyve tüketimi gerçekleşebiliyor. Ancak orijinalinde insanlar yalnızca su ile beslenerek günlerini tamamlıyorlar.

Su Orucu Ne Zaman ve Nasıl Tutulur?

Dinimizde yer alan oruç, Ramazan ayı geldiğinde uygulanmaya başlarken su orucunun dini açıdan herhangi bir bağlantısı bulunmadığından tutulacağı dönem konusunda da herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Vücutlarında ciddi bir kilo problemi olan kişiler, ne zaman kendilerini fiziksel ve psikolojik olarak buna hazırlarlarsa o zaman bu oruca başlayabilirler. Bu oruç ilk senesinde 21 gün sürerken ikinci senesinde 15, üçüncü senesinde ise 10 gün sürüyor. Her geçen yılda kilolarını kaybeden kişiler ideal kilolarına yaklaştıkça bu diyetin süresini de minimum düzeye çekebiliyor. Diyet ile birlikte kişiler her saat başında su içerek günde 2-3 litre tüketilmesi gerekir. Buna ek olarak günün sonunda küçük koşuların ya da tempolu yürüyüşlerin de uygulanması gerekmektedir.

Su Orucunun Faydaları Nelerdir?

Bu uygulama ile birlikte gıdalardan tamamen uzaklaşan kişilerin vücudunda olabilecek en yüksek düzeyde bir temizlenme gerçekleşir. Vücudun içerisinde yer alan zararlı atıkların tamamı bu süreçte vücut dışarısına atılmaktadır. Vücuda karbonhidrat ya da yağ gibi maddeler alınmadığından vücut gerekli enerjiyi yağlarını yakarak kullanmaya başlar. Bu sayede kişiler çok ciddi bir şekilde yağlarından kurtulurken istedikleri vücuda çok daha kolay bir şekilde kavuşurlar. İstenen kilolara kısa süre içerisinde erişim mümkün olmaktadır.

Su Orucunun Zararları Nelerdir?

Vücuda gıda olarak herhangi bir besin almayan kişiler bu sayede kilo veriyor olsalar da bazı maddelerden uzak kalmaları vücutlarını ciddi biçimde zorlayabilir. İlk olarak kişilerin vitaminlerden uzak kalması ciddi bir sorun oluşturacaktır. Bu sebeple bazı su orucu çeşitlerinde sebze ve meyve tüketimi çiğ olarak düşük miktarlarda gerçekleşebilir. Bunun yanı sıra kişilerin hayvansal gıdalardan alacakları proteinlerin eksikliği de kişilerin kas oluşumlarında sorunlara sebep olur. Verilen kilolar yağların yanında kaslardan da kaybolabilmektedir. Bunun dışında kişiler normale göre daha asabi ve gergin bir halde olabildiğinden sosyal hayatlarında zorluk yaşayabilirler. Zor da olsa uygulanan su orucu ile birlikte kişiler istedikleri kiloya kısa süre içerisinde ulaşırken vücutlarında zararlı maddelerden de kurtulmuş olacaktır.

Yorumlar
Melike Şahin 31 Mayıs 2018 - 03:26:54 Su orucu kilo verdirir mi? Nasıl yapılır? Bu diyetle ilgili deneyimleri olanlar var mı? Yapanlar var mı? Haftada kaç kilo verdirir acaba? Zayıflamak için sağlıklı bir yöntem mi? Yapmayı düşünüyorum ama herhangi bir yan etkisi ya da zararı olur mu?cevapla
Nicki Minaj 12 Ocak 2021 - 17:15:47 ben3 günlük su orucunda 1.5 kg verdim cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: