Sağlık 25 Ağustos 2021 - 17:41:26

Ayran Aşı Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Yapanların Yorumları Nelerdir?

Ayran Aşı Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Yapanların Yorumları Nelerdir?

Ayran aşı diyeti; özellikle sıcak havalarda sıklıkla tercih edilen ayran aşı çorbasının tüketilmesi ile yapılan, içerisindeki yoğurt ve bakliyatlar sayesinde uzun süre tok kalmayı sağlayan bir beslenme programıdır.

Ayran Aşı Diyeti Nedir?

Fazla kilolardan kurtulmak, hızlı bir şekilde yağ yakımı sağlamak ve kısa süre içerisinde forma girmek için uygulanan ayran aşı diyeti, ayran aşı çorbasının bol miktarda tüketilmesi ile uygulanan bir beslenme yöntemidir. Ayran aşı çorbası, sadece bu çorbanın tüketilmesi ile uygulanan bir diyet değildir. Tek besine dayalı değildir ve bu sayede vitamin eksikliği gibi etkiler meydana getirmemektedir. Kahvaltıda farklı besinlerin tüketilmesine izin verilir ve bu etki sayesinde vücut için sağlıklı, dengeli bir beslenme programı olarak kabul görmektedir.

Ayran aşı diyeti kalori bakımından düşük değerlere sahip olan yiyeceklerin tüketilmesi ile gerçekleştirilmektedir. Bir şok diyet uygulaması olmamasına rağmen uzun süre uygulanması çok fazla tavsiye edilmemektedir. Kısa süre içerisinde etkili olarak kilo verdirdiği için her vücut için faydalı olmayabilir. Ayrıca her insanın metabolizma hızı farklıdır. Bu nedenle herkes için aynı oranda kilo verdirmemektedir. Kimisi uygulama sürecinde etkili kilo verirken kimisi aynı şekilde kilo verememektedir. Bir anda fazla kilo vermek vücut için faydalı değildir. Bu nedenle bu diyeti uygulamadan önce doktora gitmek faydalı olacaktır.

Ayran Aşı Diyeti Nasıl Yapılır?

Bu diyet ayran aşı çorbasının bol miktarda tüketilmesi ile yapılmaktadır. Diyeti uygularken tuz oranının diyete uygun olması sağlanır. Çorbanın düşük kalorili bir şekilde tariflendirilip tüketilmesi gerekir. Bu diyeti sadece 2 gün boyunca uygulamanız gerekmektedir. Eğer tekrar uygulamak istiyorsanız 1 hafta ara vermeli ve vücudun dinlenmesini sağlamalısınız. Eğer ki bu dikkate alınmazsa diyet vücuda fayda değil zarar vermektedir.

Sabah kahvaltı yaptığınızda haşlanmış yumurta, az yağlı peynir, orta boy domates, orta boy salatalık ve bol miktarda yeşillik tüketebilirsiniz. Peynir bir dilim kadar yenmelidir. Daha sonra gün içerisinde 2 saat ara ile ayran aşı çorbası tüketimi yapmalısınız. Ara öğünlerde yeşil çay tüketimi sağlayabilirsiniz. Gün içerisinde yaklaşık 3 bardak kadar çay içilmelidir. Bundan fazlasının olmamasına dikkat ediniz. Çay ya da kahve tüketimi sağlıyorsunuz içerisine şeker atmamaya dikkat ediniz. Tuz ve şeker tüketimini sınırlandırmalısınız.

Ayran Aşı Çorbası Tarifi Nedir?

Bu çorbanın hazırlanışı için gerekli olan malzemeler; yaklaşık olarak 1 kilo az yağlı süt ile mayalanmış yoğurt, 6 yemek kaşığı haşlanmış nohut, mercimek, buğday, yarma, 1 litre miktarında su, nane ve pul biberdir. Ayran aşı çorbası tarifi için öncelikle bakliyatları su içerisinde bekletip ayrı tencerelerde haşlayınız. Daha sonra fazla suları süzünüz ve geniş bir kaba koyunuz. Daha sonra içerisine yoğurdu ekleyip güzelce karıştırınız. Daha sonra içerisine suyu ekleyerek hafif hafif karıştırınız. Daha sonra kuru naneyi, pul biberi ekleyip güzelce karıştırıp, tüketiniz. Kalan miktarı tekrar dolaba koyup gün içerisinde tüketim sağlayınız.

Ayran Aşı Diyeti Yapanların Yorumları

Özellikler yaz aylarında hem ferahlamak hem de kilo vermek isteyen kişiler bu diyeti uygulamaktadır. Ayran aşı diyeti yapanların yorumlarına baktığımızda etkili kilo verebildiklerini söylemek mümkündür. Hamileyseniz ya da hamilelik riskiniz varsa diyeti uygulamayınız. Eğer kronik hastalığınız varsa diyet öncesinde mutlaka doktora danışınız.

  • ayran aşı diyeti
  • ayran aşı diyeti nedir
  • ayran aşı diyeti nasıl yapılır
  • ayran aşı çorbası
  • ayran aşı çorbası tarifi
  • ayran aşı diyeti yapanların yorumları
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
İnceltici Tayt Zayıflatır mı? Nerede Satılır? Nasıl Kullanılır?