Yaşam 10 Ekim 2021 - 20:32:22

Otobiyografi Nedir? Nasıl Yazılır? Özellikleri ve Örnekleri

Otobiyografi Nedir? Nasıl Yazılır? Özellikleri ve Örnekleri

Türk Edebiyatı'nın önemli yazım türleri arasında yer alan otobiyografi, öz yaşam öyküsü olarak bilinen, yazarların kendi hayat hikayelerini anlattığı bir edebiyat türüdür.

Otobiyografi Nedir, Ne Demek?

Kişinin kendi hayat hikayesini anlatması anlamına gelen otobiyografi; yazarın doğduğu zamandan itibaren yaşamı içerisinde başından geçen olayları, ailesini, arkadaşlarını ve tüm hayat hikayesini anlattığı bir edebi türdür. Öz yaşam öyküsü olarak da tanımlanan bu edebi eserde, yazar tamamen kendi yaşamını ele almaktadır. Toplum içerisine adını duyumuş olan önemli yazarlar için otobiyografi oldukça önemlidir. Bu şekilde yazarın eserleri nesiller boyunca devamlılık sağlamaktadır.

Günümüzde en fazla karıştırılan şeylerden biri otobiyografi ve biyografi farkıdır. Başkasının yaşam öyküsünü anlatan eserlere biyografi denirken, kişinin kendi hayatını anlattığı eserlere otobiyografi denmektedir. Yazar kendi yaşamında önemli gördüğü anıları yazıya dökerken aynı zamanda yaşamından bazı kesitlere de yer vermektedir. Oldukça öznel ve zahmetlidir. Bu eserlere tarihi kaynak olarak da bakılmaktadır.

Otobiyografi Nasıl Yazılır? Nasıl Olur?

Yazarın kendi yaşam öykülerinden ve benliğinden bahsettiği bu eserler günlü değil, kitap tarzında olmaktadır. Genel olarak günlük yazarken de kendimizden ve yaşadığımız olaylardan bahsederiz. Fakat otobiyografi ile günlük farklıdır. Günlükler günü gününe tutulurken otobiyografi daha belirgin anıları içermektedir. Bundan dolayı, tarihe ışık tutma olasılığı yüksek bir eserdir.

Otobiyografi kitaplarına baktığımızda yazarların kendisinin kendi hayatlarından kesitler belirttiğini görmekteyiz. Bu oldukça önemlidir. Yazar kendi hayatını kesinlikle kendi kaleme almalıdır. Eğer bunu başkası yazar bu otobiyografi olmamaktadır. ayrıca eseri hazırlarken ben dilini kullanması yani öznel olması gerekir. Açık ve yalın bir dil kullanmalıdır. Böylece her nesle hitap edebilir. Ayrıca aşırı ve abartılı anlatımdan kaçınmak gerekmektedir.

Otobiyografi Özellikleri Nelerdir? Öznel Mi Nesnel mi?

Yazarın doğruduğu ve yaşadığı süre içerisindeki hayatını konu alan otobiyografi eserleri, kişinin kendi yakınlarını ve ailesini içermektedir. Yazar kendi hayatını anlatırken gerçekten asla şaşmamalıdır. Tarihe çok dikkat edilmelidir. Tartışmalara sebep olacak konulara yer verilmeyen otobiyografi öznel mi nesnel mi diye soracak olursanız eğer özneldir.

Otobiyografi romanların gerçeği yansıtması gerekmektedir. İnandırıcılığın azalmaması önemlidir. bundan ötürü belge ve resimlerden yararlanılmaktadır. Düşünsel bir plan içerisinde eser oluşturulmalıdır. Yazar kendi hayatını anlatırken aynı zamanda okuyucuya düşünmesini gerektiren ayrıntılar bırakabilir.

Otobiyografi Örnekleri, Kitapları ve Filmleri

Çoğunlukla kitap olarak yazılan otobiyografi örnekleri farklı şekillerde karşımıza çıkabilmektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte otobiyografi filmler de bulunmaktadır. Günümüzde pek çok özel ve kıymetli yazarı edebi eserlerinde kendi hayatlarını anlatan otobiyografi kitapları bulunmaktadır. Geleceğe bir iz bırakmak anlamını taşıyan bu eserler, yalın, anlaşılabilir bir dilde yazılmaktadır.

Belgelere dayanılarak öznel bir şekilde yazılan ve tartışma içermeyen otobiyografi eserler, bilimsel araştırmalar ve tarihsel konularda bir bilgi kaynağı olabilir. Onları diğer edebi örneklerden ayıran özelliklerden biri budur.

  • otobiyografi
  • otobiyografi nedir
  • otobiyografi ve biyografi farkı
  • otobiyografi nasıl yazılır
  • otobiyografi kitapları
  • otobiyografi özellikleri
  • otobiyografi öznel mi nesnel mi
  • otobiyografi romanları
  • otobiyografi filmler
  • otobiyografi örnekleri
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Çekirdek Yemek Faydalı mı? Kalorisi ve Özellikleri Nelerdir?