Yaşam

Deprem Çantası Listesi Nedir? Deprem Çantası Nasıl Hazırlanır? Neler Olmalı?

03 Kasım 2020 - 08:50:21
Deprem Çantası Listesi Nedir? Deprem Çantası Nasıl Hazırlanır? Neler Olmalı?

Yer kabuğunda beklenmedik bir anda meydana gelen enerji sonucunda oluşan yer sarsıntısı, zelzele gibi isimlerle adlandırılan deprem, günümüzde sıklıkla görülen bir doğal afettir. Deprem çantası, deprem sonrasında hayatta kalabilmek amacı ile gerekli olan eşyaların bütününü içermektedir.

Deprem Çantası Listesi Nedir?

Son zamanlarda ülkemizde meydana gelen depremler pek çok insanın canına neden olabilmektedir. Deprem çantasının kurtarıcılığı konusunda pek çok uzman açıklama yaparken deprem çantası listesi için de tavsiyeler vermektedir. Olası bir deprem anına hazırlıksız yakalanmamak için bu çantanın içerisinde hayatta kalmaya yardımcı olacak birtakım eşyaların yer alması gerekmektedir. İlk 72 saatte ilk yardım ekiplerinin sizlere ulaşmasını bekleyene kadar bu çantanın içerisindekiler ile acil ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Deprem her an meydana gelebilecek bir doğal afettir. Zamanını ve yeri kestirmek mümkün olmadığı için hazırlıksız yakalanmak oldukça olası bir durumdur. Binaların hasar görmesine ya da yıkılmasına neden olabilen bu doğal afet aynı zamanda pek çok kişinin ölmesine de sebebiyet verebilmektedir. Bu zamana kadar yaşanan büyük depremlerde maalesef pek çok vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Öncelikle can güvenliğini düşünmek ve bununla birlikte birtakım hazırlıklar yapmak gerekmektedir. Acil ihtiyaçlarınızı ve değerli evraklarınızı yanınıza almak için bu tarz bir çanta hazırlamanız yeterlidir. Hem kendiniz hem de sorumlu olduğunuz kişiler için öncelikli olan eşyaları deprem çantasının içerisine koyabilirsiniz. Deprem çantası listesini bu yönde hazırlayabilirsiniz.

Deprem Çantası Nasıl Hazırlanır?

Doğal bir afet sonrasında uzun bir süre yiyecek ve içecek temini gerçekleştiremeyebilirsiniz. Ufak yaraları kendiniz tedavi ederek hayatınıza devam edebilirsiniz. Çantanın deprem sırasında kolay ulaşılabilecek yerde olması burada oldukça önemlidir. Deprem çantası sadece evinizde değil aynı zamanda iş yerinizde ve sınıfınızda da olmalıdır. Çantayı öncelikli ihtiyaçlarınız doğrultusunda hazırlamanız gerekmektedir. Çantanın ağır olmaması gerekmektedir. Taşınabilecek şekilde, hafif olmalıdır. Acil durumda ulaşamayacağınız bir çanta işe yaramamaktadır.

Mevsim şartlarına uygun olması gereken deprem çantasını, her mevsimde yenilemeyi unutmayınız. Koyulan yiyeceklerin son kullanma tarihlerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Evinizle birlikte iş yeri ve otomobilinizde de deprem çantası bulundurmanız faydalı olacaktır. Deprem çantası nasıl hazırlanır diye merak ediyorsanız belirtilen özelliklere dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

Deprem Çantasında Neler Olmalı?

Herkesin yapması gereken deprem çantası içindekiler baktığımızda olması gerekenlerden en önemlisi 72 saat yetecek kadar su olmasıdır. Bununla birlikte en az 72 saat boyunca bozulmayacak bisküvi, konserve gibi yiyecekler gerekmektedir. İlk yardım çantası olması gereklidir. Herhangi bir yaralanma durumunda kendi başınıza tedavi sağlayabilirsiniz. Çadır, battaniye, uyku tulumu, el feneri ile birlikte yedek piller, telefonuz için taşınabilir şarj aleti, belli miktarda para, sürekli kullanmak zorunda olduğunuz ilaçlar, kalem ve kağıt, çakı, çakmak, önemli telefon numaralarının yer aldığı ve iletişime geçilecek kişilerin numaralarının bulunduğu bir defter, tuvalet kağıdı ve ıslak mendil gibi dezenfektan ürünler gereklidir.

Deprem Çantasının İçinde Neler Olur?

Ülkemiz deprem fay hattının üzerindedir ve bu doğal afet her an meydana gelebilmektedir. Deprem çantası olası bir deprem anında kişinin hayatta kalması için gerekli olan eşyaların alınmasıdır. Deprem çantasının içinde kişinin yaşamını devam ettirebileceği şeyler olmalıdır. Çanta taşınabilecek şekilde olmalıdır. Kişiye yük olmamalıdır. İçindekiler de bundan dolayı öncelikli ihtiyaçlar olmalıdır.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: