Tarçın nedir? Neye iyi gelir? Faydaları, zararları ve kullanımı
Sağlık

Tarçın Nedir? Neye İyi Gelir? Faydaları, Zararları ve Kullanımı

08 Ekim 2017 - 23:40:43

Türk mutfağının vazgeçilmez baharatları arasında yer alan tarçın, en çok tercih edilen baharat türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Yemeklerin içerisinde ve tatlılarda çok sayıda özel baharata kullanılırken yemeklerin muhteşem lezzeti bu baharatlardan gelmektedir.

Tarçın Nedir? Nasıl Yetişir?

Tarçın, en çok kullanılan baharat türlerinden biridir. Bazı bölgelerde yapılan yemeklerin içerisine de eklenmektedir. Bu baharatı çok sıklıkla kullanan kişiler nasıl elde edildiği konusunda çok fazla bilgi sahibi değildir. Bu baharat, kendi adını taşıyan ağaçtan elde edilmektedir. Yaklaşık olarak 6 ile 12 cm. arasında değişen bir boya sahip olan ağacın silindir biçiminde bir gövdesi bulunmaktadır. Bir tarçın ağacı 3 yaşına geldiğinde gövde kısmı dibinden 50 cm. yukarıdan olacak şekilde kesilir. Bunun sonrasında kurutma işlemleri de gerçekleştirilerek bu bahartın elde edilmesi sağlanmaktadır.

Taşının Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Bu bahartı direkt olarak kullanmak çok mümkün değildir. Genel olarak çeşitli tatlıların ya da yemeklerin içerisinde alınan bu baharat buna ek olarak çay olarak da demlenebilir. Demleme işleminde genel olarak çubuk tarçın kullanılırken bunları kaynar suyun içerisinde 3-4 dakika kalması yeterli olacaktır. Bu karşıma limon da eklenerek lezzeti istenilen düzeyde dengelenebilmektedir. Bu şartlar altında kullanılan baharatın çok sayıda faydası bulunmaktadır. İlk olarak insanlarda kan dolaşımının hızlanmasını sağlamaktadır. Bu durum vücut hücrelerine çok daha fazla kan gitmesini sağlarken bu sayede cildin sürekli olarak canlı kalmasını sağlamaktadır. Bu durum da yaşlanmanın gecikmesi anlamına gelmektedir. Sindirim sistemi üzerinde çok ciddi etkiler bırakmaktadır.

Tarçın Neye İyi Gelir?

Birçok kişi hazımsızlık sorunu çektiği dönemlerde tarçın kullanımı ile birlikte rahatlayabilmektedir. Mide bulantısını çok kısa sürede kesebilmektedir. Bunun için demleme yöntemiyle elde edilen çay çok olumlu etkiler göstermektedir. Mide bulantısı sonrasında kusma problemleri olan kişiler için kusmayı engelleyici bir etkisi olacaktır. Midede ve bağırsakta sıkışan gazların çözülmesinde de olumlu etkiler yaratır. Bu sayede karın ağrısını ortadan kaldırırken şişkinliğin de giderilmesini sağlamaktadır. Bu etkisi hamile bayanlar için çok önemlidir ve sıklıkla tercih edilir. Ancak kullanım sıklığının doğru bir biçimde ayarlanması gerekmektedir. Özellikle hamile bayanlarda yüksek kullanımı zararlı olabilir. Son olarak şeker rahatsızlığı sebebiyle el ve ayaklarda ortaya çıkan titremeler de bu baharat sayesinde tedavi edilebilir.

Tarçının Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Genel olarak yapılan araştırmalar bu baharatın çok fazla olumsuz etkisinin olmadığını ortaya koymaktadır. Ancak fazla kullanımda ya da farklı hastalıklar ile tetiklendiğinde yan etkiler ortaya çıkabilir. Kullanıcılarda çarpıntı en sık görülen yan etkisi olarak bilinirken ishal ve terleme gibi problemleri de ortaya çıkarabilir. Ancak bu durumlar çok yüksek kullanımda ortaya çıkar. Genel olarak çayının hazırlandıktan sonra çok fazla tarçın tüketimi bu sorunlara yol açar. Haftada en fazla 4 kere kullanılması bu rahatsızlıkların çıkmasını engelleyecektir.

Yorumlar
Nermin sucu 03 Ekim 2017 - 11:50:05 Tarçın neye iyi gelir? Genel olarak kışın sahlepin üzerinde dökerek içmeyi çok seviyorum gerçekten tadı süper oluyor:))cevapla
Banu Kaleli 02 Şubat 2018 - 17:16:15 Tarçın nerelerde kullanılır? Zayıflamak için de etkili olduğunu duymuştum. Özellikle tarçınlı suyun metabolizmayı hızlandırıcı etkisi varmış. Zayıflatır mı acaba denesem? Nasıl kullanmak gerekiyor? Zencefille mi karıştırmalıyım yoksa suyun içerisine atmak yeterli mi?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: