Yaşam 12 Mart 2021 - 02:51:56

Gül Yağı Nelere İyi Gelir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

Gül Yağı Nelere İyi Gelir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

Anavatanı Türkiye olan gülün yağının çıkarılması ile birlikte gül yağı elde edilmektedir.

Gül Yağı Nedir? Nelere İyi Gelir?

Ülkemizde gül yetiştiriciliği profesyonel olarak gerçekleştirilirken her yıl binlerce tonluk gül üretilir. Isparta, bu konuda merkez şehrimiz olarak görülürken artık adı gül ile bir anılan bir şehir haline gelmiştir. Bu bölgede satışa sunulan çok sayıda gül ve gülden elde edilen ürün bulunurken gül yağı da bunlardan birisi olarak gösterilebilir. Ancak bu yağ çok zor bir biçimde elde edildiğinden ve gülden çok düşük miktarda yağ çıktığından fiyatı son derece yüksektir. Üreticiler 4 ton kadar gül kullanılarak yalnızca 1 kilogram yağ elde edildiğini belirtmektedir. Bu sebeple de genel olarak satışa sunulan gül yağları sek değildir. İçerisine farklı yağların ya da suyun katılması ile hazırlanmış ve bu şekilde satışa sunulmuştur.

Gül Yağı Nasıl Yapılır?

Evde de gül yağı üretmek mümkün olur ancak bu karışımda büyük bir kısmı zeytinyağı oluşturur. Bu yöntem ile oluşturulan yağ, aslında gül esanslı zeytinyağıdır. Bunun için kişilerin 8 su bardağı dolu güle ihtiyacı vardır. Bu gül yapraklarının tamamını tencereye atarak kaynatmaya başlayan kişiler, sonrasında bu gül yapraklarını 1 su bardağı kadar zeytinyağı bulunan kavanozun içerisine atmaktadır. Bu işlemin sonrasında kavanoz bir gün boyunca ağzı kapalı şekilde evde bekletilmelidir. Kaynatılan güllü su ve zeytinyağı bir arada kaldıktan sonra homojen bir karışım haline gelir. Bu şekilde evde bu yağı üretmek mümkün olur. Eğer kavanoz açılmadan 7 gün bekletilirse gülün kokusu yağa çok daha fazla geçecektir.

Gül Yağının Faydaları Nelerdir?

Gül ile ürütülen ürünler genel olarak cilt sağlığı için tercih edilmektedir. Gül yağı da bu ürünlerden birisi olurken cildin temizlenmesinde çok ciddi etkiler gösterebilir. Birçok bayan makyajlarının temizlenmesi ve sonrasında cildinin son derece saf ve güzel gözükmesi için bu yağı kullanır. Ayrıca ciltte yer alan siyah noktaların ortadan kaldırılmasında da etkili olacaktır. Bunların yanında bu yağ direkt olarak ağızdan da tüketilebilmektedir. Bu tüketim durumunda kişilerin kabızlık problemlerinin çözümüne katkı sağlayacaktır. Birçok kişi bu yağın rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisinden de bahsetmektedir.

Gül Yağının Zararları Nelerdir?

Bu yağın bilenen bir zararı bulunmazken çok fazla tüketimi durumunda ishal gibi boşaltım sistemi rahatsızlıklarına sebep olabilmektedir. Bunu dışında hamile ya da emziren bayanların fazla tüketimi zararları olabilecektir. Bu konuda ortaya çıkacak olumsuz sonuçları önceden tahmin etmek çok mümkün olmadığından bebeğin ve annenin riske atılmaması gerekmektedir. Bunların dışında yağın belirli bir zararı yer almaz. Evde belirli bir seviyede üretilen gül yağı, profesyonel üreticilerden de satın alınabilirken vücudun birçok farklı bölgesinde faydalarını gösterecektir. Bunun için düzenli ve sabırlı bir şekilde kullanmak gerekli olur.

  • gül yağı
  • gül yağı nedir
  • gül yağı nasıl yapılır
Yorumlar
Melis Arpacı Gül yağı fiyatı ne kadar? Evde yapmak yerine satın almak istiyorum. Evde çok zahmetli olur diye düşünüyorum. Organik bir şekilde bulabilir miyim? Saça ve cilde faydaları nelerdir? Kesin sonuçlar alır mıyım? cevapla
Neşe Çalışkan Gül yağının cilde faydaları bende kuşkusuz çok güzel. Ben cildime haftada bir tonik gibi sürüyorum. Organik olduğu için çok iyi geliyor gerçekten. Hem besliyor hem de canlandırıyor. Kullanım şekli de çok basit. Saç için kullananlar da var. cevapla
yorum yaz
Taşıyıcı Anne ile Bebek Sahibi Olmak Nedir? Nasıl Olur?