Melisa çayı nedir? Nasıl yapılır? Ne zaman içilmeli? Faydaları ve zararları
Sağlık

Melisa Çayı Nedir? Nasıl Yapılır? Ne Zaman İçilmeli? Faydaları ve Zararları

11 Mart 2018 - 23:01:21

Melisa otu, insanlar arasında olumlu etkileri sebebiyle kendisinden bolca söz ettirirken bu bitkinin demlenmesi ile melisa çayı hazırlanmaktadır.

Melisa Çayı Nedir? Neye İyi Gelir?

Melisa otu, ülkemizdeki en popüler bitkilerden birisi olurken birçok farklı sektörde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu aşamada kullanımı oldukça basit olurken çay şeklinde kullanımı en yaygın olanıdır. Bunun aynı sıra pişirilmesi ya da yağının kullanılması da tercih edilebilir. Bitkinin toplanması ve sonrasında belirli işlemlerden sonra kullanılmaya başlanması ile birlikte rahatlıkla faydaları vücutta kendisini göstermeye başlar. Kaynar su yardımıyla demlendiğinde melisa çayı üretilmiş olurken düzenli olarak tüketilebilmektedir. Doğru tüketimde faydalar ortaya çıkarken abartılı miktarda tüketme durumunda zararları da görülebilmektedir.

Melisa Çayı Nasıl Yapılır?

Melisa çayını hazırlamak isteyen kişilerin ilk olarak melisa otu satın alması ya da doğadan toplaması gerekmektedir. Bitkiler alemi hakkına ayrıntılı bilgilere sahip olmayan kişilerin doğal ortamdan bu bitkiler toplaması çok doğru olmayacaktır. Aktarlardan satın alınan melisa otu, kaynar suyun içerisine bırakılarak demleme işlemine bırakılır. Bu demlenme işleminin en fazla 10 dakika sürmesi gerekir. Aksi halde içilmesi oldukça zor hale gelen acı bir tat ortaya çıkabilir. Bu süre içerisinde kaynamış suyun içerisinde duran ve ısıl işlem görmeye devam eden karışım 10 dakikanın sonrasında hazır hale gelir. Sıcak olarak bardaklara servis edildikten sonra rahatlıkla toplanabilir.

Melisa Çayının Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Genel olarak bitkiler ve bitki çayları zayıflamak ya da sakinleşmek için kullanılmaktadır. Melisa çayı, sakinleştirici etkisi ile ön plana çıkan bitkilerden birisidir. Bu çayı düzenli olarak tüketen kişiler, günlük hayatlarında sinir kontrollerini daha iyi yapabilirler. Bu durum da onlara hem iş hayatlarında hem de sosyal hayatlarında çok daha başarılı insanlar olmasını sağlayacaktır. Bunun yanı sıra sindirim sorunlarına karşı da kullanılabilen bir üründür. Mide üzerinde ciddi etkileri olurken bu organın da rahatlamasını sağlayabilir. Özellikle gaz sıkışması problemi olan kişiler için oldukça doğru bir tercih olacaktır. Kısa süre içerisinde gazın çıkartılması ve sindirim sisteminin rahatlaması sağlanabilir.

Melisa Çayı Ne Kadar ve Ne Zaman İçilmeli?

Genelde çayın sakinleştirici etkisinden faydalanmak istendiğinden sabahları kullanmak en doğru tercih olacaktır. Sabah kalktıktan sonra güzel bir kahvaltı yaptıktan sonra melisa çaylarını içen kişiler gün içerisinde daha sakin bir ruh hali içerisinde olabilirler. Bunun yanı sıra iş yerlerinde tüketmeleri de oldukça uygun olacaktır. Tüm bu seçenekler arasından seçimlerini yapan kişiler, bunun yanı sıra gün içerisinde çok fazla tüketirlerse yan etkileri ortaya çıkabilir. Bu sebeple de gün içerisinde 1 ya da 2 adetlik bir tüketim son derece yeterli olacaktır. Melisa otu kullanılarak hazırlanan melisa çayı sayesinde sinir eşiği düşük olan kişiler daha rahat günler geçirebilirler.

Yorumlar
Melike güneş 11 Mart 2018 - 23:11:21 Melisa çayı boy uzatma konusunda etkili olur mu? 17 yaşındayım yaşıtlarıma göre biraz kısayım. Boyumun uzamasını istiyorum bunun için melisa çayı işe yarıyor dediler ama bilemedim. Bu konuda bilgisi olan var mı?cevapla
Sinem Akyol 12 Ocak 2019 - 12:05:41 Aşırı aktif mesane hastalığımdan kurtulmak istiyorum artık. Melis çayının bu hastalık için faydalı olduğunu duydum ama kullananlar var mı gerçekten etkileri nasıl oluyor? İlk defa içeceğim tadını da bilmiyorum. İçine şeker atılıyor mu?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: