Melisa otu nedir? Neye yarar? Melisa otunun faydaları ve zararları
Sağlık

Melisa Otu Nedir? Neye Yarar? Melisa Otunun Faydaları ve Zararları

11 Mart 2018 - 19:11:19

Bitkiler alemindeki çok sayıda üye, insan vücudu için faydalı olurken melisa otu da bu bitkilerden birisidir.

aronya çayı

Melisa Otu Nedir? Ne İşe Yarar?

Bitkileri yetiştirildikleri bölgeye göre farklı isimler alabilirler. Kimi zaman bölgenin coğrafi etkileri bitkilerin üzerinde küçük farklılıklar da yaratabilir. Melisa da bu bitkilerden birisidir. Ülkemizde de farklı bölgelerde yetiştirilen melisa otu, bazı bölgelerde oğul otu olarak isimlendirilmektedir. Bitkinin içerisinde yer alan maddeler, insana vücuduna bazı durumlarda fayda sağlayabilir. Bunun için doğal ortamından toplanması ya da aktarlardan satın alınması gerekmektedir. Sonrasında doğru bir şekilde kullanılarak bu bitkiden faydalanmak mümkün olur.

Melisa Otunun Faydaları Nelerdir?

Melisa bitkisinin insana vücuduna en önemli etkisi kış aylarında ortaya çıkmaktadır. Bu dönem içerisinde sıklıkla yakalanılan hastalıklara karşı çok büyük bir etki gösterebilir. Grip, nezle ya da soğuk algınlığı gibi durumlarda tedaviye katkı amaçlı melisa otu kullanılabilmektedir. Bu otun içerisinde yer alan maddeler, kış aylarında kişileri hastalıklardan belirli oranda korurken bu etkisi sebebiyle ilaç sanayisinde de bolca tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra insanlarda sakinleştirici ve siniri yatıştırıcı bir etki de oluşturmaktadır. Bu etkisi sebebiyle iş hayatlarında stresli olan kişiler düzenli olarak bu otu kullanarak rahatlayabilirler. Bazı cilt ürünlerinin içeriğinde kullanılan bu ot, cildin yaşlanmasını geciktirebilmektedir. Özellikle yaşlılık etkilerinin dışarıdan fark edilmemesi için tercih eden kişi sayısı oldukça fazladır.

Melisa Otunun Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Bitkiler, insan vücudu için son derece etkili olduğundan fazla kullanıldığından belirli düzeyde zarar göstermektedir. Melisa bitkisini kullanan kişiler, bir yandan çok fazla tüketmemeye, bir yandan da diğer otlar ile karıştırarak beraber kullanmamaya dikkat etmelidir. Bu durumlarda ortaya çıkacak etkiler kontrol altında tutulamaz ve belirli bir sonuç söylenemez. Bu sebeple de çok fazla tüketmek ya da başka bitkilerle beraber tüketmek insana vücuduna her zararı verebilir. Uzmanlar, midelerinde rahatsızlık bulunan kişilerin bu otu kullanmaması gerektiğini belirtirken hamile bayanlar ve emziren bayanlar tarafından kullanılması da son derece sakıncalıdır.

Melisa Otunun Kullanım Şekilleri Nelerdir?

Melisa otu, toplandığı şekli ile rahatlıkla kullanılabilmektedir. Yapılan karışımlarda direkt olarak bu ot tercih edilerek tüketilebilir. Bunun yanı sıra birçok bitkide olduğu gibi çayını hazırlayarak kullanmak da mümkün olacaktır. Son dönemde profesyonel olarak melisa yağı da üretilmeye başlanmıştır. Özellikle sakinleştirici etkisinden yararlanmak isteyen kişiler, bu yağ ile birlikte uygulanan masajlar ile birlikte günlük streslerinden uzaklaşabilir. Tüm bu kullanım şekillerinde istenen faydalar vücutta görünmeye başlar. Ancak her ne şekilde kullanılırsa kullanılsın kişilerin kullanım dozlarına son derece dikkat etmesi gerekir. Aksi halde olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir. Birçok bölgede yetişen melisa otu doğru kullanıldığında yılın her mevsiminde mümkün olan en üst düzeyde faydalanmak mümkün olmaktadır.

aronya çayı

Yorumlar
Hülya Güven 11 Mart 2018 - 19:21:19 Melisa otunu genelde çay yaparak tüketiyorum. Hem tadını çok beğeniyorum hem de oldukça faydalı. Özellikle soğuk algınlığı konusunda etkisini görüyorum. Çok fazla tüketmemek gerekiyor tabi.cevapla
Tuğba Güler 12 Ocak 2019 - 11:57:41 Melisa otunun bebeklerde kullanımı hakkında bilgi almak istiyorum. Bebeklere her şeyi veremiyorsunuz. Emziren bir anneyim bebeğim 8 aylık. Kış aylarında bağışıklığım güçlensin diye ben içiyorum sütümden ona da geçiyor normal şekilde biraz içirsem sorun olur mu?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum:
aronya çayı