Reyhan şerbeti nedir? Reyhan otu şerbeti faydaları ve zararları nelerdir?
Yaşam

Reyhan Şerbeti Nedir? Reyhan Otu Şerbeti Faydaları ve Zararları Nelerdir?

16 Temmuz 2018 - 00:16:26

Reyhan şerbeti hem serinletme özelliği olan hem de sağlığa birçok faydası olduğu söylenen şerbet türüdür.

Reyhan Otu Nedir? Ne İşe Yarar?

Reyhan bitkisinin içinde magnezyum, kalsiyum, A, K, C, omega3 ve demir bulunur. Faydaları çok çeşitli olan bitkinin anti-bakteriyel içeriği vardır. Bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bağırsak ve midedeki şişkinliği azaltmaktadır. Bunun yanı sıra hazmı kolaylaştırma özelliği bulunur. Sinir sisteminin daha iyi bir hale gelmesini sağlar. Ayrıca depresyon eğilimi olan kişilere yardım etmekte ve sakinleştirme etkisini devreye sokmaktadır.

Reyhan Otu Ne İçin Kullanılır?

Kan dolaşımının artmasına yardım eden reyhan bitkisi mide bulantısını hafifletmektedir. Vücutta bulunan ödemin atılmasına destek olduğu gibi migren rahatsızlıklarında da kullanılmaktadır. Saç dökülmesi sorunu için kullanılabilir. Cildin pürüzsüzleşmesi hususunda etkili bir bitki türüdür. Kurumuş veya taze halde yemeklerde kullanmak mümkündür. Genellikle çorba ve salatalarda kullanılır. Et ve balık yemeğinin içerisinde baharat olarak kullanımı tercih edilir.

Reyhan Şerbeti Nedir? Nasıl Olur?

Yaz aylarında tüketilen reyhan şerbeti sıcak havanın etkisiyle meydana gelen bunalma hissini ortadan kaldırmaktadır. Serinleten reyhan şerbeti aynı zaman da sağlık için faydalıdır. Reyhan şerbetinin hazırlanması için gerekli olan malzemelerin içinde bir demet reyhan, bir adet limon, on ila on iki tatlı kaşığı şeker, iki litre su, bir buçuk çay kaşığı limon tuzu, bir adet çubuk tarçın ve üç ila dört tane karanfil vardır. Malzemelerin temin edilmesiyle yapım aşamasına geçilebilir. İlk olarak reyhanın iyi bir şekilde yıkanması gerekir. Yıkanan reyhan tencerenin içine koyulur ve iki litre su ilave edilir. Arkasından ise karanfil, tarçın, şeker ve limon tuzu eklenir. Limon ince olacak şekilde dilimlenerek malzemelerin içine eklenmelidir. Sonrasında tencere kapağı kapatılır ve malzemeler dinlenmeye bırakılır. Tahmini olarak on beş dakika bekleyen karışım süzülür ve sürahinin içerisine koyulur. (Cam sürahinin kullanılması önerilir.) Son olarak şerbetin içine buz eklenerek servis edilebilir. Bitki şerbet haricinde demleme işlemi yapılarak da tüketilebilir.

Reyhan Şerbetinin Faydaları Nelerdir?
  • Öksürüğü giderme özelliği vardır ve bağırsak gazlarının hafiflemesine yardım eder.
  • Hazımsızlık problemini en az seviyeye indirmektedir.
  • Reyhan bitkisinin baş dönmesini giderme özelliği bulunur.
  • Saç dökülmesini engelleyen reyhan bu sorunu yaşayan kişiler tarafından kullanılabilir. Depresyon, sinir gibi sorunlara iyi gelir. Sakinleştiren reyhan bitkisinin bolca kullanılması tavsiye edilmektedir.
Reyhan Şerbeti Nasıl Aaklanır?

Salata, et yemekleri, çorbalarda kullanılan reyhan hoş bir tat ve koku vermektedir. Reyhan şerbeti serinlemek amacıyla kullanılırken bitkisi yemeklere tat vermesi için kullanılır. Kullanım amacı gibi saklama teknikleri de değişiklik gösterebilmektedir. Bitkinin saklanması için artı ve eksilerine bakmak gerekir. Reyhan bitkisi sıcak alanları sevdiğinden dolayı soğuktan etkilenmemesi gerekir. Bu yüzden buzdolabı haricinde, oda sıcaklığının olduğu vazo gibi kapların içerisinde saklanmalıdır.

Yorumlar
Şükriye Yaman 16 Temmuz 2018 - 00:26:26 Reyhan şerbeti şekersiz olarak içilir mi? tadı nasıl? Nasıl yapılır? Tarifi nasıl acaba? Marketten reyhan bitkisinden alıp yapmayı düşünüyorum. Kokusu biraz keskin tadı da öyle olur um diye düşünüyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: