Sağlık

Dere Otu Faydaları Nedir? Neye İyi Gelir? Dere Otunun Faydaları ve Zararları

11 Mart 2020 - 15:21:16
Dere otu faydaları nedir? Neye iyi gelir? Dere otunun faydaları ve zararları

Dere otu, ülkemizde birçok yemeğin hazırlanmasında tercih edilirken dere otu faydaları da insanlar için çok büyük önem taşımaktadır.

Dere Otu Nedir? Ne İşe Yarar?

Dere otu, ülkemizde bolca bulunan, yemeklere lezzet katmak amacıyla kullanılan otlardan birisi olarak tanımlanır. Otun tadı oldukça keskin olduğundan kullanıldığı yemekte anlaşılması oldukça kolaydır. Bu doğrultuda baskın bir kokuya sahip olan yemeklerde kullanılarak bu kokuları dengeleyebilmektedir. Bu amaçla birlikte balık ve et yemeklerinde çok sık kullanılırken salata ve çorbalarda da tercih edilebilmektedir. Ancak çoğu kişi bu otun faydalarını en iyi şekilde alacak kadar bu otu tüketmezken buna özen göstererek vücutlarını daha iyi bir hale getirebilmektedir.

Dere Otu Neye İyi Gelir?

Bu otun üzerinde yapılan araştırmalar, bu otun içerisinde demir, manganez ve kalsiyum gibi minerallerin olduğunu göstermiştir. Bunun yanı sıra vitamin yönünden de oldukça zengin bir ürün olarak gösterilebilir. İçeriğinde yer alan A ve C vitaminleri de oldukça iyi bir orana sahiptir. Bu özellikleri sayesinde insanların bağışlık sistemlerinin gelişmesi için oldukça büyük önem taşır. Bu sayede hastalıklara yakalanma riskini en düşük seviyelere çekecektir. Genel olarak kış aylarında bu durum çok daha önemli olurken grip ve soğuk algınlığına yakalanmak istemeyen kişilerin bolca tüketmesi gereken ürünlerden birisidir. Vücut içerisindeki gaz sıkışmalarının ortadan kalkmasında da etkili olabilir. Özellikle küçük yaşlardaki çocukların gaz problemi yaşamaması için dere otu kullanılabilmektedir.

Dere Otu Zayıflamak İçin Kullanılır mı?

Zayıflamak isteyen kişiler her zaman doğal çözümlere önem verirken bu ot da bu çözümlerden birisidir. Sindirim sistemi üzerindeki etkisi sayesinde vücuttaki şişkinliğin ortadan kalkmasını sağlarken ciddi oranda tokluk hissi yaratacaktır. Bu aşamada diyetler içerisinde salatalara, çorbalara ve yemeklere katılması sayesinde insanların çok daha rahat bir şekilde doymasını sağlamaktadır. Özellikle diyetlerine uymakta zorluk çeken kişiler için son derece önemlidir. Bu sayede kişiler diyetlerinde öğünler arasında açlık hissi yaşamazken çok daha kolay bir biçimde diyetlerine uyarak fazla kilolarından kurtulabilirler.

Dere Otunun Anne Sütüne Etkisi Var mı?

Birçok kaynakta bu otun anne sütünü artırıcı etki gösterdiği belirtilmektedir. Bu özelliğini sütü yetersiz kalan anneler rahatlıkla tercih edebilmektedir. Bu ot üzerinde yapılan araştırmalarda herhangi bir zararına rastlanmadığı için rahatlıkla anneler bu ürünü tüketebilirler. Düzenli olarak tüketildiği takdirde anne sütü miktarını arttıracaktır. Bu sayede anneler bebeklerini çok daha sağlıklı bir şekilde büyütürken anne sütü ile beslemeye daha uzun sürelerde devam edebilirler. Bebek sahibi olan emziren annelerde kan damalarını rahatlatıcı bir etki de gösterebilmektedir. Yemeklerin içerisinde kokusu ve tadı ile birlikte muhteşem bir etki yaratan dere otu her yaştan insana sunduğu faydalar ile birlikte en önemli gıdalar arasında yerini almaktadır.

Yorumlar
Candan Çetin Dere otu kürü ne işe yarar? Salatası nasıl yapılır? Bu bitkinin çok faydalı olduğunu biliyorum. Genelde poğaça içerisine katılıyor ve müthiş bir lezzeti oluyor. Çok azı bile tadını hemen belli ediyor. cevapla
Selda Canpolat Ben 6 ay içerisinde yaklaşık 15 kilo verdim ve bunu dere otu kürü ile destekledim. Yeme ve içme konusunda dikkat ettim. Sebze ve meyve yemeye özen gösterdim. Aynı zamanda spor da yaptım ama bu kür metabolizmam üzerinde epey etkili oldu diyebilirim. cevapla
yorum yaz