Sağlık 28 Haziran 2021 - 08:53:31

Manuka Balı Nedir? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Ne Kadar? Özellikleri ve Faydaları

Manuka Balı Nedir? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Ne Kadar? Özellikleri ve Faydaları

Manuka balı; Yeni Zelanda'da yer alan çiçeklerden yapılan bala verilen isimdir. Oldukça faydalı olan bu bal yaraların iyileşmesi, sivilceler ve sinüsler olmak üzere pek çok hastalık için şifa etkisi meydana getirmektedir.

Manuka Balı Nedir, Ne Demek?

Son zamanlarda tüm dünya üzerinde kullanılan manuka balı, antibakteriyel biz özelliğe sahiptir. Vücudu virüslerden arındıran ve kanserli hücrelerin onarılmasına destek olan bir besin çeşidi olarak tanımlanabilir. Bu bal 19. yüzyılda keşfedilen manuka çiçeklerinden elde edilmektedir. Doğal ve şifalı bir ilaç olduğu düşünülen manuka balı yerel halk hemen hemen her hastalıkta bu baldan yararlanmaktadır. Güçlü bir antioksidan barındıran bu bal, soğuk algınlığı gibi durumlara neden olan virüslere karşı oldukça etkilidir.

Normal bala göre daha farklı etkilere sahip olan manuka balı kanser başta olmak üzere birçok hastalık için etkilidir. Bu doğal bal yüksek değerde metilglioksal konsantrasyonuna sahip olan manuka çiçeklerinden elde edilmektedir. Boğaz ağrısı gibi problemlerin giderilmesine destek olan bu doğal besin aynı zamanda cilt lekelerinin temizlenmesi konusunda da etkili olmaktadır. İçeriğinde bulunan vitamin ve mineral özleri sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olmaktadır. İçerisinde yer alan asidik değerler sayesinde vücuttaki yaraların kolay ve hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlamaktadır. Ayrıca enfeksiyonları temizleyerek vücudu toksin maddelerden de arındırmaktadır.

Manuka Balının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Diğer bal çeşitlerine göre içerik bakımından farklı özellikler gösteren manuka balının faydaları oldukça fazladır. Bunları şu şekilde nitelendirmek mümkündür:

 • Viral enfeksiyonlar için etkili olan manuka balı sıcak su ile birlikte tüketildiği zaman bronşların temizlenmesini sağlar. Boğaz enfeksiyonlarının giderilmesi konusunda etkili olan bu balın balgam söktürücü özelliği bulunmaktadır. Bu özellikleri sayesinde virüslerin akciğere inmesini engelleyebilmektedir.
 • Anti bakteriyel özelliğe sahip olan bu bal, bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve hastalıklara karşı vücudun korunmasına yardımcı olmaktadır. Hatta vücut içinde yer alan mantarlı virüsleri bile giderebilmektedir.
 • İltihap sonucunda oluşan eklem ağrılarının hafiflemesini ve giderilmesini sağlayan manuka balı, aynı zamanda yaraların da hızlı bir şekilde iyileşmesine destek olmaktadır.
 • Mide ve bağırsak hastalıklarının önlenmesine yardımcı olarak sindirim sistemini dengeli ve düzenli çalışmasını, metabolizmanın iyileşmesini sağlamaktadır.

Bir balın içerisinde metilglioksal olarak nitelendirilen MGO bileşeni ne kadar fazla olursa bal o kadar antiviral ve antibakteriyel etkilere sahip olur. Manuka çiçekleri bu bileşeni fazlası ile barındırır ve bu etki de bala aynı şekilde yansımaktadır. Bu özelliği bakımından manuka balı çok kıymetlidir. İstilacı bakterileri vücuttan arındırmaktadır.

Manuka Balı Nasıl Kullanılır? Nasıl Tüketilir?

Vücutta meydana gelen yara, çizik ve yanıkların tedavi edilmesi için kullanılabilmektedir. Terapötik enfeksiyonlara sahip olan manuka balı yaraların daha hızlı iyileşmesine destek olmaktadır. Cilt üzerinde sivilce, egzama ve kurdeşen gibi problemlerin doğal bir şekilde tedavi edilmesini sağlamaktadır. Bu balı ağızda çiğnemek, diş eti iltihaplarının ve plakların temizlenmesine yardımcı olur. Balın içerisinde yer alan mineraller dişler için sağlıklıdır. Boğaz ağrısının giderilmesi, sindirimin güçlendirilmesi, alerjiyi rahatlatmak ve daha iyi bir uyku sağlamak gibi pek çok amaç için kullanılabilir. Günde 1 kaşık tüketilmesi tüm etkiler için faydalı olacaktır.

Manuka Balı Fiyatı Ne Kadar?

Normal çiçek ballarına göre daha farklı etkilere sahip olan manuka balının fiyatı diğer ballara göre daha pahalıdır. Yeni Zelanda ve Güney Doğu Avustralya'da dağlık bölgelerde yetişen ve koruma altına alınan manuka çiçeklerinden elde edilse de tüm dünya üzerinde tüketilebilmektedir.

 • manuka balı
 • manuka balı nedir
 • manuka balı kanser
 • manuka balının özellikleri
 • manuka balının faydaları
 • manuka balı nasıl kullanılır
 • manuka balı fiyatı
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Alabaş Nedir? Alabaş Tohumunun Faydaları Nelerdir?