Sağlık 27 Haziran 2021 - 17:48:48

Boynuzlu Kavun (African Cucumber) Meyvesi Nedir? Kiwano Faydaları Nelerdir? Nasıl Yetiştirilir? Fiyatı Ne Kadar?

Boynuzlu Kavun (African Cucumber) Meyvesi Nedir? Kiwano Faydaları Nelerdir? Nasıl Yetiştirilir? Fiyatı Ne Kadar?

Boynuzlu kavun meyvesi; African cucumber ve kiwano gibi isimlerle de nitelendirilen asma türü bir meyvedir. Ülkemizde Alanya kavunu şeklinde de nitelendirilen bu meyve vücut için birçok fayda sağlamaktadır.

Boynuzlu Kavun (African Cucumber) Meyvesi Nedir?

Anavatanı Afrika olan boynuzlu kavun, aynı zamanda Avusturya, Amerika ve Yeni Zelanda gini dünyanın farklı ülkelerinde yetiştirilen bir meyve türüdür. Ülkemizde ise daha çok Alanya çevresinde yetiştirilmektedir. Dışında kalın bir kabuk vardır ve kabukların üzerinde çıkıntılar yer almaktadır. Bu çıkıntılar boynuz şeklinde olduğu için de boynuzlu kavun ismi ile anılmaktadır. Sağlık açısından pek çok faydası bulunan Afrikan cucumber meyvesinin içeriğine baktığımızda bol miktarda C vitamini bulunduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte yeterli oranda protein de barındırmaktadır.

A vitamini, kalsiyum, demir ve besin lifi açısından zengin olan boynuzlu kavun, daha çok jölemsi yapısı ve içerisindeki çekirdekle dikkat çekmektedir. Tat olarak muz ve salatalığı andıran bu meyve oldukça lezzetli bir aromaya sahiptir. Gerek dış görünüşü gerek tadı gerekse içerisinde yer alan vitamin ve mineral özleri sayesinde oldukça tercih edilmektedir. Doğal içeriği sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olan bu meyve aynı zamanda pek çok hastalığa karşı vücudun korunmasını da sağlamaktadır. Bu meyve ister çiğ şekilde ister suyu sıkılarak farklı şekillerde tüketilebilmektedir.

Kiwano Meyvesi

Kiwano Meyvesinin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

İçerisindeki çekirdekler ve yapı itibariyle salatalığı andıran ve bu nedenle yabancı isminde salatalık kelimesi geçen boynuzlu kavun oldukça yararlı bir meyvedir. Afrikan cucumber faydalarını şu şekilde nitelendirebiliriz:

 • Güçlü bir antioksidan kaynağı olan kiwano meyvesi, pek çok kanser türüne karşı vücutta koruyucu bir etki meydana getirir. Bu tarz hastalıklara yakalanma riskinin düşürülmesini sağlayabilmektedir.
 • Toksin ve yabancı maddelerin dışarı atılmasını sağlayarak, idrar yolu enfeksiyonu gibi rahatsızlıkların giderilmesine etki etmektedir. Daha hızlı bir iyileşme sağlamaktadır.
 • Kalsiyum açısından zengin olduğu için kemiklerin ve dişlerin güçlenmesi konusunda yardımcı olmaktadır.
 • Hücrelerin yenilenmesine etki eder ve ciltte kırışıklık gibi etkilerin giderilmesine, gençlik etkisi yaratarak yaşlanmanın önüne geçmektedir.
 • Saçların daha sağlıklı uzamasını sağlayan bu meyve aynı zamanda tırnakların da güçlü olmasını sağlar.

Sadece genel vücut sağlığı için değil aynı zamanda kişisel bakım konularında da etkilerinden bahsedebileceğimiz boynuzlu kavun, gerek lezzeti gerekse faydaları sayesinde son zamanda sıklıkla merak edilmekte ve tüketilmektedir.

African Cucumber

Boynuzlu Kavun Nasıl Yetiştirilir?

Sıcak iklimleri seven kiwano her yerde ve her bölgede yetiştirilemez. Soğuk iklimde yetişmediği için ülkemizde Alanya ve civarında yetiştirilmektedir. Bu meyvenin ekimi tıpkı salatalık gibi düşünülmelidir. Tohumların çimlenmesi için yaklaşık 20-30 derece sıcaklık gereklidir. Toprağın sıcaklığı 15 derece olmalıdır. Bu açıdan değerlendirdiğimizde mart sonu nisan ayı gibi havaları ısındığı zamanlarda ekilebilir. Işık alan ve sıcak yerlerde bulundurulması gerekir. Asma şeklinde olduğundan gövdesinin desteğe ihtiyacı vardır. Meyvelerin sararması yaklaşık olarak Kasım ayını bulabilir. Rengi turuncuya döndüğünde muza benzer bir tada sahip olabilir. Akdeniz iklimi görülen yerlerde rahatça yetiştirilebilir.

Boynuzlu Kavun Fiyatı Ne Kadar?

Akdeniz Bölgesi'nde tüketilebilen ve bununla birlikte bazı manavlarda, internet üzerinde satışı yapılan Afrikan cucumber fiyatı çok pahalı değildir. Miktarında göre ve aldığınız yere göre fiyatında bazı değişiklikler olabilmektedir. Vücudunuz için oldukça faydalı olan bu lezzetli meyveye sizler de kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

 • boynuzlu kavun
 • boynuzlu kavun meyvesi
 • boynuzlu kavun meyvesi nedir
 • african cucumber
 • kiwano
 • kiwano meyvesinin faydaları
 • kiwano meyvesi
 • boynuzlu kavun nasıl yetiştirilir
 • boynuzlu kavun fiyatı
 • afrikan cucumber faydaları
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Kumkuat Nedir? Kamkat Ağacının Bakımı ve Budaması