Sağlık 13 Temmuz 2021 - 11:40:56

Munchausen By Proxy Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Türkiye'de Var mı?

Munchausen By Proxy Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Türkiye'de Var mı?

Munchausen by proxy sendromu; engelli, yaşlı ya da çocuk gibi bakım altında olan kişilerin, onlara bakan kişi tarafından hastalanmalarına neden olacak davranışların uygunlanması ve kişilerin bu durumdan ötürü hastalanması durumudur. Genel olarak bu kişiler psikolojik ya da fizyolojik bir rahatsızlığı olmamasına rağmen hasta gibi davranarak etrafındaki insanları kandırırlar. Yani bu sendrom bir istismar ve baskı sonrasında gelişen zihinsel bir hastalıktır.

Munchausen By Proxy Sendromu Nedir, Ne Demek?

Çocuk, yaşlı ya da engelli bireylere, onlara bakan kişi tarafından uygulanan istismar sonucunda meydana gelen munchausen sendromu, her yaş ya da cinsiyette görülebilen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlıkta en önemli detay hastalanan kişinin bakıma muhtaç olmasıdır. Kişilerin herhangi bir hastalığı olmadığı halde hasta taklidi yapması ve kendilerini ciddi anlamda hasta edecek, yaralayacak hareketlerde bulunurlar. Bu davranıştaki amaç ise hastade personelinden, doktordan ilgi görmektedir.

Kişinin hasta olmadığı halde kendini hasta gibi göstermesi anlamına gelen munchausen by proxy sendromu; çoğunlukla çocuklarda meydana gelir. Kendilerine bakan insanların istismarı nedeniyle gerçekten hastalanıp, yaralanabilirler.

Munchausen by proxy sendromu tiplerine baktığımızda, hasta olan olan kişi sağlıklı olmasına rağmen etrafındaki insanlara kolay bir şekilde yalan söyleyebilir. İkna kabiliyetleri oldukça fazladır. Hasta olan kişinin geçmişine bakıldığında ebeveynleri tarafından ihmal edildikleri, terk edilme korkusuna maruz kaldıkları ve kötü davranışlar gördükleri belirtilmektedir.

Munchausen Sendromu Kimlerde Görülür?

Psikolojik bir rahatsızlık olan munchausen sendromu nedenlerine baktığımızda çocukluk döneminde istismara uğramış ya da ihmal edilmiş çocuklarda görülebilir. Daha önce çok ciddi bir hastalık geçirmiş kişilerde meydana gelebilir. Arkadaşlarından ya da ailesinden birinin ciddi bir rahatsızlığına şahit olmuş kişilerde, medikal sektörde çalışan ya da çalışmayı hayal edenlerde, sürekli olarak suçluluk duygusu hisseden ve cezalandırılmadı gerektiğini düşünenlerde, öz güveni düşük, kronik depresyonu olan ve bağımlılık sorunu olan çocuklarda meydana gelebilir.

Munchausen By Proxy Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Genel anlamda bu kişiler hastalık ile ilgili her şeyi bilmelerine rağmen, kendisiyle ilgili detayları geçiştirirler. Munchausen sendromu vaka örneği kapsamında bu tarz durumlara rastlanmaktadır. Bunun yanı sıra sık rastlanılmayan test sonuçları, hastalığın normal sürecinde görülemeyen ani kötüleşmeler, teşhisi konulamayan ve açıklanamayan rahatsızlıklar, ateş, kusma, bayılma, alerji, nefes darlığı, nöbet geçirme gibi durumların sık sık yaşanması ve hastanede yatma, ameliyat olma gibi durumlara karşı aşırı hevesli olma durumları belirtiler arasında yer almaktadır. Genel anlamda hastalığın mağdurları çocuklardır ve çoğunlukla istismara uğradıkları kişilerde nedeniyle bu şekilde davranışlar sergilerler.

Munchausen By Proxy Sendromu Türkiye'de Var mı? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ülkemizde de örneklerine rastlamış olduğumuz munchausen sendromu tedavisi terapi ve ilaç tedavisi ile desteklenmektedir. Hastalar tedavi arayışın olsa da munchausen sendromu teşhisi için değildir. Bundan dolayı tedaviden alınan fayda azdır. Kişi bilgilendirilir ve eğitilirse ilerleyen zamanlarda sonuç alınabilir. Genel olarak hastalıkta kullanılan ilaçlar, depresyon, kaygı bozukluğu ve kişilik bozukluğu gibi durumları gidermek içindir. Bu kişilerin ilaç tedavisi sıkı kontrol edilmelidir. Çünkü ilacı hiç almayabilirler ya da yanlış ve kötü amaçlı kullanabilirler.

  • munchausen by proxy sendromu
  • munchausen by proxy sendromu nedir
  • munchausen sendromu
  • munchausen by proxy sendromu tipleri
  • munchausen sendromu kimlerde görülür
  • munchausen sendromu nedenleri
  • munchausen by proxy sendromu belirtileri
  • munchausen sendromu vaka örneği
  • munchausen bu proxy türkiye
  • munchausen sendromu tedavisi
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Karabaş Çayı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Nasıl Yapılır?