Sağlık

Böbrekleri Ne Temizler? Böbrekleri Temizlemek İçin Bitkisel Çözüm

16 Temmuz 2021 - 08:50:39
Böbrekleri Ne Temizler? Böbrekleri Temizlemek için Bitkisel Çözüm

Günlük hayatta maruz kalmış olduğumuz toksinlerin temizlenmesini sağlayan böbrekler, gereğinden fazla yabancı maddeyi temizleyemediği zaman zarar görür. Böbrekleri temizlemek için birtakım detaylara değineceğimiz bu yazımızda aynı zamanda böbreklere iyi gelen yiyecekler hakkında da bilgi vereceğiz.

Böbrekleri Ne Temizler? Böbrek Temizleme Kürü Nedir?

Pek çoğumuzun tüketmiş olduğu fast-food gibi sağlıksız yiyecekler, kafeinli içecekler, stres gibi etkenler vücutta toksin birikmesine neden olur. Karın boşluğunun her iki köşesinde yer alan böbrekler haftanın 7 günü, 24 saat boyunca bu toksinlerin vücuttan atılması için çalışmaktadır. Zamanda içerisinde toksinleri atmakta gülük çeken bu organlar yavaşlar ve böbrek taşı, enfeksiyon, kist, tümör gibi oluşumlar meydana gelir. Bu da iflas etmesine neden olur. Böbrek temizleme kürü ile bu organların sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz. Böbrekleri temizleyen detoks için şu şekilde tarifler verebiliriz:

Isırgan otu çayı: Yaklaşık olarak 2 bardak suyu kaynatınız. Daha sonra 1 yemek kaşığı kadar ısırgan otunu kaynayan suyun içerisine ilave ediniz. Yaklaşık olarak 5 dakika demlendirin. Hazırlamış olduğunuz çayı sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa tüketiniz. Bu doğal kür, böreklerde iltihap oluşumunu önlemektedir.

Maydanoz kürü: 40 gram maydanozu öncelikle güzelce yıkayıp doğrayınız. 1 litre suyu ocakta kaynatıp daha sonra kaynayan suyun içerisine maydanozları ekleyiniz. Yaklaşık 1 dakika ısınmasını bekleyip sonrasında soğumasını bekleyiniz. Bu karışımı 7 gün boyunca her gün içiniz. Eğer böbrek yetmezliği ya da böbrek taşınız varsa uygun değildir. Bu tarif böbrek sağlığını koruma ve iyileştirmeye yöneliktir. Tedavi edici değildir.

Bu iki doğal kür ile böbreklerinizin daha iyi çalışmasını sağlarken aynı zamanda toksinlerin atılması konusunda yardımcı olarak, yorulmasını önlemiş olursunuz.

Böbrekleri Temizlemek İçin Bitkisel Çözüm

Böbrek hastalıkları çoğu zaman belirti vermeden ilerlemektedir. Bu organların sağlığını korumak için doğru beslenmek oldukça önemlidir. Böbrek hücrelerini yenileyen bitkiler ve yiyecekler hakkında bilgi verecek olursak eğer;

Elma: Lif açısından zengin olan elma, böbrek hastalıklarından korunmak için oldukça faydalı bir meyvedir. İdrar ve mesane problemleri için de faydalı olduğu belirtilmektedir.

Ayrık otu: Pis kanı ve vücuttaki toksin maddeleri temizleyen ayrık otu, yol kenarlarından kolay bir şekilde bulunabilen bir bitki türüdür.

Balkabağı: Böbrek taşlarının giderilmesi ve aynı zamanda böbreklerin temizlenmesi için faydalı bir besindir.

Mürdüm eriği: Vücutta demir emilimine yardımcı olan bu meyve, içeriğinde bol miktarda A, B, C vitamini barındırmaktadır. Böbrekleri iyileştirirken aynı zamanda kalp ve kolesterole de iyi gelir.

Somon: Böbrekleri koruyucu özelliği bulunan somon aynı zaman bu organların fonksiyonlarını eksiksiz bir şekilde yerine getirmesini sağlar.

Adaçayı: Sindirim sistemine bağlı pek çok sorunun giderilmesini sağlayan adaçayı, haftada birkaç defa tüketildiği zaman hazımsızlık ve şişkinlik gibi sorunları iyileştirmektedir. İçeriğinde A, B, C vitaminleri sayesinde böbrek sağlığını korur ve iyileştirir.

Su: Yaşam kaynağımız olan su, böbreklerin sağlığı bir şekilde çalışması ve görevini yerine getirmesi için çok önemlidir. Her gün en az 2 litre su içilmesi gerekmektedir. Bu şekilde toksin maddelerin daha kolay atılması sağlanır.

Yoğurt: Probiyotik özelliği bulunan yoğurt, içeriğindeki iyi bakteriler sayesinde böbreklerin bağışıklığını güçlendirmektedir.

Karpuz: Diüretik özelliği bulunan karpuz, böbreklerdeki kumun temizlenmesi, tuzun çözülmesi için önemlidir.

Soya: Vücuda fazladan fosfor alınmasını önleyerek böbreklerin yorulmasına engel olan soya, aynı zamanda bu organların yıpranmasına da engel olmaktadır.

Kabak çekirdeği: Demir ve çinko içeren bu çekirdek aynı zamanda omega-3 etkisine sahiptir. Bu da böbrek hastaları için oldukça faydalıdır.

A vitamini bakımından zengin olan sebzeler, hem böbrek taşlarına iyi gelir hem de kolit rahatsızlığını gidermektedir. Böbreğe iyi gelen vitaminler içeren bu besinler ile sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Böbrek İçin Zararlı Yiyecekler Nelerdir?

Vücudumuzun temizlenmesi için oldukça önemli olan böbrekler sağlıklı beslenme ile yenilenmektedir. Böbrek düşmanı yiyeceklerden uzak durmak bu konuda çok önemlidir. Bu yiyecekler şunlardır:

Avokado: Eğer böbrek hastalığınız varsa bu meyveyi fazla yemek içeriğindeki potasyum nedeniyle zararlı olacaktır.

Kırmızı et: Hayvan proteinlerinin metabolize edilmesi zor olduğundan gereğinden fazla tüketilmesi böbreklere zarar verir. Taş gelişmesine neden olabilir ve aynı zaman ürik asit uyarımına sebep olabilir. Bundan dolayı dengeli tüketilmelidir.

Tuz: Çok fazla tuz tüketmek böbrek sağlığını olumsuz yönde etkiler. Yiyeceklerinize fazla tuz atmamaya ve hazır besinleri çok yememeye dikkat ediniz.

Muz: Eğer böbrekleriniz çok sağlıklı değilse, potasyum kaynağı olan muzu çok az miktarda tüketmelisiniz.

Süt: Sağlıklı bir besin olmasına rağmen içeriğinde yer alan fosfor nedeniyle böbreklerde strese neden olabilir.

Tam buğday ekmeği: Sağlıklı ve besleyici olan bu ekmek, çok miktarda tüketildiği zaman böbrek sorunlarına neden olur. Yüksek miktarda fosfor ve potasyum barındırdığında sınırlı tüketilmelidir.

Portakal ya da portakal suyu: C vitamini bakımından zengin olan fakat yüksek oranda potasyum içeren portakal, böbrek hastaları tarafından tüketilmemesi ya da çok sınırlı yenmesi gereken bir meyvedir.

Genel olarak alınan aşırı potasyum vücuttan çıkmadığı zaman zararlı etkiler oluşmaktadır. Böbrekte stres oluşturur ve bu da sağlığını olumsuz yönde etkiler. Böbrek hastalarına yasak olan yiyecekler doktor tarafından belirtilmektedir. Eğer rahatsızlığınız varsa bu konuda dikkatli olunuz.

Böbreklere Zarar Veren Alışkanlıklar Nelerdir?

Eğer sağlıklı bir insansanız ve böbreklerinizin zarar görmesini istemiyorsanız bol miktarda su içiniz. Aynı zamanda meyveleri bol bol tüketiniz. Alkol ve kafeinden uzak durunuz. Bunları olabildiğince az tüketiniz. Fazla tuz kullanımı sağlamayınız. İdrarınızı tutmayınız. Aşırı protein tüketimi sağlamayınız. Sigara içmeyiniz ve içiyorsanız bırakınız. Bilinçsiz ilaç kullanımı sağlamayınız. Tansiyon hastasıysanız, mutlaka kontrol altında tutunuz. Sadece yiyecekler değil böbrekleri bitiren ilaçlar da vardır. Beslenme düzeniniz çok iyi olmasına rağmen gereksiz ve bilinçsiz ilaç kullanıyorsanız bu da zarar verebilir.

Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz