Glikoz şurubu nedir? Nasıl ve neyden üretilir?
Sağlık

Glikoz Şurubu Nedir? Nasıl ve Neyden Üretilir?

10 Mart 2018 - 12:28:34

Teknolojinin gelişmesi ile beraber maliyetlerin de düşürülmesi için normal olması gereken yapıdaki gıdalar ve gıda yardımcıları için muadil ürünler tercih edilebilmektedir. Glikoz şurubu hazır ve işlenmiş tüm gıdaların üretiminde tercih edilmektedir.

Glikoz Şurubu Nedir? Nasıl Üretilir?

Buğday, pirinç, nişasta ve patates gibi çeşitli besinlerden üretilmektedir. Bu ham maddeler işlemden geçerek glikoz şurubu olarak diğer üretilecek olan gıdalarda kullanılır. Bu şurup şerbetli tatlılarda, reçellerde, marmelatlarda ve hazır işlenmiş gıdaların her birinde kullanılmaktadır. Kıvam ve tat arttırıcı özelliği sayesinde özellikle şerbetli tatlılar için kullanılmaktadır. Üretilmesinde tercih edilen ham madde fermente işleminden sonra elde edilerek geniş alanda kullanılmaktadır.

Glikoz Şurubunun Zararları Nelerdir?

  • Şekerin çok fazla tüketilmesi insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Glikoz şurubu da fazla tüketildiğinde kanser hücrelerinin artmasına sebep olur. Özellikle kanser hastalarının şekerli ve hazır gıdalardan uzak durması gerekir. Kullanıldığı gıdalar çok miktarda tüketildiğinde kişide bulunan ve ırsi olan kanser hücrelerinin yayılmasına neden olarak hastalığın ilerlemesini hızlandırır.
  • Şeker hastalarının glikoz şurubu bulunan gıdaları tüketmemesi önerilir. Tip 2 diyabette hastanın şekerinde ani yükseliş olur ve ölüm ile sonuçlanabilmektedir.
  • Karaciğerin yağlanmasına sebep olan bu ürün ayrıca karaciğerde büyümeye sebep olur. Böbreklerde taş oluşumunu hızlandırarak kişinin böbrek sağlığına da zarar vermektedir.

Glikoz Şurubu Neye Yol Açar?

Bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olduğu için insanın hastalıklara karşı vücudu direnç gösteremez. Bu durumda özellikle mevsimsel hastalıklar daha sık görülür. Aizheimer hastalığını tetikleyen bir yapıda olan bu ürün ilerleyen yaşlarda kişinin beyin hücrelerinin zarar görmesine neden olabilmektedir. Kalp ve damar sağlığının korunması için şeker ve şeker türü gıdalardan uzak durulması gerekmektedir. Damar tıkanıklığına neden olan ve kan dolaşımını en aza indiren bu şurup devamlı olarak tüketildiğinde hastanın kalp ve damar sağlığını da tehdit etmektedir.

Glikoz Şurubunu Kimler Kullanamaz?

Sağlığına özen gösteren ve daha sağlıklı yaşamak isteyenlerin uzak durmaya çalıştığı glikoz ve glikoz türleri yerine doğal tatlı gıdaların tercih edildiği görülmektedir. Özellikle kuru meyveler veya farklı şeker oranı düşük olan gıdalar tercih edilebilmektedir. Glikoz şurubu hemen her üründe yer aldığı için bu gıdaların uzun süre tüketilmemesi sağlığın korunması için de yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra kalp ve damar hastaları, şeker hastaları, karaciğer yağlanması olan hastalar, kanser hastaları ve diğer farklı rahatsızlıkları olan kişilerin bu ürünü içeren gıdalardan mutlaka uzak durması gerekmektedir. Bu hastaların doktorları tarafından verilmiş olan gıda listelerine uyması gerekir. Aksi halde hastanın farklı hastalıklar ile karşılaşarak zor bir yaşam sürmesine sebep olabilir. Kişilerin doğal içerikli gıdaları tüketmeleri önerilmektedir. Hazır ve işlenmiş gıdalar kişinin vücut sağlığını tehdit edici unsurlar içerdiği gibi ayrıca sağlığını da olumsuz etkileyecektir.

Yorumlar
İdil Köse 10 Mart 2018 - 12:38:34 Glikoz şurubunun faydaları nelerdir? Nereden alınır? Bu şurup genel olarak nelerde kullanılıyor? Sağlık için zararlı mı? Şeker oranı çok yüksek mi? Evde baklava yaparken kullanmamızda sakıncası var mı?cevapla
Eda Gürsoy 12 Ocak 2019 - 10:30:15 Glikoz şurubu içeren ürünler zararlı diyorlar ama bunu içermeyen ürün çok az bulunuyor. Bu şurubu içermeyen çikolata markaları var mı? İnsan vücuduna ne gibi yan etkileri var bilmiyorum ama kullanım amacına ve şekline dikkat etmek gerekiyor sanırım.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: