Sağlık

Hardal Tohumunu Kimler Kullanamaz? Hamileler Kullanabilirmi? Faydaları ve Zararları

10 Mart 2018 - 16:18:40
Hardal tohumunu kimler kullanamaz? Hamileler kullanabilirmi? Faydaları ve zararları

Hardal yemeklerin lezzetlendirilmesinde ve özellikle vitamin, mineral bakımından zengin olması sağlık sorunlarının birçoğunda tedavi destekleyici olarak kullanılmaktadır. Baharat olarak kullanıldığı gibi ayrıca hardal çayı şeklinde de tüketilmektedir. Hardal tohumu aynı hardalda olduğu gibi sağlık koruyucu özelliği ile bilinmektedir.

Hardal Tohumunun Faydaları Nelerdir?

 • Bu tohumun içerisinde bulunan C, K, E ve B vitaminleri vücut sağlığı için son derece önemli vitaminlerdir. Fosfor, magnezyum ve kalsiyum bakımından da zengin bir bitkidir.
 • Hardal tohumu iştahı açan özelliği ile kilo alımına yardımcı bitkiler arasında yer alır. Çok fazla zayıf ve kilo alamayan kişilerde son derece faydalıdır.
 • Kas dokusunda gevşeme sağlayarak kas ağrılarının azaltılması için kullanılabilmektedir. Romatizma gibi rahatsızlıklarda ek tedavi olarak tercih edilebilir. Bağırsak tembelliği olan kişilerde özellikle kabızlık çok fazla ise kabızlık giderici etkisi bulunmaktadır.
 • Adet döneminde kadınların adet sancılarını ve adet sıkıntılarının ortadan kaldırılması için tercih edilebilmektedir. Ayrıca uykusuzluk sorununun giderilmesi için etkili bitki tohumları arasında yer almaktadır.
 • Kan basıncını düşürdüğünden felç ve kalp krizi gibi durumların oluşmasına engel olur. Bu sayede kişinin kan basıncı normal süreçte seyir etmektedir.
 • Çay halinde de tüketilebilir. Ayrıca yağ formu da istenilen sonucun alınmasına yardımcı olmaktadır.

Hardal Tohumunun Zararları Nelerdir?

 • Cilt ile temasında cildin tahriş olmasına sebep olacağından özellikle uzun süre cilt ile temas halinde tutulmaması gerekmektedir. Fazla kullanımı karaciğerin zarar görmesine neden olabilmektedir. Bu yüzden mutlaka hekim kontrolü olduktan sonra kullanılması tavsiye edilir.
 • Fazla kullanımda ölüme sebep olabilmektedir. Bu durum karşısında günlük tüketilmesi gereken miktardan fazla tüketilmemesi önerilir.

Hardal Tohumunu Kimler Kullanamaz? Hamileler Kullanabilir mi?

 • Hardal tohumu doktor kontrolünden sonra kullanılacağından özellikle ciddi sağlık sorunları olan kişilerde doktora danışılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra emziren annelerde bu tohumun kullanımı sütün rengi ve tadını değiştirebilmektedir. Bu yüzden emziren annelerde tavsiye edilmez.
 • Karaciğer hastalığı olan kişilerde bu tohumun kullanılmaması gerekmektedir. Aşırı tüketim karaciğere zarar verdiği gibi karaciğerinde rahatsızlık olan kişilerde hastalığın hızlı bir şekilde ilerlemesine neden olabilir.
 • Gebelerde kullanımı önerilmez. Bebeğin gelişiminde olumsuz sonuçlara sebep olabilir. Fakat bazı doktorlar az miktarda kullanıldığında doğumdan sonra süt arttırma özelliği nedeni ile tercih edilebileceğini belirtmektedir. Her ihtimale karşı mutlaka doktora danışılması gerekmektedir.
 • Çeşitli hastalıklara sahip olan kişilerinde doktor tavsiyesi ile başlaması önerilmektedir. Kan basıncındaki etkisi nedeni ile fazla tüketimi kişinin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilmektedir.
Hardal Tohumu Nasıl Kullanılır? Kullanımda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hardal tohumu ya da diğer bitki türlerinin doktora danışılarak tüketilmesi gerektiği unutulmamalıdır. İlaç kullanımı olan kişilerinde mutlaka doktorları tarafından tavsiye edildiğinde kullanılmaya başlanmalıdır. Günlük kullanım miktarından fazla tüketildiğinde olumsuz sonuçlar meydana çıkmasına sebep olabilir. Bu yüzden dikkatli kullanılması gerekmektedir.

Yorumlar
Elif koçyiğit 10 Mart 2018 - 16:28:40 Hardal tohumu ne işe yarar? Ne için kullanabiliriz? Genelde sos olarak kullanıyorum ben ve tadını çok beğeniyorum. Başka şeyler için de kullanılır mı? Hardal tohumu yağının faydaları nelerdir? Fiyatı ne kadar?cevapla
Emine Keskiner 12 Ocak 2019 - 10:33:12 Hardal tohumu turşusu da varmış bunu ilk defa duydum diyebilirim. Daha çok nasıl toz haline getirebilirim onu merak ediyorum. Normal bir şekilde satın alıp kendim toz haline getirerek kullanmak istiyorum. Fiyatı ne kadar bilen var mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: