Nohut suyu nelere iyi gelir? Nasıl kullanılır? Nohut suyunun faydaları ve zararları
Sağlık

Nohut Suyu Nelere İyi Gelir? Nasıl Kullanılır? Nohut Suyunun Faydaları ve Zararları

10 Mart 2018 - 20:08:43

Baklagiller arasında zengin vitamin ve mineral kaynağı olan nohut yemek olarak ve sağlık açısından sıkça tercih edilen gıdalardan biridir. yemeklerde kullanıldığı gibi nohut suyunun da sağlık açısından büyük önem taşıdığı bilinmektedir. Saç ve cilt sağlığında olumlu sonuçların alınması için kullanılabilmektedir.

Nohut Suyunun Faydaları Nelerdir?

  • Cansız ve saç dökülmesi olan saçlarda genel olarak demir eksikliği meydana gelmektedir. Nohut suyu demir bakımından zengin bir gıdadır. Bu yüzden nohutun suyunun düzenli olarak tüketilmesi saç bakımında saç dökülmesini engelleyerek saçlara canlılık kazandırmaktadır.
  • Cilt sorunlarında özellikle ölü derinin yenilenmesi için tercih edilebilmektedir. Çok fazla yağlı ciltlerde yağ dengeleyici olacaktır. Bunun yanı sıra doğal tonik olarak tercih edildiğinde cilt dokusunda hücre yenileme özelliği olacaktır.
  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etki sağlar. Hastalıklara karşı vücudun direnç göstermesini sağlayarak hastalıkların daha hafif geçmesine yardımcı olur.
  • Yüksek miktarda kalsiyum içerdiğinden kemik yapısının daha güçlü olmasına yardımcı olur. Düzenli kullanımı kemiklerin daha güçlü olmasına yardımcı olacaktır.
  • Enerji kaynağı olan nohut suyu uykusuzluk ve halsizlik şikayeti olanlar için de kurtarıcı olacaktır. Böylece kişinin gün içerisinde daha enerjik olmasına yardımcı olur.
  • Kanser hastalığından korunmak için düzenli kullanılması önerilmektedir. Kanser hücrelerinin büyümesine engel olur. Ayrıca kanserin yayılmasına da engel olur.

Nohut Suyu Nelere İyi Gelir?

Diyet yapan ve zayıflamak isteyenler için tok tutucu özelliği tercih edilerek gün içinde fazla yemek yem isteğini engelleyecektir. Tok tutma özelliği sayesinde dyetin daha rahat yapılabilmesine yardımcı olur. Ayrıca protein bakımından zengin olması kas dokusunun desteklenmesi için tercih edilebilir. Yaşlılarda ve çocuklarda bol miktarda tüketilmesi önerilen bu doğal su vücut sağlığında tüm organların temizlenmesinde etkili olmaktadır. Düzenli kullanım sayesinde vücut kendini yenileyerek etki göstermektedir.

Nohut Suyunun Zararları Nelerdir?

Vücuda herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Fakat fazla tüketildiğinde gaz problemi çok fazla olabilmektedir. Zararlarından ziyade faydaları ile anılmaktadır. İçerdiği vitamin ve mineraller ile vücut sağlığı için son derece önemlidir. Kışın sıkça tüketilen bu gıda yüksek besin değeri olan baklagillerden biri olarak bilinmektedir. Protein bakımından da zengin olduğu için özellikle diyet yemeklerinde sıkça tercih edilir.

Nohut Suyu Nasıl Hazırlanır? Nasıl Kullanılır?

Nohut suyu vücuda faydasından dolayı tercih edilen sulardan biri olduğu için düzenli kullanımda vücut sağlığının korunmasını sağlar. Bunun yanı sıra çocukların ve yaşlıların sürekli kullanması gerekebilmektedir. Hazırlamak için bir gece öncesinden nohut ıslatılır. Bir gece boyunca bekletilen nohutun suyu süzülerek içileceği gibi ayrıca kaynatılıp nohutlar süzüldükten sonra da tüketilebilir. Süzülen suyu günlük olarak hazırlanıp tüketilir ise daha sağlıklı olacaktır. Sıcak ya da soğuk bir şekilde tüketilebilen nohut suyu çeşitli hastalıklardan korunmak için doğal bir yöntem olacaktır.

Yorumlar
Emine Ekici 10 Mart 2018 - 20:18:43 Nohut suyu kullananlar var mı? Cilt için faydaları nelerdir? Sivilce izlerini geçirme konusunda işe yarar mı? Tonik olarak kullanmak istiyorum. Cildimde hem sivilce var hem de izleri kalıyor. Bunun için kullanmak istiyorum.cevapla
Mine Tüfekçi 12 Ocak 2019 - 10:40:15 Nohut suyu maskesi ile yüzümdeki tüm sivilcelerden kurtuldum diyebilirim. Yüzümde bir dönem aşırı bir şekilde sivilce çıkıyordu. Ne yaptıysam çare olmadı. Son olarak doğal içerikli olduğu için bu maskeyi uyguladım ve zaman içerisinde geçirdi tüm sivilcelerimi.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: