Sağlık

Anne Sütü Koroyana İyi Gelir mi? Korona Virüsten Korur mu? Etkili Midir?

15 Şubat 2021 - 19:45:16
Anne Sütü Koroyana İyi Gelir mi? Korona Virüsten Korur mu? Etkili midir?

Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan anne sütü koronavirüs için antikor bulunduran doğal bir besin olarak son zamanlarda sıklıkla dile getirilmektedir. Anne sütü içeren buz küplerinin riskli kişiler için kullanılabileceği belirtilmiştir. Yazımızın içerisinde anne sütünde antikor var mı ve virüse iyi gelir mi sorularının cevaplarına yanıt bulacağız.

Anne Sütü Koronaya İyi Gelir mi?

Akciğeri etkileyerek solunum yollarında enfeksiyon meydana getiren ve ölüm gibi ciddi sonuçların oluşmasına sebebiyet veren covid-19 araştırılmaya devam ederken birtakım aşı ve ilaç çalışmaları kapsamında yeni sonuçlar elde edilmektedir. Yapılan bir araştırmaya göre koronavirüs geçirmiş ve atlatmış kadınlar eğer ki çocuk doğurursa sütlerinde bu virüse karşı etkili olan antikorlar yer almaktadır. Anne sütü antikor içerir mi diye merak edilirken, yapılan bilimsel araştırmalar sonunca bu doğal besinin tıpkı bir plazma etkisi yapabileceğini göstermektedir. Fakat henüz yeni bir araştırma olduğundan kesin sonuçlar belirlenmemiştir.

Çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmesi için gerekli olan anne sütünde yer alan antikorlar onlar pek çok hastalığa karşı korumaktadır. Covid-19 için de aynı şekilde bu etkinin görülebileceği belirtilmiştir. Fakar annenin daha önceden virüsü atlatmış ve vücudunun antikor geliştirmiş olması gerekmektedir. Böylece çocuklarını da virüse karşı koruyabilirler. Bağışıklık sistemi tarafından virüsü etkisiz hale getirmek amacı ile üretilen antikorlar anne sütünde yeterli miktarda yer almaktadır. Ayrıca antikorların pastörizasyon sırasında bile yok olmadığı saptanmıştır. Yani ısıtılıp daha sonra dondurulsa bile içeriğini kaybetmemektedir.

Anne Sütü Koronadan Korur mu?

Salgını önleme konusunda değil, hastaları iyileştirme konusunda etkili olabilecek korona olan annelerin sütünde bulunan antikorlar, aynı zamanda koruyucu etki de meydana getirmektedir. Antikorlar vücutteki organları çevreler ve virüslerden korur. Buz küpü haline getirilen anne sütü koronadan korunmak için etkili olabilmektedir. Buz küpü olarak tüketildiğinde ağızda daha fazla durur ve bu da antikorların mukoza zarı ile daha fazla temas etmesini sağlar.

Koruyuculuk içeren pek çok bağışıklık maddesi barındıran anne sütünün bu hastalıkta kullanılabilmesi için birçok kadının virüse yakalanması ve iyileşmesi gerekmektedir. Ayrıca sonrasında hamile kalması ve çocuk yapması gerekmektedir.

Anne Sütü Koronaya Karşı Etkili Midir?

Anne sütünün özelliğine baktığımızda antikor bakımından zengin olduğunu görmekteyiz. Uzman doktorların bebeğin gelişiminde bu doğal besinin önemli olduğunu belirtmesi içerisine yer alan ve bağışıklığı geliştiren maddeler sayesindedir. Uzmanların yapmış oldukları araştırmalar kapsamında anne sütü koronaya karşı etkilidir. Fakat bu bir ilaç değildir. Tüm dünya için yeterli olması anlamına da gelmemektedir. Virüs için aşı ve ilaç çalışmaları devam etmektedir.

Korona Anne Sütünden Bebeğe Geçer mi?

Antikor bakımından zengin olan anne sütünde koronavirüs bulaşmdığını belirten uzmanlar, anneden solunum ve temas yolu ile her şekilde virüsün bulaşabileceğini belirtmektedir. Emziren annede korona belirtileri görüldüğü zaman virüs büyük ihtimalle bebeğe de bulaşmış olacaktır. Bundan dolayı annelerin bebekleri ile teması sırasında hijyene dikkat etmesi, eldiven ve maske kullanması gerekmektedir. Bu şekilde virüsün bulaşması engellenebilir.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: