B1 vitamini eksikliğinin ve fazlalığının belirtileri
Sağlık

B1 Vitamini Eksikliğinin ve Fazlalığının Belirtileri

20 Aralık 2018 - 21:23:39

Vitaminler vücut için çok faydalı olsa da eksik alındığında ya da fazla alındığında vücuda ciddi zararlar verdiğinden insanların çok dikkatli bir şekilde tüketmesi gerekmektedir.

B1 Vitamini Ne Kadar Alınmalı?

İnsanların gün içerisinde almaları gereken B1 vitamini miktarları önceden belirlenmiştir. İnsan bünyesi üzerinde yapılan araştırmaya göre gün içerisinde ihtiyaç duyulan B1 vitamini karşılandığı takdirde insanlar bu vitaminin eksikliğinde ortaya çıkan sorunları görmeyeceklerdir. Bu vitaminin günlük ihtiyacı yaşa göre farklılık gösterdiğinden dönemlere ayrılarak insanlara açıklanır. Yeni doğan bireyler için günlük 0,2 mg. gerekirken 1 yaşını aşmamız bebekler için bu miktar 0,3 mg. olmaktadır. 1-3 yaş arası çocuklar için 0,5 miligram, 4-8 yaş çocuklar için 0,6 miligram, 9-13 yaş çocuklar için 0,9 miligram, 14-18 yaş arası erkek bireler için 1,2 miligram, aynı yaş aralığındaki bayanlar için 1 miligram, yetişkin erkekler için 1,2 miligram, bayanlar için 1,1 miligram B1 vitaminine ihtiyaç duyulmaktadır. Hamile bayanlar için bu değer 1,4 olarak belirlenmiştir.

B1 Vitamini Eksikliğinin ve Fazlalığının Belirtileri Nelerdir?

B1 vitamini vücuttan doğal yollar ile atılabilen bir vitamin olduğundan fazla alınması durumunda çok büyük problemler yaşanmamaktadır. Yalnızca iğne ile alındığında ödem oluşumu ya da ağrı gibi belirtiler ortaya çıkarmaktadır. Ancak eksikliğinde çok sayıda belirti ortaya çıkabilirken bu belirtilere göre insanlar B1 vitamini almalarının gerekli olduğunu anlayabilirler. İlk olarak iştahsızlık sorunu ortaya çıkarken buna ek olarak enerji kaybı ve sürekli olarak kendini yorgun hissetme gibi durumlar söz konusu olmaktadır. Bacaklarda uyuşukluk hissi ve unutkanlık da bu eksiklik ile kendisini gösteren belirtiler arasında sayılabilir.

B1 Vitamini Eksikliği Kimlerde Eksikliği Görülür?

B1 vitamini içeren besinleri almayan insanların tamamına yakını risk altında olsa da bazı insanlar bu eksikliğe çok daha yatkın olabilmektedir. Bu aşamada fazla miktarda alkol alan kişilerde bu sorun olması son derece normal karşılanır. Buna ek olarak yaşlı kişiler arasında da sıklıkla B1 vitamini eksikliği görülebilmektedir. Eğer bayanlar düzenli olarak doğum kontrol haplarını kullanıyorlarsa bu durumda da oldukça fazla B1 eksikliğine rastlanmaktadır. Son olarak karbonhidrat oranı oldukça fazla olan kilo alma diyetlerini yapan kişilerde sıklıkla görülmektedir.

B1 Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açmaktadır?

B1 vitamini eksikliğinde vücut bundan çok ciddi şekilde zarar görebilmektedir. Özellikle sinir sistemi direkt olarak hedef haline gelirken düzgün bir şekilde çalışmamaya ve aksamaya başlar. Bunun yanı sıra gün içerisinde sürekli olarak yorgunluk ve halsizlik şikayetleri de gelebilmektedir. B1 eksikliği devamlı hale gelirse bu durum insanlarda ritim bozukluğunu tetikler ve kalp sorunlarını ortaya çıkarabilir. Birçok besinin içerisinde yer alan B1 vitamini düzenli olarak vücuda alınarak eksikliğinde ortaya çıkabilecek olan büyük sorunların önüne çok öncesinden geçilmesi gerekmektedir.

Yorumlar
Irmak Ateş 20 Aralık 2018 - 21:33:39 B1 vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar nelerdir? Bu vitamin hangi besinlerde bulunuyor neleri tüketmek gerekiyor eksikliğinin giderilmesini sağlamak için bunları araştırmak ve öğrenmek istiyorum. Değerlerim tam sınırdaymış çünkü.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: