Turp otu nedir? Kaç kaloridir? Faydaları ve zararları
Sağlık

Turp Otu Nedir? Kaç Kaloridir? Faydaları ve Zararları

21 Aralık 2018 - 09:50:13

Birçok kişinin fark etmeden parkalarda ya da bahçelerde gördüğü turp otu, salatalar içerisinde kullanılabilen ve insan sağlığı için farklı faydaları bulunan otlardan birisidir.

Turp Otu Nedir? Ne Işe Yarar?

Bazı bitkilerin yetiştirilebilmesi için özel olarak ilgilenilmesi ve bunun yanında bazı şartların oluşturulması gerekmektedir. Ancak bazı bitkilerin yetişme şartları çok daha hafif olduğundan yabani ortamda kendisi de yetişebilir. Turp otu da yabani olarak ülkemizin birçok bölgesinde yetişebilen otlardan birisidir. Yapraklarının turba benzemesinden dolayı turp otu ismini alan bu bitki lezzet açısından da tatmin edici olduğundan salatalar içerisinde kullanılmaktadır. Yeşillik olarak sürekli tercih edilen marul ya da maydanoz gibi ürünlerden sıkılan kişiler, salatalarına farklı bir tat katmak için turp otunu rahatlıkla tercih edebilirler.

Turp Otu Kaç Kaloridir?

Ülkemizin mutfak kültüründe salatanın çok önemli bir yeri olsa da birçok kişi bu ürüne yeteri kadar değer vermez. Et yemeklerine alışkın olan kültürümüzde bazı zamanlarda ihmal edilebilen salatalar diyet dönemleri geldiğinde en çok aranan ürünler olmaktadır. Diyet dönemlerine gelen ve her gün düzenli olarak salata tüketen kişiler bir süre sonra farklı tatlar ve ürünler aramaya başlamaktadır. Turp otu da yeşillik olarak salatalarda kullanılabilen ve farklı bir tat veren ürünlerden birisi olduğundan insanlar tarafından tercih edilmektedir. Bu tercihlerinde kişiler ürünün kalorisini de merak ederler. 100 gramlık bir turp otu salatası yaklaşık olarak 66 kalori gelmektedir. Diyet dönemlerinde kullanılmak için çok ideal bir ürün olarak gösterilir.

Turp Otunun Faydaları Nelerdir?

Turp otu üzerinde yapılan araştırmalarda bu otun yoğun biçimde A ve C vitamini içerdiği görülmektedir. Bilindiği üzere A vitamini insanlarda göz sağlığını ve üreme sisteminin doğru bir biçimde çalışmasını sağlamaktadır. Bu özellikler, turp otunun faydaları arasında sunulabilir. Bunlara ek olarak içerisinde yer alan C vitamini sayesinde bağışıklık sistemi çok daha güçlü bir hale gelecektir. Düzenli olarak turp otu tüketen kişiler kış aylarında ortaya sıklıkla çıkan hastalıklara karşı çok daha dirençli olacaktır. İçerisinde demir oranı da oldukça fazladır. Bu sebeple de kansızlık problemi olan kişiler rahatlıkla turp otunu kullanabilirler. Kansızlık probleminin ortadan kaldırılmasında oldukça önemli bir yardımcıdır.

Turp Otunun Zararları Nelerdir?

Turp otunu tüketirken insanlar yeteri kadar dikkatli olmazlarsa bu bitkinin zararlarını kısa süre içerisinde görmeye başlayabilirler. İlk olarak doğada yabani olarak yetiştiği için üzerine gelen maddeler hakkında bilgi sahibi olmak çok mümkün olmadığından çok iyi bir biçimde yıkanması gerekmektedir. Bunun yanında çok fazla tüketildiği takdirde safra taşı oluşumunu tetiklediği belirtilmektedir. Eğer bu hastalığı olan kişiler varsa turp otundan uzak durmaları çok daha doğru bir karar olarak gösterilmektedir. Yabani olarak yetişen bitkiler arasında lezzeti en iyi seviyede olanlardan turp otu, salatalarda tercih edilirken faydalarını da kısa süre içerisinde vücutta göstermeye başlamaktadır.

Yorumlar
Meryem altun 22 Aralık 2018 - 10:27:36 Turp otu mevsimi ne zaman? Hangi zamanlarda bulup tüketmemiz gerekiyor bilmiyorum. Her sebzeyi zamanında yemek en güzeli gerçekten. Bu otun salatası, turşusu yapılıyor. Tohumunu hiç görmedim ama daha önce birkaç kere tükettim.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: