Yaşam

Sürekli Tatlı Yeme İhtiyacı Neden Olur?

01 Temmuz 2018 - 05:24:41
Sürekli tatlı yeme ihtiyacı neden olur?

Gün içerisinde yemek yedikten sonra ya da öğünler arası herhangi bir şey yenilmediğinde oluşan tatlı krizleri genellikle kan şekerinin düşmesi ile meydana gelmektedir.

Sürekli Tatlı Yeme İsteğinin Nedeni Nedir?

Çok fazla tatlı sevmeyen kişilerde bile zaman zaman oluşan bu krizler kan şekerinin ani düşüşleri sonrası ortaya çıkar. Kadınlarda adet döneminin yaklaşması ile beraber tatlı ihtiyacı daha da artmaktadır. Akşam yemeklerinden hemen sonra tatlı tüketilmesinin sık olması da alışkanlık haline gelerek tatlı krizinin olmasına sebep olmaktadır. Bunun genel geneli kan şekerini düşerek vücudun şeker ihtiyacı olduğunun sinyallerini vermesidir. Ani tatlı krizleri diyabet hastalığının da habercisi olabilmektedir. Tıka basa yemek yenildikten sonra bile tatlı isteğinin artması diyabet hastalığında sinyal vererek acilen doktora başvurulması gereken bir durumdur. Uzun süre açlık sonrasında kan şekerinin çok fazla düşüşü kişide tatlı isteğinin daha da artmasına sebep olabilir.

Tatlı İsteği Nasıl Giderilir?

Küçük bir parça çikolata ya da bir kase meyveli yoğurt tatlı isteğinin artmasına engel olabilir. Fakat bazı durumlarda bu söz konusu olmayabilir. Obezite hastalıklarında daha sık karşılaşılan bu durum kişinin git gide daha da kilo almasına sebep olabilir. Bilinçsiz bir şekilde tüketilen tatlılar uzun vadede hastalık habercisi olarak bilinmektedir. Bunun önüne geçmek için yapılan kan testi sonuçlarından sonra doktor uyarılarına dikkat edilmesi gerekir. Aksi halde hem kilo alınır hem de sağlık problemleri yaşanabilir. Sağlıklı bir bireyin düzenli beslenme alışkanlıkları tatlı krizlerini önleyecektir. Fakat uzun süre aç kalmamaya ve vücudun ihtiyacı olan tüm gereksinimlerin karşılanması gerekir. Tatlı krizleri ile başa çıkabilmek için çeşitli yöntemler denenebilir.

Tatlı İsteğini Bastırmak İçin Ne Yapmalı?

Sağlıklı beslenme alışkanlığı edinen kişilerde öğünler arasında ara öğün tüketmek kan şekerinin dengelenmesi için son derece önemlidir. Bu durumda gün içinde tüketilen gıdalara oldukça dikkat etmek gerekir. Kalorisi yüksek ve şeker oranı fazla olan yiyeceklerden uzak durmada fayda var. Aniden gelen tatlı krizlerini önlemek için bir bardak su içerek birkaç dakika beklemek bu isteği bastıracaktır. Özellikle diyet yapanlar bu konuda daha hassas olmalıdır. Diyet esnasında şeker tüketimi çok az miktarda olduğundan kişinin gün içerisinde beslenme alışkanlıklarına dikkat etmesi kilo vermeye yardımcı olacaktır.

Kan Şekerinin Düşmesi Nasıl Engellenir?

Kan şekerinin düşmemesi için sık sık beslenmek tatlı krizlerini önleyen en önemli etkenlerdendir. Uzun süre açlık çeken vücut bir sonraki öğünde daha fazla yemek yemeye ihtiyaç duyar. Aç kalacağını düşünen vücut yenilen gıdaları depolamaya başlayarak kişinin kilo almasına sebep olacaktır. Tatlı ihtiyacında kalorisi düşük olan tatlıları tercih etmek her zaman işe yarayacaktır. Birkaç kaşık sütlü tatlı tatlı isteğini önlemeye yardımcı olur. Genellikle sütlü tatlıların tercih edilmesi vücutta yağ hücrelerinin artmasını da engeller. Bunun yanı sıra sürekli hale gelen bir durum söz konusu ise mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Yorumlar
Dilara Çalışkan 01 Temmuz 2018 - 05:34:41 Tatlı krizini geçiren şeyler nelerdir? Özellikle adet dönemlerimde sürekli tatlı yeme ihtiyacı hissediyorum. Bunu geçirmek için ne yapmam gerekiyor? Çok yediğim zamanda kilo alıyorum. bunu önlemenin bir yolu var mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: