Yaşam 06 Ağustos 2021 - 08:50:05

Tırnak İçi Beyazlatma ve Temizleme Nasıl Olur?

Tırnak İçi Beyazlatma ve Temizleme Nasıl Olur?

Sararmış tırnakları beyazlatmak ve hastalıklı tırnakları iyileştirmek ve gidermek için uygulanan tırnak beyazlatma yöntemleri, tırnakların hem sağlıklı hem de bakımlı gözükmesini sağlamaktadır. Yazımızın devamında tırnak içi beyazlatma ve aynı zamanda temiz olmasını sağlama yönünde birtakım bilgiler vereceğiz.

Tırnak İçi Beyazlatma Nasıl Olur?

Sürekli oje sürmek ve ojenin uzun süre tırnakta kalması, sigara kullanımı, bazı kozmetik ürünler ve tırnaklara uygulanan ağır işlemler tırnaklar üzerinde kötü sonuçlara ve sararmalara neden olabilir. Tırnak içi beyazlatmak için ne yapmalı diye bakacak olursak eğer şunları sayabiliriz:

Oksijenli su ve karbonat: Eğer tırnaklarını sararmaya başladıysa 1 çorba kaşığı oksijenli su ile bir miktar karbonatı karıştırıp macun kıvamına getiriniz. bu karşımı tırnaklarınıza sürüp 5 dakika bekletiniz. Sonrasında ılık su ile tırnaklarınızı temizleyiniz. Ayrıca kurumayı önlemek için nemlendiriniz. 3 gün ara ile uygulayarak tırnaklarınızın renginin açılmasını sağlayabilirsiniz. Eğer sürekli oje sürüyorsanız ve bu yüzde tırnak içleriniz ve tırnaklarınız sararıyorsa bu yöntem oldukça etkili olacaktır.

Limonlu su ve karbonat: 1 çay kaşığı karbonatın üzerine birkaç damla limon suyu ekleyiniz. Daha sonra kıvam almasını sağlayınız. Elde etmiş olduğunuz macun kıvamındaki karışımı tırnaklarınıza sürünüz ve güzelce ovunuz. Sonrasında 5 dakika kadar bekletiniz. Eğer açık yara ya da kesik varsa tahriş meydana getirebilir. Bundan dolayı kullanırken dikkat ediniz. Uygulama sonrasında ılık su ile yıkayınız ve cildinizi uygun bir nemlendirici ile nemlendiriniz. Bu karışım tırnak rengini açarken aynı zamanda tırnakların daha temiz görünmesine yardımcı olur.

Diş macunu: Diş macunun içeriğinde renk açısı maddeler bulunmaktadır. Diş fırçasının üzerine bir miktar diş macunu sıkınız. Bu fırça ile tırnaklarınızı temizleyiniz. Birkaç dakika boyunca nazik hareketler ile tırnaklarınızı ovalayarak fırça ile macunu uygulayınız. bu yöntem tırnaklardaki sararmayı ve solmayı giderir.

Sirke: İçeriğinde yer alan asitler sayesinde renk açma ve temizleme özelliği sağlamaktadır. Bundan dolayı tırnak beyazlatma için sizlere yardımcı olacaktır. 1 fincan sirke ve 1 fincan suyu karıştırıp, bir pamuk yardımı ile oje sürer gibi tırnaklarınıza sürünüz. Günde 1 defa olmak üzere sirke ile tırnaklarınızı temizleyerek sararmayı gidebilirsiniz. Sirke tırnaklara bakım yaparak daha güçlü olmasını ve mantar oluşumunun önlenmesini sağlar.

Çay ağacı yağı: Kozmetik sektöründe sıklıkla kullanılan çay ağacı yağı, cildi besler ve iyileştirir. 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile çay ağacı yağını karıştırınız. Elde etmiş olduğunuz karışımı pamuk yardımı ile tırnaklarınıza sürünüz. 5 dakika bekletip sonrasında ılık su ile yıkayınız. Bu yöntemi sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa uygulayınız. Bu şekilde tırnakların daha bakımlı ve sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Tırnak içi beyazlatıcı bu yöntemler ile tırnaklarınızın daha sağlıklı ve beyaz görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu yöntemler, tırnağa zarar vermeden beyazlama sağlar. Bu yöntemlerin haricinde kabartma tozu ile tırnak beyazlatma yöntemi de bulunmaktadır.

Tırnak İçi Temizleme Nasıl Olur?

Tırnakların arası birtakım sebeplere bağlı olarak kirlenmektedir. Tırnak içi pisliği nasıl temizlenir diye bakacak olursak eğer şunları sayabiliriz:

 • Tırnaklarınızı ılık suda tutarak yumuşamasını sağlayınız. Bu şekilde kiri kazımadan kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz. Bunun için tırnaklarınızı basit bir şekilde -tırnak içi temizleme fırçası ile fırçalamanız yeterlidir. Ilık suyun altında ellerinizi sıvı sabun ile köpürtünüz ve hem tırnaklarınızın hem de tırnak etinizin yumuşamasını sağlayınız. Sonrasında ellerinizi ovuşturarak güzel bir şekilde yıkayınız.
 • Tırnak beyazlatan kremler, tırnakların arasındaki kirin temizlenmesini sağlar.
 • Tırnak içi temizleme aparatı olan tırnak beyazlatan kalemlerden destek alabilirsiniz. Rengi olan bu kalemler sürüldüğü zaman toz haline gelir ve tırnak etlerinin arasını doldurur. Bu şekilde kirler giremez.
 • Tırnak temizliğine dikkat etmek, manikür yaptıramazsanız bir tırnaklarınıza evde bakım yapmak tırnakların temizlenmesini ve daha bakımlı gözükmesini sağlar.

Tırnak İçi Sararması Neden Olur?

Genel olarak oje kullanımına bağlı olarak gelişen tırnak içi sararması farklı sebeplere bağlı olarak gelişebilir. Sigara tırnak sararması yapabilir. Bununla birlikte çeşitli enfeksiyonlar, tırnak mantarı ve şeker hastalığı da tırnakların saramasına neden olabilir. Sık sık ve kat kat oje sürmeye bağlı olarak tırnakların havasız kalması, vücudun yeterli oranda protein üretmemesi, C ve D vitaminlerinin eksikliği gibi durumlar tırnaklarda sararma oluşturabilir.

 • tırnak içi beyazlatma
 • tırnak beyazlatma yöntemleri
 • tırnak içi beyazlatma nasıl olur
 • tırnak içi beyazlatıcı
 • kabartma tozu ile tırnak beyazlatma
 • tırnak içi temizleme
 • tırnak içi pisliği nasıl temizlenir
 • tırnak içi sararması
 • sigara tırnak sararması
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Lös ve Moren Topraklarının Ortak Özellikleri