Yaşam 05 Ağustos 2021 - 20:31:06

Karşı Ateş Tekniği Nedir, Ne Demek? Karşı Ateş Yöntemi Nasıl Yapılır? Kimler Tarafından Uygulanır?

Karşı Ateş Tekniği Nedir, Ne Demek? Karşı Ateş Yöntemi Nasıl Yapılır? Kimler Tarafından Uygulanır?

Karşı ateş tekniği; orman yangınlarını söndürmek için uzmanlar tarafından uygulanan, ilerleyen yangının bir an önce söndürülmesini sağlamak için yapılan bir yöntemdir. Karşı ateş yöntemi hakkında bilgi almak, karşı ateş uygulaması nasıl yapılır öğrenmek ve bu metod kimler tarafından uygulanır bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam ediniz.

Karşı Ateş Tekniği Nedir, Ne Demek?

Ülkemiz başta olmak üzere dünya üzerinde pek çok ormanlık alanlarda yangınlar çıkmaktadır. Pek çok sebebe bağlı olarak gelişen bu yangınlar, aynı zamanda küresel ısınmaya bağlı olarak hava sıcaklığının ve kuraklığın artması ile de artış göstermektedir. Orman yangınlarının kısa süre içerisinde kontrol altına alınması için uygulanan karşı ateş tekniği, ters ateş yöntemi olarak isimlendirilen ve yangını yangın ile söndürme metodu olarak tanımlanan bir durumdur.

Yangına karşı yangın çıkarmak tehlikeli gibi gözükse de eğer uzman kişiler tarafından uygulanırsa, yangının söndürülmesi için etkili olmaktadır. Bir tür yangın söndürme tekniği olan ters ateş yöntemi büyük enerjinin küçük enerjiyi kendisine çekmesi olarak nitelendirilmektedir. Bu şekilde iki ateş birleştiğinde yanıcı bir kütle olmadığı için yangın durmaya başlar. Karşı ateş metodu Kanada, Fransa, İspanya ve Portekiz gibi pek çok ülkede uygulanmaktadır.

Karşı Ateş Tekniği Nedir?

Karşı Ateş Yöntemi Nasıl Yapılır?

Yangına yakından müdahale edilemediği durumlarda, karşı ateş uygulamasına başvurulmaktadır. Bu yöntem kaşıdan gelen yangının enerjisini düşürmek için etkilidir. Kontrollü bir şekilde ve gerekli durumlarda yapıldığı zaman oldukça etkilidir. bu teknik için öncelikle rüzgar ile paralel olacak şekilde bir emniyet yolu oluşturulur. Daha sonra yol boyunca tutuşturma işlemi gerçekleştirilir. Bu şekilde diğer taraftan gelen yangın yavaşlar ve sıçrama önlenir. Bu işlemde ağır yanıcı maddeler kullanılır. Mesçere içerisindeki rüzgar hızının sabit olması gerekir. İnce yanıcı madde neminin %20 altına düşmesi durumunda yapılamaz. Yangının kesintisiniz olması için yanıcı maddenin sürekliliği olmalıdır. Tutuşturma işlemi tek bir kişi tarafından yapılmalıdır. Kontrol hatları rüzgar yönüne doğru açılır ve rüzgar yön değiştirirse kullanılamaz. Orman yangını karşı ateş maliyeti nispeten yüksektir.

Karşı Ateş Metodu Kimler Tarafından Uygulanır?

Yangın ile yangın söndürme tekniği olan karşı ateş tekniği uzman kişiler tarafından uygulanmalıdır. Bu yöntem pek çok detaya dayanır ve bundan dolayı yöntemi bilmeyen kişiler tarafından uygulanmamalıdır. Ülkemizde ve dünya üzerinde pek çok yerde uygulana bu yöntem sayesinde pek ok yangın kontrol altına alınmaktadır. Eğitimli ve bu konuda uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.

Orman Yangınlarını Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Hepimizin bildiği üzere son zamanlarda hem ülkemizde hem de dünya üzerinde pek çok yerde orman yangınları meydana gelmektedir. Orman yangınlarını önlemek için kişilerin bilinçli olması gerekir. Ormanların korunması, acil müdahale ekiplerinin hali hazırda olması, yangın çıkaranlara karşı caydırı cezaların olması, yangın emniyet yollarının olması, göletlerin yapılması gerekir. Ayrıca ormandaki herkesin aktiviteleri kontrol edilmelidir.

  • karşı ateş tekniği
  • karşı ateş tekniği nedir
  • ters ateş yöntemi
  • karşı ateş yöntemi
  • karşı ateş yöntemi nasıl yapılır
  • karşı ateş uygulaması
  • orman yangını karşı ateş
  • karşı ateş metodu
  • karşı ateş metdou kimler tarafından uygulanır
  • orman yangınlarını önlemek
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Oturarak Zayıflama Yöntemleri ve Hareketleri