Yaşam

Sakinleştiren Çaylar ve Yiyecekler

12 Mart 2021 - 14:41:01
Sakinleştiren Çaylar ve Yiyecekler

Strese iyi gelen bitkilerden elde edilen sakinleştiren çaylar, vücuttaki tüm gerginliğin alınmasını sağlarken aynı zamanda sinir ve stresinde giderilmesi için de etkili olmaktadır.

Sakinleştiren Çaylar ve Tarifleri

Günlük hayatta rahatlamayı sağlayarak psikolojiye iyi gelen bitki çayları stresli bir günün ardından gerginliğinizin giderilmesini sağlamaktadır. Sakinleştiren çaylar şöyledir:

Papatya çayı: Sakinleştirici etkisi bulunan çaylar arasında ilk sırada yer alan bu bitki çayı, çok eski zamanlarda bu yana rahatlatıcı etkisi için kullanılmaktadır. En etkili sakinleştirici çaylar arasında yer alan papatya çayı kaslardaki gerginliği yok ederek, uyku problemlerinin çözülmesine yardımcı olmaktadır. Stresli ve sinirli ruh halini bedenden uzaklaştırarak, kişinin sakin olmasını sağlamaktadır. Kaynar suyun içerisine kuru papatya yapraklarını ya da sallama poşet papatya çayını koyunuz. İçerisine portakal dilimi, kayısı reçeli ve isteğe bağlı olarak şeker ve bal ekleyebilirsiniz. Biraz demlendikten sonra içebilirsiniz.

Melisa çayı: Depresif ruh halinden kurtulmak için size moral ve huzur verecek melisa çayından faydalanabilirsiniz. Gün 3 kere sabah, öğlen ve akşam olmak üzere bu çaydan tüketebilirsiniz. Melisa çayı sakinleştirici etkisi sayesinde zihninizdeki karmaşık düşünceler sona erecektir. Sinir ve stresi gideren bu doğal bitki çayı aynı zamanda vücuttaki mikropları da gidermektedir. Uykusuzluk , gergin ruh hali, endişeli düşünceler bu çay ile son bulmaktadır. Bir su bardağı kaynamış suyun içerisine kurutulmuş ya da taze melisa yapraklarını atınız. 8-10 dakika demlendikten sonra tüketebilirsiniz.

Biberiye çayı: Stresli günlerde hem rahatlamak hem de baş ağrısını hafifletmek için biberiye çayından faydalanabilirsiniz. Akşamları bu bitki çayından tüketerek vücudunuzdaki yorgunluğu ve gerginliği atabilirsiniz. Kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olan bu çay aynı zamanda beyne oksijen gitmesini düzenler. 1 su bardağı kaynamış suya 1 tatlı kaşığı biberiye atıp demlenmesini bekledikten sonra tüketebilirsiniz. Tadı acı gelirse bal ile tatlandırma sağlayabilirsiniz.

Adaçayı: Stresi yok etmeye yardımcı olan adaçayı, zihindeki stresin giderilmesini sağlamaktadır. Kendinizi yorgun ve bitkin hissediyorsanız bu çaydan tüketebilirsiniz. Hem siniri hem de stresi gidermektedir. Güne daha iyi başlamanızı sağlamaktadır. 1.5 su bardağı suyu cezveye koyup içerisine 10 tane yaş adaçayı yaprağı ya da kurutulmuş bir tatlı kaşığı adaçayı atınız. Ocağı yakın ve kaynamasını bekleyiniz. Su kaynayınca 5 dakika demini almasını bekleyerek ardından afiyetle tüketiniz.

Mutluluk veren bitki çayları olarak da ifade edebileceğimiz bu bitki çaylarının listesine aynı zamanda sarı kantaron çayı, kedi otu kökü çayı, tarhun otu çayı, yeşil çay ve nane çayı da eklenebilmektedir.

Sakinleştiren Yiyecekler

Sakinleştiren ve Stresi Yok Eden Yiyecekler Nelerdir?

Günümüzde pek çok kişinin ortak problemi stresli bir hayattır. Gerek iş gerek aile gerek okul gerekse sosyal yaşamdaki birçok olay stres yapmaya, sinirlenmeye neden olmaktadır. Strese iyi gelen yiyecekler şu şekildedir:

Havuç: B6 vitamini açısından oldukça zengin olan havuç sinir sisteminin daha etkili çalışmasına yardımcı olur. Bu özelliği sayesinde sinire ve strese iyi gelir.

Pancar: B vitaminleri açısından zengin olan pancar stresin azalmasını sağlarken, sakinleştirici bir etki meydana getirmektedir. Meze ve salatalarda kullanabilirsiniz.

Patates: Karbonhidrat özelliği sayesinde sakinleştirici bir etki meydana getirmektedir. Pek çok yemekte, hamurişi yiyeceklerde, meze ve salatalarda kullanılabilir.

Kırmızı Meyveler: Böğürtlen, çilek, kiraz gibi meyveler vücudun ihtiyacı olan şekeri karşılarken aynı zamanda içerisindeki C vitamini sayesinde vücuttaki kortizolu azaltmaktadır. Vücutta bu hormonun azalması ile stresiniz de azalacaktır. Bu özelliği sayesinde sakinleştiren yiyecekler arasında yer alır.

Elma: Vücudumuz için oldukça sağlıklı olan elma içerisinde yer alan fosfor, organik asitler, antioksidanlar ve fosfor sayesinde kas ve sinir sisteminin etkili çalışmasına yardımcı olur. Uyumadan önce tüketirseniz yorgunluğunuzun azalmasına yardımcı olur.

Hindi Eti: Hindi etinin içerisinde yer alan bileşenler, mutlu olmaya yardımcı olan serotonin ve melatonin hormonlarını artırmaktadır. Bu sayede vücuda sakinlik katmaktadır. Izgara, fırın ya da salatalarda tüketebilirsiniz.

Sakinleştirici meyve ve yiyeceklere ek olarak kuşkonmaz, biber, yumurta, fesleğen gibi besinleri de ekleyebiliriz. Bu besinler ve çaylar ile stresinizi azaltabilirsiniz.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: