Sağlık 12 Mart 2021 - 08:50:02

Göz Alerjisine Ne İyi Gelir? Belirtileri Nelerdir? Göz Alerjisi İçin Evde Ne Yapılır?

Göz Alerjisine Ne İyi Gelir? Belirtileri Nelerdir? Göz Alerjisi İçin Evde Ne Yapılır?

Göz alerjisi; sulanma, batma hissi ve kaşıntı gibi semptomlar ile kendini gösteren, bazen mevsimlere bağlı olarak gelişirken bazı durumlarda çevresel faktörler sonucunda da oluşabilir. Göz alerjisi nasıl geçer, ne iyi gelir gibi soruların cevapları yazımızın detayında yer almaktadır.

Göz Alerjisine Ne İyi Gelir?

Bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı olarak meydana gelen göz alerjisi aynı zamanda mevsimsel ve çevresel faktörler etkisiyle de meydana gelen bir rahatsızlıktır. Göz Alerjisi nasıl geçer diye baktığımızda şu şekilde açıklama yapabiliriz:

Soğuk Kompres: Göz ve çevresine soğuk kompres yapmak kaşıntının giderilmesi için etkili olmaktadır. Soğuk su ile gözleri yıkamak ya da beze buz küpleri sararak gözde bekletmek faydalı olabilmektedir. Gün içerisinde birkaç kez bu uygulamayı yaparak kaşıntının giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Salatalık Dilimleri: Cilt bakımında sıklıkla kullanılan salatalık dilimleri tahriş giderici özelliği olduğu için göz kaşıntısına çözüm olabilmektedir. Buzdolabında ya da soğuk suda bekletilen salatalığı dilimleyiniz ve gözlerinize uygulayınız. Bu şekilde kaşıntı sorunları giderilmektedir.

Yeşil Çay: İltihap giderici özelliği bulunan yeşil çay, gözdeki kaşıntının giderilmesi için etkilidir. Kaynamış suyun içerisine yeşil çay koyup demlenmesini bekleyiniz. 1-2 dakika demlenmesini bekledikten sonra göze zarar vermeyecek bir sıcaklığa geldiği zaman göz kapaklarının üzerine yerleştiriniz. Bu şekilde 15 dakika bekletiniz. Günde 2-3 kere tekrarlayarak göz kaşıntısını geçirebilirsiniz.

Göz alerjisi için damla kullanmak etkili bir çözüm yöntemidir. Fakat bunun için öncelikle doktora gitmek gerekmektedir. Sonrasında doktorun önerdiği ilacı kullanabilirsiniz. Göz alerjisi geçmiyor diyorsanız doktorunuz bununla ilgili farklı tedavi yöntemleri uygulayacaktır.

Göz Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Oldukça rahatsız edici olan göz alerjisi oldukça rahatsızlık veren bir durumdur. Hafif bir kızarıklık ile başlayan göz alerjisi belirtileri sonrasında şiddetli bir iltihaplama olarak ilerleme göstermektedir. Bu durum sonrasında göz kapağı ve göz zarı kızarır, şişer ve kaşıntı meydana gelir. Gözde yanma hissi meydan agelirken beraberinde sulu, berrak bir akıntı meydana gelmektedir. Herhangi bir şekilde önlenmediği zaman belirtiler daha da şiddetli hale gelebilir. Işığa karşı hassasiyet oluşabilir. Belirtiler aynı zamanda burunda kaşıntı, tıkanma, hapşırma gibi durumlar da meydana gelebilmektedir. Genel olarak bunlar mevsimsel alerji ile alakalıdır ve geçicidir. Göz alerjisi baş ağrısı yapar mı diye baktığımızda bazı durumlarda bu semptomun da görüldüğünü belirtebiliriz.

Göz Alerjisi İçin Evde Ne Yapılır?

Herhangi bir ilaç ve damla kullanmadan göz alerjisine evde ne iyi gelir diye baktığımızda şu yöntemleri sayabiliriz:

Ilık su ile temizleme: Göz kaşıntısını gidermek için yüzünüzü bol su ile yıkayınız ve gözlerdeki alerjenleri uzaklaştırırız. Ayrıca gün içerisinde belli aralıklarla gözlerinizi pamuk yardımı ile ılık su uygulaması yapınız.

Papatya çayı: Gözde kaşıntı ve batma gibi etkiler ile kendini gösteren göz alerjisini evde geçirmek için uygulanan doğal yöntemler arasında en sık tercih edilenlerdendir. 1 bardak kaynar suyun içerisine 1 çay kaşığı kadar kurumuş papatya atınız. Yaklaşık olarak 5 dakika demlenmesini bekleyiniz. Demlendikten sonra pamuk yardımı ile gözlerinize sürünüz. Bu çay anında rahatlama sağlayacaktır.

Çay Torbası: Gözdeki mikrobu yok etmenin en pratik yöntemleri arasında yer alan çay torbası, bakteriyel enfeksiyonların giderilmesini ve böylece iltihap oluşumunun önlenmesini sağlar. Sallama çayların poşetlerinini soğumasını bekleyip gözlerinize koyabilirsiniz. En az 10 dakika bekletiniz. Etkili sonuçlar için birkaç gün boyunca tekrarlayınız.

Gül Suyu: Göz alerjisini gidermek için etkili yöntemlerden biridir. Pamuğu gül suyuna batırıp sonrasında sıkınır ve ardından 10-15 dakika gözlerinizde bekletiniz.

Çemen tohumu, melisa çayı, patates gibi diper doğal yöntemler de göz kaşıntısını gidermek için faydalıdır.- Göz kaşıntısı neye işarettti dendiğiniz göz alerjisi olsa da bazen nezle ve grip gibi hastalıklara da sebebiyet verebilir. Ayrıca korna zedelenmesi de bu duruma sebebiyet verebilir.

Göz Alerjisi Kaç Günde Geçer? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genel olarak göz alerjisi tedavisi kapsamında alerjiye neden olan etkenin bulunması ve giderilmesi sağlanır. Evdeki tozların alınması, tüylü hayvanların beslenmemesi, tüylü oyuncakların alınmaması ve halıların kaldırılması alerjenlerin ortadan kaldırılmasını sağlar. Alerji mevsimsel ise dışarıda şapka ve güneş gözlüğü kullanınız. Ayrıca alerji döneminde kapalı alanlarda bulunmaya dikkat ediniz. Eğer ki alerjiniz geçmiyorsa uzman bir doktora gidiniz. Uygun damla ve ilaçlar ile kısa süre içerisinde alerji geçmektedir.

  • göz alerjisi
  • göz alerjisi ne ne iyi gelir
  • göz alerjisi nasıl geçer
  • göz alerjisi için damla
  • göz alerjisi geçmiyor
  • göz alerjisi belirtileri
  • göz alerjisi baş ağrısı yapar mı
  • göz alerjisi için evde ne yapılır
  • göz alerjisine evde ne iyi gelir
  • gözde kaşıntı ve batma
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
İsot Diyeti Nedir? İsot Zayıflatırmı? İsot Diyeti Nasıl Yapılır?