Yaşam

Ramazanda Sabah Namazı Ne Zaman Kılınır?

29 Mayıs 2018 - 17:15:09
Ramazanda sabah namazı ne zaman kılınır?

Müslümanlar için ziyadesiyle önemli olan Ramazan ayında sabah namazının ne zaman kılındığı ile ilgili verilen bilgilerdir.

Sabah Namazı İmsaktan Ne Kadar Sonra Kılınır?

Takvimlerde imsak vakti olarak geçen bu kelimenin anlamını çoğu kişi bilmemektedir. Oruç tutacak olan kişilerin yeme ve içme zamanının kesilip oruca hazır hale gelindiğini gösteren zamana imsak denir. İmsak vakti aynı zamanda sabah namazına girme zamanını bildirmektedir. İmsak vaktinin girmesi ile sabah namazı kılınmaktadır. İmsak cinsel ilişkiyi bırakmak, yemeyi, içmeyi terk etmek ve oruca başladığını gösteren zaman dilimidir. Oruç imsak vakti ile başlarken iftar vakti ile bitmektedir. Sabah namazı zamanı imsak ile girmekte ve güneşin doğmasıyla sona ermektedir. Fakat bu durum Hanefi kişilere göre havanın hafif ışımasına kadar bırakabilmektir. Şafi kişilere göre ise hava karanlıkken sabah namazını kılmak faziletli olarak kabul edilir. Hanefi kişilere göre namaz kılındığı esnada güneş doğar ise namaz bozulmaktadır. Bu durumda kerahet vaktinin çıkması ile namaz tekrardan kılınır.

Sabah Namazı En Geç Ne Zaman Kılınır?

Hz. Muhammed'in (S.A.V) yeme içme süresinin bitmesi ile bir vakit Kuran-ı Kerim okuduğu ve sonrasında sabah namazını kıldığı rivayet edilmektedir. Bahsi geçen bekleme süresi on beş ila yirmi dakika olarak tarif edilmektedir. Bu hesaba göre imsak vaktinden on beş ila yirmi dakika sonrasında sabah namazının kılındığı söylenebilir. Günümüz koşullarında Türkiye'de 2 farklı imsak hesaplama yönteminin olduğu söylenebilir. İlki Osmanlı zamanından 1982 senesine kadar kullanılmış olan geleneksel temkinli hesaplama yöntemidir. Bu hesaplama yöntemine göre vakitleri yayınlayan internet veya kırtasiyelerde bulunan takvimlerden bilgi edinebilirsiniz. Bahsi geçen yöntem Türkiye dışındaki yerlerde mısır hesaplama yöntemi ismi ile bilinmektedir. Malezya, çeşitli Sunni Arap ülkeleri bu hesaplama yöntemine göre namaz vakitlerini hesaplamaktadır. Diğer bir hesaplama yöntemi diyanetin 1982 senesinden bu yana kullanıldığı tekniktir. Diyanet takviminde bulunan imsak vaktinin direkt olarak sabah namazına giriş vaktiyle aynı olduğu görülebilir. Diyanetin ifadelerine göre oruç tutacak kişilerin Türkiye coğrafi konumunda yirmi dakika öncesinde oruca niyet etmelerinin ve yeme, içmenin kesilmesinin hayırlı olduğu anlaşılmaktadır. Zaman farkı Avrupa ülkelerinde uzamaktadır.

Ramazanda Sabah Namazı Saati Nedir?

Müslümanlar için hasretle beklenen Ramazan ayının gelmesi ile sahur ve iftar için gerekli olan mutfak alışverişi yapılmaktadır. Ramazan ayında ve genel hayat içerisinde uyulması gereken bir sürü kural vardır. Fakat Ramazan ayında en çok merak edilen soru sabah namazı ve sahur vaktidir. Sahur ve namaz vakitleri her sene her şehirde değişkenlik göstermektedir. Saatlerin detayını öğrenmek için takvim edinmek gerekir. Orucu riske atmadan tarihlere bakmak ve saatlere göre hareket etmek gerekmektedir.

Yorumlar
Ferhat Düzenli 29 Mayıs 2018 - 17:25:09 Ramazanda sabah namazı camide ne zaman kılınır? Ezan okunur okunmaz camiye gidilse olur mu? Sahur nedeniyle bu aralar çok gidemiyorum. Evde kılıyorum. Sabah namazını ne zaman kılabiliriz? Ramazanda daha erken okunuyor çünkü.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: