Sağlık 25 Aralık 2020 - 08:51:27

Mitral Yetmezlik Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Mitral Yetmezlik Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Mitral yetmezlik; kalp kapak hastalığı olarak nitelendirilen, mitral kapağın tam kapanmaması sonucunda kanın kalp içerisinde birikmesi ve sol ventrikül baskı yapması ile ortaya çıkan rahatsızlık olarak nitelendirilmektedir.

Mitral Yetmezlik Nedir, Ne Demek?

Önemli bir kalp hastalığı olarak nitelendirilen mitral yetmezlik, sol ventrikülün kasılması sonucunda kendine sol atriumdan gelen kanın tamamını aorta atması gerekirken bunun bir kısmının sol atriuma tekrardan geri gitmesi ve buna bağlı olarak sol ventrikülün iş yükünün artması sonucunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu geri kaçısın ne kadar olduğu, rahatsızlığın tehlike boyutunu, tekrarlama potansiyelini ve tedavi şekillerini etkilemektedir. Bu geri kaçışın miktarı hastalığın derece derece nitelendirilmesine neden olur. Birinci, ikinci ya da üçüncü derece gidi sınıflandırma söz konusu olur. Derece arttıkça hastalığın önemi ve tehlikesi belirlenir.

Sağlıklı bir kalpte sol ventrikül kasıldığı zaman mitral kapak kapanmaktadır. Bu süreçte kan sol ventrikül tarafından aortaya atılmaktadır. Fakat bu kan mitral kapaktan sol atriuma geri kaçtığı zaman bu rahatsızlık kendini göstermektedir. Mitral kapak kalbin sol ve sağ karıncığı arasında yer almaktadır. Akciğerler tarafından temizlenerek gelen kanın sol karıncığa geçmesini sağlamaktadır. Daha sonra karıncık kasılır ve aort vasıtası ile bu temiz kanı tüm vücuda göndermektedir. Kalpte iş yükü oldukça ağır olan bir kapakçıktır.

Mitral Yetmezlik Belirtileri Nelerdir?

Bu tarz kalp hastalıklarında erken tanı ve tedavi oldukça önemlidir. Mitral yetersizlik belirtileri fark edildiği zaman mutlaka uzman bir doktora gitmek gerekmektedir. Bu hastalığın belirtilerine baktığımızda nefes darlığı, çarpıntı, kalpte ritim bozukluğunun meydana gelmesi, bayılma, göğüs ağrısı, bacaklarda şişlik oluşması, kanlı tükürme ya da balgam olması, sırt üstü yatamama ve birtakım ek hastalıklar meydana gelebilmektedir. Rahatsızlığın bulunduğu kişilerde genel olarak belirtilerin birkaçı aynı anda meydana gelmektedir. Belirtilerin belirgin olması aynı zamanda hastalığın tanısı ve derecelendirilmesi aşamasında da önemlidir. İleri evrelerde bu belirtiler daha sık ve daha fazla gözlemlenmektedir.

Mitral Yetersizlik Nedenleri Nelerdir?

Bu hastalığın oluşmasına ya da artmasına birçok neden etki yapmaktadır. Bunlardan ilki mitral kapaktaki kıkırdak yapısının bozulması sayılabilir. Bir başka neden olarak romatizmal kalp hastalığını gösterebiliriz. Bu tek başına nadir de olsa etki yaratabilmektedir. Kalp kapağında enfeksiyon bulunması, mitral kapağın bağlı olduğu yerde kireçlenme meydana gelmesi, koroner yetersizlik olması idiyopatik korda rüptürü mitral yetersizlik nedenleri arasında gösterilmektedir. Bunların yanı sıra sol ventrikülde meydana gelen bir genişlemeye yol açan durumlar da hastalığın oluşmasına sebebiyet verebilir. Doğuştan gelen birtakım yapısal bozukluklar ya da eksiklikler de neden olabilir. Henüz küçük yaşta eklem romatizması geçirmiş kişiler risk grupları içerisinde yer almaktadır.

Mitral Yetmezlik Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastalığın hangi derede ve ne seviyede olduğunu bilmek tedavi sürecinde oldukça önemlidir. Başlangıç aşamasında ise ilaç ile tedavisi gerçekleştirilebilmektedir. İlaç sol ventrikülün iş yükünü azaltmayı hedeflemektedir. Eğer ki ilerlemişse mitral yetmezlik tedavisi cerrahi müdahale gerektirebilir. Cerrahi işlemler ile kalp kapakcığı onarılmaktadır. Fakat bu tarz işlemler ile kalp kapakcığı onarılsa da hasta ömür boyu kan sulandırıcı ilaç kullanmak zorunda kalabilir. eğer kalp kapaçığı onarılmayacak durumdaysa yapay ya da mekanik kapak takılabilmektedir. Erken teşhis ile bu hastalığın tedavi edilmesi mümkündür.

  • mitral yetmezlik
  • mitral yetmezlik nedir
  • mitral yetersizlik belirtileri
  • mitral yetersizlik nedenleri
  • mitral yetmezlik tedavisi
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Kolakas Bitkisi ve Yemeği Nedir? Tarifi Ve Faydaları