Yaşam

Saç Çıkaran İlaçlar İşe Yarıyor mu?

25 Ekim 2017 - 17:43:26
Saç çıkaran ilaçlar işe yarıyor mu?

Erkek ve kadınlar için çok önemli olan saçlar döküldüğünde veya azaldığında kişi çeşitli yollara başvurmaktadır. Saç çıkaran ilaçlar bu konuda akla gelen ilk yöntemdir.

Saç Çıkaran Yöntemler Nelerdir?

Bazı insanların saçlarının az olması doğuştan bu yana var olan bir durumdur. Doğuştan gelen veya genetik faktörlerden dolayı saçları az olan kişiler çeşitli yöntemlere başvurmaktadırlar. Saç ekimi gibi, ilaç kullanımı gibi çeşitli yollar kişinin tercih etmesine bağlıdır. Eskiden bu yana saçları az olan insanların uzman doktora gitmeleri ve ne yapabilecekleri konusunda hekime danışmaları en sağlıklı yoldur. Saç çıkaran ilaçların kullanımı insanların saç tipine ve yapısına göre değiştiği için kadın ya da erkek gelişi güzel ilaç kullanmadan önce mutlaka hekime danışmalı, hekim kontrolünde ilaç kullanmalıdır.

Günde Kaç Tel Saç Dökülür?

Saç dökülmesi çoğu insanın yaşadığı sorunlardan biri olarak karşımıza çıkar. Saç zayıflaması, saç incelmesi veya saç dökülmesi çeşitli nedenlerden kaynaklı olarak meydana gelmektedir. Gün içinde her yetişkin insanın saçı elli ila yüz tel aralığında dökülme ile sonuçlanmaktadır. Bahsedilen sayıdan daha fazla dökülen saçlar için acilen hekime başvurulması gerekir. Birey saçlarındaki dökülmenin artıp artmadığı sabah kalktığı zaman yastığın üzerine bakarak veya duştan çıktıktan sonra dökülen saçları gözlemleyerek anlayabilir. Genellikle saçlara tarama veya şekil verme gibi işlemler esnasında saçlar dökülme eğilimindedir. Dolayısı ile bu süreçlerde kişinin farkında olması ve saçlardaki dökülmenin arttığını ya da azaldığını kontrol etmesi, çıkan sonuca göre önlem alması gerekir.

Saç Dökülmesinin Psikolojik Etkileri Nelerdir?

Saçlar döküldüğü zaman özellikle kadınlar psikolojik olarak çökme yaşar. Erkek ya da kadın fark etmeksizin en önemli aksesuar saç olduğu için saçın durumunun farkında olmak gerekir. Parlak, sağlıklı ve gür saçlar her zaman insanların beğenisini toplar. Saçların dökülmeye başlaması ile beraber kişinin morali bozulmaya ve kendine olan özgüvenini yitirmeye başlar.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

İlk aşamada saç dökülmesinin nedenini bilmek gerekir. Ayrıca dökülme tipi de önemlidir. Saç dökülmesinin nedenini net bir şekilde anlayabilmek için dermatoloğa gitmek gerekir. Yaşanılan sorun genetik dökülmeden kaynaklı ise doktorların vermiş olduğu tabletlerin kullanılması tavsiye edilmektedir. Kullanılması gereken ilaçları doğru anlamak ve kullanmak için uzmana gitmek en geçerli yöntemdir. Saç dökülmelerinin sık rastlanan diğer nedenlerinden biri kansızlığa bağlı olan dökülmelerdir. Kişideki kan değerleri yetersiz ise dökülmeler meydana gelir. Ayrıca bu durumun yanında kanın içindeki demir, B12, magnezyum ve çinko gibi vitamin eksiklerinin var olması da saç dökülmelerini hızlandırmaktadır. Kansızlık problemi için genelde tablet kullanılmaktadır. Fakat her insanın bünyesi farklı olduğu için vücuttaki herhangi bir sağlık problemi için doktora gitmek uygun olacaktır. Saç dökülmeleri veya saçkıran problemleri genellikle stresten dolayı olduğu için kişinin moralini bozan ve strese sokan etkenler ortadan tamamen kaldırılmalıdır. Birey yaşadığı saç problemleri için uzmana danışmalıdır.

Yorumlar
ayhan demir 25 Ekim 2017 - 17:53:26 Saç çıkaran ilaçlar ve fiyatları inceledim. Aslında ben de bu tarz ürünler denemek istiyorum ama etki görür müyüm bilmiyorum. Saç çıkarmak için ilaç kullananlar var mı? Gerçekten işe yarar mı? Nasıl bir ilaç kullanmam gerekir?cevapla
Baran Kaya 07 Eylül 2018 - 15:37:16 Benim yaklaşık 1 yıl önce strese bağlı olarak saçlarımda dökülmeler olmuştu. Hemen önlemini aldım ve doktor tavsiyesi saç çıkaran ilaçlar denedim. Bu şekilde dökülmeyi durdurduk ve tekrar saç çıktı. Yani aslında işe yarıyor ama herkeste aynı etkileri yaratmıyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: