Saç dökülmesine iyi gelen bitkiler
Yaşam

Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkiler

25 Ekim 2017 - 20:34:32

Çeşitli nedenlerden dolayı dökülen saçlara iyi gelen bitkiler doğada bulunmakta ve bu bitkilerden insanlar yararlanmaktadır.

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Saçların zarar görmesinin farklı nedenleri mevcuttur. Saç kökleri zamanla incelmekte, dökülmekte, zayıflamakta ve yıpranmaktadır. Dökülmenin çözümü olarak bazı bitkiler önerilmektedir. Saç dökülmesi insanlar için önemli cilt sorunları arasında yer aldığı için bu problemin çözümü için çeşitli bitkiler kullanılmaktadır. Günümüz şartlarında saçların sıklaşmasını sağlayan bitkileri temin etmek çok basittir.

Saç Dökülmesi İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

İnsanların sürekli olarak yaşadığı ve dert ettiği saç dökülme sorununu engelleyen bitkiler doğanın içinde yer almaktadır. İnsanlar asırlar boyunca bu bitkileri alternatif tıp olarak kullanmışlardır. Saç dökülmesine iyi gelen birçok bitki vardır.Dökülmelere iyi gelen en önemli bitki lavanta çiçeğidir. Lavanta çiçeği saçları besleyebilecek vitaminleri içerisinde barındırmaktadır. Saç bakımı için doğal bir şekilde kullanılır. Bunların yanı sıra lavanta çiçeği ilaç yapımında da kullanılmaktadır. Bu çiçeğin saçlar için en önemli özelliği saç derisini güçlendirmesidir. Dökülmüş ve yıpranmış saçları onaran lavanta çiçeği kür halinde saçların güçlenmesi için kullanılabilir.

Lavanta Kürü Saça Nasıl Uygulanır?

Lavanta kürünün saça uygulanması oldukça basit bir işlemdir. İlk olarak kürün temiz saça uygulanması gerektiği unutulmamalıdır.Öncelikle saç yıkanır, üç bardak su kaynatılarak içerisine bir tatlı kaşığı kadar lavanta çiçeği eklenir. Lavanta çiçeği bu şekilde tam beş dakika bekletilerek demlenmesi sağlanmalıdır. Lavanta demlendikten sonra saça uygulanabilir. Kürü uyguladıktan yarım saat sonra saçlarınızı durulayabilirsiniz.Saçlardaki dökülme problemi sonlanana kadar bu kürü hafta içerisinde bir ila iki kez uygulamanız mümkün.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Saç dökülmesine çok iyi gelen başka bir şey ise Hindistan cevizi sütüdür. Saç köklerini beslemekte ve saçları güçlendirmektedir. Dökülmeleri engelleyen hindistan cevizi sütü ile saç bakım kürü yaparak saça uygulayabilirsiniz. Kürü hazırlamak için Hindistan cevizi sütü ısıtılır. (yarım fincan olacak şekilde) Isıtılma işleminden sonra saç derisine uygulanır. Uygulama yapılır ve saçların üzeri hava almayacak halde kapatılmalıdır. Bone veya poşet kullanabilirsiniz. 30 dakika beklendikten sonra saçlar güzel bir şekilde şampuan yardımı ile yıkanıp durulanır. Tere bitkisi saçların dökülmesini önlemektedir. Saç dökülmesini engellemek için mutlaka besin olarak tere otunu tüketmeye özen gösterin. Besin olarak tüketmenin yanı sıra tereyi sıcak suda demleyerek saça masaj yaparak uygulayabilir bu sayede dökülme probleminden tam anlamıyla kurtulabilirsiniz. Tere bitkisi içerisinde çeşitli vitaminleri bulundurduğu için bu bitki saçları çok kolay bir şekilde onarmakta ve saçları güçlendirmektedir.

Sarımsak Saç Dökülmesini Önler mi? İyi Gelir mi?

Sarımsak ve soğan bitkisi de saçları gürleştirmekte ve saç dökülmelerinde etkili bir rol oynamaktadır. Sarımsak ve soğanın içinde kükürt bulunduğu için saç diplerinin canlanması çok kolaydır. Saçlar hızlı bir şekilde gürleşir ve saç dökülmeleri için sarımsak ve soğandan yapılan kür uygulanır. Saç dökülmesine iyi gelen bitkiler sayesinde doğal bir şekilde saçlarınıza bakım yapabilir ve dökülmeyi azaltabilirsiniz. Unutmayın saç kökleriniz ne kadar güçlü olursa saçlarınız o kadar sağlıklı olur.

Yorumlar
Hülya gezeroğlu 25 Ekim 2017 - 20:44:32 Saç dökülmesi mevsimsel mi değil mi bilmiyorum ama şu sıralar tutam tutam dökülüyor saçlarım. Ne yapmam gerekiyor bilmiyorum. Doğal yöntemler işe yarar mı onu da bilmiyorum. Dökülmeyi nasıl durdurabilirim?cevapla
Sevgi Çolak 07 Eylül 2018 - 16:02:05 Saç dökülmesine iyi gelen besinler ve yağlar kullanmak oldukça faydalı oluyor gerçekten. Saçlarımda bir ara normale göre dökülmeler oluyordu. Seyreklik yoktu ya da açılma filan ama önlem alıp bitkisel yöntemler denedim. Verimli sonuçlar da aldım.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: