Yaşam08 Temmuz 2021 - 14:42:43

Retinol Nedir? Retinol İçeren Kremler ve Serumlar Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Retinol Nedir? Retinol İçeren Kremler ve Serumlar Nelerdir? Ne İşe Yarar?

A vitaminin bir türevi olarak tanımlanan retinol; ince kırışıklıkların giderilmesi, güneş lekelerinin tedavisi, kolajen üretiminin sağlanması ve antioksidan özelliği ile cildin yenilenmesini sağlayan bir bileşendir.

Retinol Nedir, Ne Demek?

Cildin yenilenmesini sağlayan ve aynı zamanda kolajen üretiminde öneli bir yere sahip olan retinol, çeşitli deri hastalıklarının tedavisinde kullanılan ve aynı zamanda yaşlılık belirtilerini, güneş lekelerini gideren bir vitamindir. A vitaminin bir çeşidi ve üyesi olan retinol, deriye canlılık katar ve aynı zamanda elastikiyet kazanmasına yardımcı olur. Yağlı ciltlerin arındırılması, sivilceler tedavisi için önemli bir yere sahiptir.

Retinol İçeren Kremler ve Serumlar Nelerdir?

Cildin yoğun bir şekilde nemlendirilmesini ve yenilenmesini sağlayan retinol içeren kremler, cilde vitamin takviyesi yapan ürünlerdir. Ciltte kolajen üretiminin sağlanmasına destek olan bu kremler cildin esneklik kazanmasına yardımcı olur. Kırışıklara karşı cildin direncinin artmasını sağlayan retinol içeren serumlar aynı zamanda lekelerin giderilmesi için de etkilidir.

Ciltte hücre yenilenmesi meydana getiren bu kremler ve serumlar, aynı zamanda serbest radikallerin meydana getirdiği hasarın giderilmesini de sağlar. Cildin sıkılaşma etkisinin kaybolması ve nem dengesinin bozulması gibi etkiler yaşlanma belirtilerinin oluşmasına sebep olur. Retinol içeren ürünler kullanarak bu durumu önleyebilirsiniz. Özellikle 30-35 yaşlarından sonra oldukça gereklidir.

Retinol Ne İşe Yarar?

Cildin kuruluğunu gideren ve nemlenmesine yardımcı olan retinol, cilt hassasiyetinin giderilmesi için etkilidir. Sadece kuru ciltler için değil, yağlı ciltlerde de sebum dengesi meydana getrir. Bu özleliği sayesinde pek çok cilt hastalığının önlenmesine yardımcı olur. İnce kırışıkların giderilmesini sağlarken aynı zamanda deri kırışıklıkları da düzenli kullanım ile açmaktadır. Yeni başlayanlar için retinol kısa sürede cildin toparlanmasına yardımcı olur. Retinol içeren ürünler birbirinden farklı markalar tarafından çeşit çeşit üretilmektedir. En iyi retinol serum ya da krem için farklı ürünleri deneyebilir ya da yorumlara bakarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu konuda uzman bir dermatolog desteği de alabilirsiniz.

Retinol Kullananlar ve Yorumlar

Özellikle yaşın ilerlemesi ile meydana gelen yaşlanma belirtilerinin giderilmesi için etkili olan retinol içeren ürünler, pek çok kadın tarafından kullanılmaktadır. Göz çevresindeki kırışıklar için retinol göz kremi de bulunmaktadır. Sizler de eczanelerden yara internet üzerinde bu vitamini içeren ürünlerden alarak cildinizi onarılmasını sağlayabilirsiniz.

Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Eklem Çıtlaması Nedir? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?