Sağlık

Çaya Atılan Şeker Kilo Yapar mı? Çaya Şeker Atmanın Zararları

06 Mart 2018 - 20:34:38
 Çaya atılan şeker kilo yapar mı? Çaya şeker atmanın zararları

Ülkemizde çay, sudan sonra en fazla tüketilen içecek olurken çaya atılan şeker sebebiyle birçok insan fazla kilolarıyla uğraşmak zorunda kalıyor.

Çaya Atılan Şeker Kilo Yapar mı?

İnsanların fazla kilolar ile uğraşmasının en büyük sebebi olarak beslenme şekilleri gösteriliyor. Gün içerisinde kalori olarak yüksek miktarda değerlere sahip olan ancak doyuruculuk ya da tok tutma gibi özellikler yönünden zayıf olan ürünler tüketildiğinde insanlar kilo almaya başlıyor. Yağ ve şeker de bu zararları maddelerin başında yer alıyor. Gün içerisinde sürekli olarak tatlı tüketmek çok mümkün olmamasına rağmen düzenli olarak çay tüketen çok sayıda insan bulunuyor. Bu insanlar, eğer çaylarına şeker katıyorlarsa bu durumda düzenli olarak vücutlarına şeker almış oluyorlar ve bu durum onların çok ciddi biçimde kilo almasına sebep oluyor.

Çaya Atılan Şeker Ne Kadar Kilo Aldırır?

Gün içerisinde aldıkları gıdaların besin değerlerini inceleyen kişiler bu sayede kalori değerlerini alarak buna göre bir beslenme şekli hazırlıyor. Bu şekil içerisinde eğer alınan kaloriden daha fazla kalori yakılırsa bu kilo kaybı anlamına geliyor. Araştırmalara göre bir küp şeker 11 kalori değerine sahip. Eğer bir bardak çaya 2 küp şeker atılırsa bu durum her bir çayda fazladan 22 kalori alınması anlamına gelir. İnsanlar fazladan 7200 kalori aldıkları takdirde 1 kilo almış oluyorlar. Bu da kişilerin 328 adet çay içtiklerinde yaklaşık olarak 1 kilo alacaklarını gösteriyor. Gün içerisinde 5 bardak çay içen kişiler 2 ay, 10 bardak çay içen kişiler 1 ayda bu kiloyu alıyorlar. Uzun vadede düşünüldüğü takdirde oldukça yüksek bir miktar olduğundan çaya şeker katılmasının bırakılması ve bu şekilde kullanıma alışılması gerekiyor.

Çaya Şeker Atmanın Zararları Nelerdir?

Çaya atılan şekerin düzenli olarak vücuda girişi çok ciddi biçimde zararlar verebiliyor. Bu zararlarını verirken çocuklar en çok etkilenenlerden birisi oluyor. Çok fazla çay tüketen çocuklar genel olarak çaylarını şekerli tükettikleri için bu zararları görebiliyorlar. Araştırmalar, çocuklarda dikkat kaybına, dişlerde zayıflama ve çürüğe, endişe ya da huysuzluğa sebep olduğunu gösteriyor. Bu durum da çocukların hem sosyal hayatlarında hem de okul hayatlarında çok zorluk yaşamalarına ve mutsuz olmalarına sebep oluyor. Yetişkin insanlarda ilk olarak fazla kilolara sebep olan düzenli şeker alımı, bunun yanı sıra bağışıklık sisteminin zayıflamasında etkili oluyor. Bu durumda insanlar çok daha rahat bir biçimde hastalıklara yakalanırken bu hastalıkları herhangi bir zarar görmeden kısa süre içerisine atlatmak da oldukça zor oluyor. Ayrıca vücudun mineral dengesine yaptığı bozukluklar da araştırmalar sonrasında ortaya atılıyor. Çay tüketimi ülkemizde çok yüksek seviyedeyken her geçen gün çayını şekersiz içen kişi sayısında da artış meydana geliyor. Bu sayede şekerin zararlarından çok daha az insan etkilenebiliyor.

Yorumlar
Özlem Menekşe 06 Mart 2018 - 20:44:38 Çaya şeker atmak kimyasal mı? Zararı var mı? Çaya 2 şeker atmadan içemiyorum. Zararlı diyorlar bırakmaya çalışıyorum ama olmuyor. Şekerli çay içmenin ne gibi zararları olur? Kilo yapar mı? Kaç şeker atılmalı?cevapla
Gülay Erdoğan 10 Ocak 2019 - 17:01:30 Çaya atılan şeker kaç kalori ve kilo yapar mı bilmiyorum ama ben çayı şekersiz içemiyorum. Daha önce birkaç kere denedim ama yok tat alamıyorum. Eskiden 2 atıyordum şimdi 1e düşürdüm. İllaki normal çaya göre daha fazla kalori barındırıyordur. Şekersiz içmek en iyisi.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: