Zayıflama 13 Nisan 2021 - 20:22:29

Hurmanın Kalorisi Nedir? Hurma Zayıflatırmı? Kilo Yapar mı? Diyette Hurma Yenir mi?

Hurmanın Kalorisi Nedir? Hurma Zayıflatırmı? Kilo Yapar mı? Diyette Hurma Yenir mi?

Besin değer en yüksek gıdalardan biri olan hurma lif bakımından da zengin olduğu için sindirim sitemine çok fazla yararı bulunmaktadır. Vitamin ve minerallerin birçoğunu içerisinde barındıran bu meyve yaz kış tüketilebilir.

Hurma Nedir? Nasıl Yenir?

Hurmanın birçok çeşidi sofralarda yerini alarak tatlı krizlerinin de önlenmesini sağlamaktadır. Zayıflamak isteyen ya da diyet yapan kişilerde ara öğün tercihi olarak yer alan hurma günlük vitamin ve mineral ihtiyacının birçoğunu karşılayabilmektedir.

Hurma Zayıflatırmı? Kalorisi Nedir?

Diyet esnasında ara öğünlerin olması kişinin açlık hissetmesine engel olur. Hurma kan şekerinin düşmesini engelleyerek açlık hissini ortadan kaldırır. Sindirim sisteminin düzenli çalışması için gerekli olan lif kaynağını barındırması diyet esnasında meydana gelen kabızlığa da engel olmaktadır. İştah kesici özelliği ile kişinin çok fazla yemek yemesine de engel olmaktadır. Diyet esnasında meydana gelen kabızlık hurma sayesinde giderilebilmektedir. İçinde bulunan lifler sayesinde bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur. Kan şekerini düzenlediği için ani kan şekeri düşüşlerine engel olur. Böylece zayıflarken kişinin ihtiyacı olan vitamin ve mineral desteğini sağlar.

Hurma Ne İşe Yarar? Kilo Yapar mı?

Diyet yaparken diyetisyenler ara öğün olarak mutlaka hurmanın tercih edilmesini belirtmektedirler. Metabolizmanın sağlıklı çalışabilmesi için hurmanın ara öğünlerde tüketilmesi gün içinde kişinin daha zinde olmasına yardımcı olur. Hurma ile beraber tüketilen su midenin rahat çalışmasını sağlar. Midede meydana gelen ağrıların azaltılması için tercih edilebilir. Sağlık deposu olan hurma küçük büyük herkes tarafından tüketilebilmektedir. Potasyum bakımından en zengin gıdalardan biri olan hurmanın kalorisi diğer meyvelere oranla daha azdır. Bu yüzden günlük alınması gereken kalori miktarına destek sağlar. Kolesterol ve yağ içermediği için kişinin kilo almasına engel olan tek gıdalardan biri olarak bilinir.

Hurmanın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?
  • İnsan vücudu alınan besinler ile vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamaktadır. Bunun dışında yenilen ek yiyecekler insan sağlığını olumlu yönde etkiler. Hurma insan vücudunun sağlığını koruyucu ve sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlayan meyveler arasında yer alır.
  • Mide ve bağırsakların düzenli çalışması için gerekli olan lif kaynağını bünyesinde barındırır. Mide ülserine engel olarak mide sorunlarının meydana çıkmasını da engeller. Bağırsaklardaki zararlı bakterilerin temizlenmesini sağlamaktadır.
  • Kan şekerini dengeler. Şeker hastalarında tatlı tüketimi olmadığından hurma rahatlıkla tatlı krizlerini önleyecek yapıdadır.
  • Adet dönemi yaklaşan kadınlarda tatlı gıdalara karşı ilgi fazla olduğundan hurma sayesinde gereksiz kalori alımı engellenmiş olur.
Hurmanın Özellikleri Nelerdir? Diyette Yenir mi?

Sağlıklı kilo vermek isteyenler için hurmanın insan sağlığı üzerinde çok fazla etkisi bulunur. Zayıflama esnasında kişinin tokluk hissini uzun süre hissetmesine yardımcı olur. Bu özelliği sayesinde diyetlerde tercih edilir. Hurma kolesterol değerlerinin dengelenmesi için tercih edilebilecek meyvelerden biridir. Özellikle yüksek kolesterol kişinin kısa sürede normal değerlere gelmesine yardımcı olur. Cinsel gücü arttırdığı da bilinen bu meyve kadın ve erkekler tarafından tüketilebilmektedir.

  • hurma
  • hurmanın kalorisi
  • hurmanın faydaları
  • hurmanın zararları
  • hurmanın özellikleri
Yorumlar
Nergis Yüksel Hurma diyeti ile kilo veren bir arkadaşım var. Bu gıdanın kalorisi çok düşük olduğu için genelde çok tercih ediliyor. Ben ramazanlarda oruç açarken yemeyi tercih ediyorum. Hem kan şekerimi dengeliyor hem de tadını seviyorum. cevapla
yorum yaz
Güneş Sütü ve Güneş Kremi Arasındaki Fark Nedir?