Sağlık 28 Kasım 2021 - 15:53:18

Kekik Çayı Nasıl Yapılır? Nelere İyi Gelir? Faydaları ve Zararları

Kekik Çayı Nasıl Yapılır? Nelere İyi Gelir? Faydaları ve Zararları

Kekik çayı, farklı renkte yapraklar açan güzel kokulu ve birden fazla türü bulunan kekikten elde edilen bir bitki çayıdır.

Kekik Nedir? Çayı Nasıl İçilir?

Kekik türleri üç yüz elli çeşittir. Kekik bitkisi bahçede yetiştirilebilir. Arıların en çok yararlandığı bitki kekiktir. Lezzetli balın üretilmesini sağlayan en etkili bitki kekik olarak tanımlanır. Kekik özellikle et yemeklerinde sıkça tercih edilmektedir. Yemeğin tadını daha lezzetli bir hale getiren kekik çay olarak da tüketilmektedir. Kekik çayı nelere iyi gelir diye araştırıldığında birçok hastalığa faydalı olduğu gözlemlenmektedir. Kekik yağı, suyu ve çayı sağlık sorunları için mükemmel bir tedavi edici olarak tanımlanabilir.

Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Bu bitki çayını hazırlamadan önce suyu kaynatın. Kaç kişilik yapılacaksa bir kişi için bir bardak su olacak şekilde ölçüyü ayarlayabilirsiniz. Su kaynadıktan sonra bir bardak için bir tatlı kaşığı kuru kekiği demliğe atın ve on ila on beş dakika aralığında demlenmeye bırakın. Demlenen kekiğin yapraklarını süzün. Süzme işlemi tamamlandıktan sonra çayı ılık veya sıcak olarak tüketebilirsiniz.

Kekik Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

 • Kekik çayı faydaları güçlü bir antioksidan etkisinin olması bulunmaktadır.
 • Öksürüğü azaltan ve düzenli kullanıldığı zaman tamamen ortadan kaldıran çayın kullanılması tavsiye edilir.
 • Bu çayın faydaları arasında hazımsızlığın giderilme özelliği bulunmaktadır.
 • Vücut çeşitli minerallere ihtiyaç duyar. Vücudun ihtiyaç duyduğu mineraller bu çayın içinde vardır.
 • Soğuk algınlığı, nezle, boğaz ağrısı gibi problemler için tüketilebilir.
 • Ağzın içinde bulunan yararları tedavi edici bir gücü bulunur.
 • Birçok kişinin yaşadığı dişeti problemleri için bu çayın tüketilmesi önerilir.
Kekik Çayı Nelere İyi Gelir?

Baş ağrısı ve romatizma ağrılarına kekik suyu iyi gelir, ağrıları azaltır. Gaz sorunu ve şişkinlik için kullanılır. Stresin azalması ve enerjik hissetmek bu bitki çayının faydaları arasında yer alan faktörlerdir. Kekik yağının dahili kullanılmaması tavsiye edilir. Yağ dahili olarak kullanıldığı zaman kişide çeşitli rahatsızlıklar meydana gelebilir. Bu rahatsızlıkların içerisinde kusma, mide bulantısı ve baş dönmesi gibi olumsuz sonuçlar vardır. Yapılan bazı araştırmalara göre kekik yağının tiroit bezinin çalışma dengesini sarstığı belirtilmiştir. Kadınların emzirme veya hamilelik süreçlerinde bu bitki çayının içilmesinin çeşitli yan etkilileri oluşturduğuyla ilgili herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Fakat kişinin her ihtimale karşı bu çayı içmeden önce doktoruna danışması önerilir.

Kekik Çayının Kullanımı Nasıl Olur?

Kekik yağı açık yara sorunları için birebirdir. Açık yara sorunlarında antiseptik olarak kullanılan kekik ayrıca ağız içindeki mikroplar için de etkilidir. Bu tür problemler için kekik eşliğinde ağız gargarası yapılması tavsiye edilir. Cilt sorunlarında doğal ilaç niyetine kullanılan kekik, grip gibi hastalıklarda da tercih edilir. Kekik çayı ılık bir şekilde paket halindeyken göz kapaklarında bekletildiği zaman göz bölgesindeki yorgunluk ve kırmızılığı almaktadır. Kekik çayı zararları hakkında doğrudan bilgiler bulunmamaktadır. Doğru kullanıldığı taktirde yan etkisi bulunmamaktadır.

 • kekik çayı
 • kekik çayı nasıl yapılır
 • kekik çayı nelere iyi gelir
 • kekik çayı faydaları
 • kekik çayı zararları
Yorumlar
İsminaz Yoldaş Kekik çayı nasıl demlenir? Nelere iyi gelir? İçilir mi? Tansiyon üzerinde olumlu etkilerinin olduğunu duymuştum. Fakat yükseklik mi düşüklük mü konusunda iyi. Tansiyonu yükseltir mi? Yoksa düşürür mü? Nasıl etkiler? cevapla
Güneş Koç Ben kekik çayını adet sancılarımın geçmesi için kullanıyorum genelde. Kaynamış suya biraz atıyorum ve demlendikten sonra içiyorum. Ağrımı kesiyor ilaç almak zorunda kalmıyorum. Zararları var mı bilmiyorum bana olmadı ama. cevapla
yorum yaz
Transparan Pudra Önerileri, Fiyatı ve Kullananlar