Sağlık 28 Kasım 2021 - 10:03:17

İncir Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

İncir Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

İncir yaprağı çayı oldukça faydalı ve çeşitli hastalıklar üzerinde tedavi edici özellikler sağlayan bir bitki çayıdır.

İncir Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

Bu çayın yapılışı şu şekilde tarif edilebilir; İncir yaprakları taze olarak veya mevsiminde toplanır ve gölge bir alanda kurutulur. Kurutularak hazırlanan yapraklar öğütülmektedir. İncir yaprakları öğütüldükten sonra soğuk su yardımı ile iyice yıkanır.Kurutulan incir yaprakları (tahmini olarak elli gram) 1 litre suyun içinde kaynatılmaktadır. İncir yaprağı çayı yapılışı sırasında dinlendirilen incir yaprakları süzülür. Süzülme işleminden sonra soğuk veya ılık bir şekilde tüketilir. Tüketilme zamanı ise sabah kahvaltısı ve akşam yemeğinden önceki zaman dilimidir. Aç bir şekilde tüketilmesi tavsiye edilir. Gün içinde iki kez tüketilmesi yeterlidir.

İncir Yaprağı Çayı Ne İşe Yarar?

İncir yaprağı çok eski yıllarda tedavi edici olarak kullanılmaktaydı. Eski dönemlerde yaşayan insanların ilaç ve hastane gibi avantajları olmadığı için incir yaprağı gibi çeşitli bitkilerden yardım almaktaydı. İncir ağacı Türkiye'nin çoğu şehrinde yetişmektedir. Özellikle Ege ve Akdeniz bölgesinde sıkça yetişen incirin ve yaprağının birçok faydası bulunmaktadır. İnsanlar tarafından incir yaprağı çayı yapılmakta ve tüketilmektedir. Çeşitli hastalıklar için çok faydalı olan bu çayı bazı kişiler bilmeyebilir. Bu çay taze yapraklar ile yapılabilir veya incir yaprağının mevsimi olduğu zaman da bu yapraklar toplanır ve kurutulur. Kurutulan yapraklar kışın tüketilebilir.

İncir Yaprağı Çayı Nasıl Kullanılır? Basura İyi Gelir mi?

  • Bu çay basur ve egzama rahatsızlığı için kullanılabilir. Bu rahatsızlıklardan dolayı çayı tüketmek isteyen kişiler on adet yaprağı 1 litre suyun içinde demleyebilirler. Demlenen çay cam bir kapta ağzı kapalı olarak saklanır. Soğuk bir şekilde aç karnına 1 çay bardağı kadar her sabah tüketilebilir.
  • Grip tedavisi için kullanılabilir. Kurutulma işlemi yapılmış olan veya yeşil incir yaprakları önerilen şekilde hazırlanır ve grip için içilir.
  • Şeker hastalığı için incir yaprağı çayı içildiği görülebilir. İncir yaprağının şeker hastalığından koruma özelliği bulunmaktadır. Düzenli bir şekilde bu çayı tüketen şeker hastalarının alacağı insülin oranın azalmasına destek sağlar. Bu yüzden bu çayı şeker hastaları kullanmaktadır.
İncir Yaprağı Çayı Neye İyi Gelir?

Bronşit rahatsızlığına sahip olan çoğu kişi bu çayı tüketmektedir. İncir çayı hazırlanır ve çayın içerisine bal ilave edilerek tüketilebilir. Bal ile beraber incir çayını içmek bronşit tedavisinde etkili olduğu söylenmektedir. Kan basıncının düşürülmesi için incir çayı kullanılmaktadır. Çayı tarif edildiği şekilde hazırlayın ve tüketin. Kan basıncının düşmesi için incir çayından destek alabilirsiniz. Basur sorunu olan kişilere incir çayı çözüm üretebilir. İncir çayı hazırlanır ve bu çayın buharına oturulur. Bu şekilde basur hastalığı zamanla tedavi edilebilir. Ayrıca incir yaprağı basur memesine sürüldüğü ifade edilmektedir. İncir yaprağı çayı faydaları özellikle hastalıklar üzerindeki tedavi edici etkisi üzerinde neticelendirilmektedir. Kolay yapımı ve farklı kullanım çeşitleri sayesinde günümüzde birçok kişi tarafından yoğun olarak kullanılmaktadır.

  • incir yaprağı çayı
  • incir yaprağı çayı nasıl yapılır
  • incir yaprağı çayı faydaları
  • incir yaprağı basur
Yorumlar
Seher özer İncir yaprağı ne işe yarar? Çayının faydaları nelerdir? Yaprağının birçok hastalık için iyi geldiğini duydum ama ben basur için tedavisinden yararlanmak istiyorum. Hemoroid için etkili olur mu? Kullansam işe yarar mı? cevapla
Gaye Patlıcan sapını kaynatıp içebilirsiniz hemoroid için incir yaprağının da faydası olabilir birde çoban çantası bitkisini söylemişti ibrahim saraçoğlu deneyin
Defne Laçin İncir yaprağı çayı zayıflamaya iyi geliyor diye duymuştum. Aslında birçok hastalık için faydalı ama ben kilo vermek için kullanılıyorsa onun için denemek istiyorum. Tarifini bilmiyorum ama kullanırken neye dikkat etmek gerekir? cevapla
yorum yaz
Cbd Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir? Ne İçin Kullanılır? Kullananlar ve Fiyatları