Sağlık 28 Kasım 2021 - 07:12:52

Isırgan Çayı Nasıl Yapılır? Isırgan Otu Çayının Tarifi, Faydaları ve Zararları

Isırgan Çayı Nasıl Yapılır? Isırgan Otu Çayının Tarifi, Faydaları ve Zararları

Isırgan çayı oldukça faydalı, yapılışı pratik ve kolay olan, birçok hastalığa çözüm olarak tüketilen bir bitki çayıdır.

Isırga Otu Ne İşe Yarar?

Isırgan otunun yaprakları vücutta bulunan ağrıların üzerinde koyulduğu zaman hali hazırdaki ağrıları azaltmaktadır. Sadece ısırgan çay olarak kullanılmayan ısırgan otunun çok çeşitli faydaları bulunmaktadır. Isırgan otunun yağı üretilmektedir. Üretilen yağ bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Ayrıca kırmızı kan hücrelerinin üretimini teşvik eden bu yağın çeşitli olumlu sonuçlarının olduğu yapılan araştırmalar kapsamında belirtilmektedir. Isırgan otunun üst kısmında ince tüyler vardır ve bu tüyler kişinin cildine batarak bölgeyi tahriş eder. Bunun nedeni bitkinin içerisinde cildi tahriş eden kimyasalların olmasıdır. Bu sebeplerden dolayı ısırgan otu tazeyken cilde değdiği zaman bölgeyi acıtmaktadır. Fakat ısırgan çayı ve otu insan sağlığına çok faydalı olduğu için eski zamanlardan bu yana tedavi edici olarak kullanılmaktadır.

Isırgan Otu Çayı Nasıl Kullanılır? Nerede Yetişir?

Isırgan çayı birçok ülkede genel olarak insan vücudundan ödem atılması için idrar söktürücü olarakkullanılır. Ayrıca organları temizleyen çay muazzam bir detoks içeceği olarak karşımıza çıkar. Çeşitli ticari ilaçların içerisinde de kullanılır. Isırgan otunun yetiştiği yerler Asya, kuzey Amerika, Kanada ve Avrupa'dır. Boyu yaklaşık olarak 1 metreye kadar uzayabilir. Yaprakların koyu kısımları tırtıklı olmaktadır. Haziran ayından itibaren eylül ay sonuna kadar bu bitkinin çiçek açan bu bitkinin tüm yıl boyunca yetiştiği görülmektedir.

Isırgan Çayının Faydaları Nelerdir?

 • Muazzam bir idrar söktürücü olan ısırgan otu çayı fazla suların vücuttan ödem atılması için kullanılmaktadır.
 • Isırgan çayı faydaları arasında bu bitkinin yüksek oranda demir vitamini içerdiği söylenebilir.
 • Isırgan otunun çayı anemi tedavisi gibi süreçlerde destekleyici olarak tüketilmektedir.
 • Soğuk algınlığı, üşütme, grip ve nezle rahatsızlıklarına çözüm olmaktadır.
 • Öksürük problemleri için kullanılır. Bunun yanı sıra böbrekleri ve karaciğer organını çok iyi bir şekilde temizlemektedir.
 • Isırgan otunun bağışık sistemine çeşitli faydaları vardır. Bunlardan en önemlisi bu sistemi etkili bir şekilde kuvvetlendirmesidir.
Isırgan Çayının Zararları Nelerdir?

Isırgan otu genel olarak güvenli bir bitkidir. Fakat bu otun yanlış bir şekilde kullanılması kişilere zarar verebilmektedir. Isırgan otu çeşitli ilaçlar ile etkileşime girdiği zaman yan etkileri ortaya çıkabilir. Bu ilaçların içinde; kan basıncı, mide, uyku, diyabet, kan inceltici, deri döküntüsü, antikaoagülan ve terleme ilaçları vardır. Isırgan çayı yapılırken bu süreçte köklerinin kullanılması daha fazla yan etkiyi meydana getirebilmektedir. Isırgan otu çayı zararları gün içinde en fazla dört fincandan fazla tüketildiğinde ortaya çıkabilmektedir.

Isırgan Çayı Tarifi Nedir?

Isırgan otu çayının tarifi çeşitli şekillerde anlatılabilir. Kaynamış suyun içine 1 çay kaşığı ısırgan otu (kurumuş olmalıdır) atılır ve on dakika demlenmesi sağlanır. Demlenen çay ılık bir şekilde tüketilebilir.

 • ısırgan çayı
 • ısırgan otu çayı
 • ısırgan otu çayı zararları
 • ısırgan çayı faydaları
 • ısırgan otu çayının tarifi
Yorumlar
Neslihan Can Isırgan çayı neye iyi gelir? Nasıl yapılır? Isırgan otu hemen hemen her yerde kolayca yetişebilen bir bitki. Aslında tene değdiğinde aşırı kabartan bir ot ama faydaları da önemsenmeyecek gibi değil. cevapla
Elif Naz Bayrak Isırgan çayı saça ve sivilceler faydalı diye duydum. Bunun için kullanmak istiyorum ama nasıl bir etki görürüm emin değilim. Çayını içmek mi iyi geliyor yoksa saça sürmek ve sivilcelere mi sürmek gerekiyor? cevapla
yorum yaz
Kızılcık Suyu Nedir? Neye İyi Gelir? Faydaları ve Zararları