Kalça sıkılaştırma ve kaldırma egzersizleri
Sağlık

Kalça Sıkılaştırma ve Kaldırma Egzersizleri

07 Ekim 2017 - 07:25:12

Kadınların fiziklerinin olabildiğince iyi görünmesi için kalçalarının son derece sıkı ve düzgün şekilli olması gerekmektedir. Kusursuz bir fizik için birtakım kalça sıkılaştırma ve kaldırma egzersizlerinin yapılması gerekmektedir.

Kalça Sıkılaştırma Nedir? Nasıl Olur?

Genel olarak kilo problemi olmayan bayanlar kalçalarının çok belirgin olmadığından yakınırken kilo fazlası olan bayanlar da kalçalarında yaşadıkları sarkma problemlerinden yakınırlar. Bu aşamada yapılacak olan egzersizler tam anlamıyla bu sorunların ortadan kalkmasını sağlarken bayanları kendilerini ayna karşısında daha fazla beğenmesini sağlayacaktır. Bu durum bayanların kendilerine olan güvenini de arttırırken iş hayatlarında ve sosyal hayatlarında daha başarılı bir grafik çizmeleri de sağlayabilmektedir. Herhangi bir cerrahi müdahale olmadan kalçalarını sıkılaştırmak isteyen bayanların evlerinde gerekli düzenekleri kurmaları ve bu şekilde istediklerini elde etmeleri gerekir.

Evde Yapılabilecek Kalça Eritme Hareketleri

Türkçede çömelme adı verilen ancak spor salonlarında ve programlarında squat olarak adlandırılan hareketlerden bazıları kalçaların sıkılaşmasında ve buna ek olarak daha kalkık bir pozisyona gelmesinde son derece etkili olmaktadır. Bu hareketler rahatlıkla çeşitlendirilebilirken bu çeşitlerin tamamı 5 ana hareket içerisinden üretilmektedir. Bayanlar düzenli bir biçimde bu hareketleri tekrarladıklarında vücutlarındaki etkiyi olabilecek en kısa sürede görmeye başlayacaklardır. İlk harekette bacaklarını omuz hizasında açan bayanlar sonrasında çömelerek dizlerini 90 derecelik açıya getirirler. Bu hareket yapılırken arkalarında bir sandalye varmışçasına eğilmeleri gerekmektedir. Bu durumda dizleri ayak parmaklarının ucundan daha ileri bir pozisyona doğru giderken kalça bölgelerinde büyük oranda gerilme meydana gelmektedir. Bu işlemi tek bacakla uygulamak da oldukça yararlı bir işlem olacaktır. Bacaklarından birisini hayaya kaldıran kişiler yalnızca tek bacağı üzerinde eğilerek çömelme hareketini yaparlar. Bu hareketi yapabilmek için güç ve dengenin de gelişmesi gerekmektedir.

Süpermen Kalkışı Hareketi Nedir? Kalça Sıkılaştırır mı?

Halk arasında Superman kalkışı olarak adlandırılan hareket de oldukça yararlı olmaktadır. Bu harekette yüz üstü yere yatan bayanlar kollarını ve bacaklarını düz bir doğrultuda aynı anda kaldırıp belirli bir süre bu şekilde kalırlar ve sonra eski pozisyonlarına dönerler. Dördüncü hareket olarak dizlerinin üzerinde duran bayanlar arkaya doğru tekme atar şekilde bacaklarını sırayla uzatarak hareketlerini tamamlayabilirler. Son hareket olarak karın bölgeleri tavana bakacak şekilde köprü pozisyonu alan bayanlar sonrasında ayaklarını sırayla kaldırarak kalçalarını çalıştırabilirler.

Kalça Sıkılaştırma Egzersizleri Hangi Sıklıkta Yapılır?

Kalça sıkılaştırma ve kaldırma egzersizleri her gün tekrar edilmelidir. Ancak ilk dönemde bu durum kaslarda ciddi ağrılara sebep olur. Bu sebeple ilk haftada bir gün ara ile yapılan hareketlerde 3x12 şeklinde hareketler uygulanır. Sonraki hafta ise bu değer 3x18 seviyesine çıkarken üçüncü haftada 3x24 temposunda hareketler yapılır.

Yorumlar
Hamiyet özlemiş 02 Ekim 2017 - 16:11:53 Squat kalça dikleştirmek için oldukça etkili diye biliyorum. Daha önce birkaç kere denedim ama biraz zor geldi açıkçası:)cevapla
Ayça Öztürk 27 Ağustos 2018 - 16:01:54 Kalça sıkılaştırma ve büyütme hareketleri nelerdir? Nasıl yapılır? Evde kalçalarımın toparlanması için yapabileceğim egzersizler nelerdir? Basenlerimin biraz erimesini ve kalçamın dik olmasını istiyorum. Bunun için ne yapmalıyım?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: