Sağlık

Karpuz Diyeti Nedir? Ne Zaman ve Nasıl Yapılır? Kaç Kilo Verdirir?

07 Ekim 2017 - 11:26:28
Karpuz diyeti nedir? Ne zaman ve nasıl yapılır? Kaç kilo verdirir?

Karpuz diyeti özellikle yaz aylarında keyifle yapılan bir zayıflama önerisidir.

Karpuz Diyeti Nedir? Etkileri Nelerdir?

Genel olarak uygulanan karpuz diyetlerinde günün tamamı karpuz tüketerek geçmemektedir. Belirli yan ürünler de tercih edilirken birçok ara öğünde ve ana öğünde karpuz yer alır. Bu sebeple de diyete karpuz diyeti adı verilmektedir. Her zaman ani kilo vermek için sert diyetler uygulanırken son dönemde karpuz diyeti bu işlemler için kullanılıyor. Bu diyet ile birlikte haftada 5-6 kilo seviyesinde kilo verebilen bayanlar böylece yaza tam anlamıyla istediği gibi giriyor. Genel olarak diyetlerde yemesi zor ve lezzetsiz ürünler kullanıldığından karpuz diyetini uygulamak insanlara çok cazip geliyor. Lezzet açısından oldukça tatmin edici olan bu meyve ile birlikte zayıflama fikrini oldukça seven bayanlar yapılan uygulamalar ile birlikte çok hızlı bir biçimde kilolarından kurtuluyor.

Karpuz Diyeti Nasıl Olur?

Yaz ayları yaklaşırken bayanlar hızlı bir şekilde kilo vererek deniz kenarında çok daha rahat hareket etmeyi ve istedikleri kıyafetleri giymeyi amaçlıyor. Genel olarak kış aylarında giyilen kıyafetler koyu renkli ve kalın olduğundan kiloları saklayabiliyor. Ancak yaz aylarında bu durum çok mümkün olmadığında kiloların hızlı bir şekilde verilmesi isteniyor. Birçok bayan bu sürecin sonunda verdikleri kiloları alıyor olsa da bunu önemsemiyorlar. Bu durumda yaz aylarında istedikleri gibi zayıflamış olup sonrasında aldıkları fazla kiloları farklı şekillerde saklayabiliyorlar. Karpuz diyeti sıcak yaz aylarında forma girmek için oldukça etkili bir diyet olarak karşımıza çıkıyor.

Karpuz Diyeti Zararlı mı?

Bu diyeti tercih ederken kişilerin çok dikkatli olması gerekir. Bir yandan karpuzun büyük bir kısmı su olsa da diğer yandan içeriğinde şeker oranı da oldukça fazladır. Bu sebeple şeker hastalarının bu diyeti uygulaması oldukça sakıncalı görülmektedir.

Karpuz Diyeti Nasıl Yapılır?

Bu diyet ile geçen bir güne örnek vermek gerekirse kişiler kalktıklarında kahvaltıda için 1 su bardağı süt ile birlikte 8 yemek kaşığı müsli tüketebilirler. Ara öğün olarak da 1 adet şeftali tercih edilebilmektedir. Buna ek olarak öğlen yemeği yalnızca karpuz ile geçiştirilmektedir. Genel olarak 200 gram karpuz yeterli olurken isteyen kişiler küçük bir dilim yağsız peyniri de karpuz ile birlikte tüketebilirler. Bunlarla doymayan ve çok zorluk çeken kişiler 1 dilim buğday ekmeği tüketebilirler. İkinci ara öğün ise bir kutu süt, ayran ya da meyveli yoğurt ile geçirilir. Süt ürünleri ile arası çok iyi olmayan kişiler bu öğünde fındık ya da badem gibi ürünleri 10-15 adet arasında tüketebilirler. Akşam yemeğinde 100 gram et yemeleri gereken kişiler ızgarada hazırlanan bu etin yanında 1 dilim buğday ekmeği alacaklardır. Sonrasında gece yatmadan önce de 200 gram karpuz ile gün tamamlanabilir.

Karpuz Diyeti ile Kaç Kilo Verilir?

Uygulanan karpuz diyeti çok kısa süre içerisinde sonuç verirken birçok kişide haftalık 5-6 kilo kadar bir kilo verme durumu söz konusu olmaktadır. Ancak kullanımında dikkatli olunmazsa kilo almaya dahi sebep olabilen bu diyet belirli hastalıkları da beraberinde getirmektedir.

Yorumlar
Necla Aksoy 02 Ekim 2017 - 16:30:44 Karpuz diyeti ne kadar süre yapılmalı? Bide diyeti uygularken dikkat etmemiz gereken birşey var mı?cevapla
Asuman Derin 10 Ağustos 2018 - 14:22:40 Bence bütün yaz yapılmalı. Su ihtiyacının karşılanmasında oldukça önemli bir meyve ama kavun neden bu konuda öngörülmemiş bilemiyorum. Arada ne fark olur acaba? Kavun da çok yoğun oranda su içeren bir meyve çünkü. Acaba kavun daha pahalı karpuz daha ulaşılabilir ucuz olduğu için mi bu şekilde? Ben bütün yaz karpuz yiyorum diyebilirim..Ama bu yaz kilo aldım. Karpuzu diyet amaçlı değil yediklerimi azaltmadan yoğun öğünlerin yanısıra yedim çünkü. Ama bundan sonra önceliğim olacak..
Serpil Demirayak 10 Ağustos 2018 - 14:16:52 Sevdim bu diyeti. Karpuz karpuz karpuz..... Yaz aylarının benim için en büyük efsanesi. Heleki bir de böyle kilo vermek için kullanabileceksek dokunmayın keyfimize. Ama karpuz kesinlikle diyet konusunda çok etkili bir meyve olabilir. Çünkü insanın şeker ihtiyacını bir kere kesinlikle fazlasıyla karşılıyor. Tatlıya ihtiyaç duymuyorsunuz. Talı bağımlısı, çikolata bağımlısı insanlar için iyi bir seçenek, Yaz aylarında çok çok etkili bir metod bence...cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: