Yaşam 23 Mart 2021 - 20:37:10

Çay Lekesini Ne Çıkartır? Çay Lekesi Halıdan Nasıl Geçer?

Çay Lekesini Ne Çıkartır? Çay Lekesi Halıdan Nasıl Geçer?

Zorlu lekelerden biri olan çay lekesi özellikle hanımların zorlandığı lekelerden biridir. Keyifle içilen çayın kıyafetlere ya da eşyalara dökülmesi ve daha sonrasında iz bırakması oldukça sinir bozucu olmaktadır. Beyaz kıyafetlerde ya da kumaşlarda oluşan sarı renk göze batan durumlardan biri olarak bilinmektedir. Çay lekesi çok zor giderilen ve ne kadar temizlenirse temizlensin yine de iz bırakan bir lekedir. Yapacağınız birkaç küçük işlem lekenin tamamen çıkmasına yardımcı olacaktır.

Çay Lekesini Ne Çıkartır?

Bir lekede lekenin hızlı bir şekilde çıkarılması için lekenin oluştuğu anda çabucak lekeyi çıkartmak gerekir. En zor leke özellikle kurumuş ve kumaşa işlemiş olan lekelerdir. Kıyafetlerde bir damla çay ya da kahve lekenin bile olması kıyafette çirkin bir görüntüye sebep olur. Kıyafetlerden çay lekesini çıkartmak için lekelenen bölgenin direk duru suya tutulması gerekmektedir. Daha sonra leke üzerine karbonat dökülerek birkaç dakika bekletilir. Çamaşır makinesinde hassas bölümde yıkanan kıyafetler kurulanır ve kullanılmaya devam edilir. Bu işlem genellikle karışık renkli kıyafetlerde işe yarayan bir yöntemdir. Beyaz kıyafetlerde ise daha keskin leke çıkarıcı bir yöntemin uygulanması gerekir.

Kıyafetten Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Çay lekesinin beyaz kıyafetlerden çıkarılması için leke öncelikle ıslatılır. Ardından bulaşık deterjanı lekenin olduğu bölgeye sürülür. Hafif ovaladıktan sonra duru su ile iyice durulanır ve çamaşır makinesinde beyaz kıyafet yıkanır. Leke tamamen çıkmış olacaktır. Bunun yanı sıra beyaz kıyafetlerde lekenin inatçı olduğu durumlarda bulaşık deterjanı ile birkaç kez aynı işlem uygulanabilir.

Çay Lekesi Halıdan Nasıl Geçer?

Çay lekesi kıyafetlerden çıkarıldığı gibi halı ve koltuk kumaşlarından da tamamen temizlenebilmektedir. Halıya dökülmüş olan çay kurumuş ve oldukça bekletilmiş bir çay lekesi ise öncelikle lekenin yumuşaması sağlanır. Islak bir havlu ile halı üzerine tampon hareketler yapılarak lekenin biraz daha ağarması sağlanır. Leke tamamen yumuşadıktan sonra leke üzerine bulaşık deterjanı sürülerek fırçalama işlemi yapılır. Halının yıkanması mümkün olmadığından bulaşık deterjanı ile fırçalama işlemi yapıldıktan sonra ıslak havlu yardımı ile köpükler alınır. Daha sonra üzerine havlu peçete koyulur. Havlu peçete birkaç kez leke üzerinde farklı yöne gelecek şekilde leke çıkarılır.

Çay Lekesini Çıkarma Yolları Nelerdir?

Çay lekesi ve diğer lekeler için kullanılacak yöntemler güçlü leke çıkarıcı ürünlerdir. Fakat bunlar genellikle renklerde soldurma oluşturduğundan pek tercih edilmeyebilir. Bu durum ile karşılaşmamak için bulaşık deterjanı uygulaması yapılması doğru bir yöntem olacaktır. Bulaşık deterjanı ile yapılan leke çıkarma işlemi sirke ile de yapılabilmektedir. Sirkenin diğer lekelerinde çıkarma özelliği kıyafet ve kumaşlarda da tercih edilebilir. Çay ve kahve lekesi zor lekeler arasında yer aldığından mümkün olduğunca leke oluştuktan hemen sonra leke çıkarma işlemine başlamak lekenin kuruyup kalmasına da engel olacaktır.

  • çay lekesi
  • çay lekesini ne çıkartır
  • çay lekesi halıdan nasıl geçer
  • çay lekesi çıkarma yolları
Yorumlar
Kerime Dündar Şekerli çay lekesi halıdan nasıl çıkar? Dün halımın üzerine 1 bardak şekeri çay döküldü şuan leke duruyor haliyle biraz uğraştım ama çıkmadı. Çıkması için ne yapmam gerekiyor? Leke izi kalır mı acaba halının rengi açıktı? cevapla
yorum yaz
Erkekler İçin Diyet Listesi ve Spor Önerileri Nelerdir?