Yaşam 24 Mart 2021 - 00:29:34

Sütlü Çay Yapımı Nasıldır? Kalori Ne Kadar? Faydalı mı?

Sütlü Çay Yapımı Nasıldır? Kalori Ne Kadar? Faydalı mı?

İngilizlerin damak tatlarından biri olan sütü çay ülkemizde çok tercih edilen bir tat olmamasına rağmen son zamanlarda oldukça ilgi gören sıcak içeceklerden biri haline geldir. Filmlerde gördüğümüz çay ikramlarının yanında sunulan küçük bir kasedeki süt, çay ile karıştırılarak tüketilmektedir. Daha çok İngiliz kraliyet ailesinde tüketilen sütlü çay artık her kesimden insanın da tercih etmesine sebep olmuştur.

Sütlü Çay Yapımı Nasıl Olur?

18. Yüzyıldan bu yana tüketilmeye başlanan çay, sıcak içecekler arasında en çok tercih edilen bir lezzettir. Çay bizim kültürümüzde oldukça fazla talep gören bir içecektir. Bizim ülkemiz dışında çaya önem veren diğer ülkeler İngiltere ve Çin'dir. Çin'de daha çok yeşil çay tüketimi daha fazladır. İngiltere ise siyah çay ile tanışmadan önce yeşil çay tüketen ve siyah çayın tadını aldıktan sonra bu lezzeti yaşamına geçiren bir ülkedir. Sütlü çay başlarda bardağın ısıtılması için süt tercih edilerek tüketilmekteydi. Daha sonrasında ise çay direk bardağa alınıp üzerine süt ilave edilerek tüketilmeye başlamıştır. Son olarak sütlü çay özellikle çay demlenirken de yapılmaya başlanmıştır.

Sütlü Çay Nasıl İçilir? Tadı Nasıl?

  • Sütlü çay kalorisi aslında süt ile beraber artmaktadır. Çayın normalde kalorisiz oluşu ve hafif aromalı yapısı tercih edilirken. Gün içerisinde enerji ihtiyacı olan kişilerin sütlü çay içmeyi tercih ettiği görülmektedir. Sütün kalori bakımından çaydan daha fazla kaloriye sahip olması sütlü çayında kalorisini arttırmaktadır.
  • İçimi keyifli ve lezzeti biraz buruk olsa da günümüzde birçok kişi çayı sütlü olarak tercih edebilmektedir. En önemli faydalarından biri de çayın zararlı etkilerini biraz olsun azaltmasıdır.
  • Çay içerisinde tein içerir ve uyarıcıdır. Çok fazla çay tüketimi sağlığa zarar verebilir. Fakat sütlü çay bu zararları azda olsa kırıcı etkiye sahiptir.

Sütlü Çay Tarifi Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Siyah çayın tek başına lezzeti hafif aromalı oluşu çay içimini keyifli hale getirmektedir. Normalde demleme işlemi yapılan çay sıcak su ile beraber renginin açılması sağlanır. Koyu renkteki bir çayı içmek biraz zor olabilir. Normal çayın demlenerek içilmesinin yanı sıra süt ile servis yapmak farklı bir damak tadını denemenize yardımcı olmaktadır. Kaynayan su içerisine atılan siyah çay yaprakları demlenmesi için ve çayın rengini tamamen alması için birkaç dakika bekletilir. Sıcak ve kaynamış süt çay fincanlarına alınır. Böylece bardağın çatlaması engellenecektir. Sıcak süt üzerine demlenmiş olan çay ilave edilir. Çay ve sütün birbirine karışması için çay kaşığı ile karıştırma işlemi yapılır. Tatlı bir tat isteyenler içerisine şeker ilave ederek tüketebilmektedir.

Sütlü Çayın Nerenin İçeceğidir? Tadı Nasıldır?

Sütlü çay tadı ağır olarak süt tadından dolayı baskın gelse de çay ile beraber farklı bir lezzeti ortaya çıkarmaktadır. İngiltere'nin en çok sevilen ve tüketilen sıcak içeceklerinden biri olan sütlü çayı evinizde deneyebilirsiniz.

  • sütlü çay
  • sütlü çay yapımı
  • sütlü çay tarifi
  • sütlü çay kalori
Yorumlar
Melis Gelişen Sütlü çay kalorisi çok yüksek mi? Sütlü çayın birçok faydası olduğunu duydum ama tam olarak ne işe yarar bilen var mı? Bu çay nerenin lezzeti nerede meşhur? Ben yeni yeni duymaya başladım sanırım farklı bir ülkenin lezzeti. cevapla
yorum yaz
Kangal Bitkisi Faydaları ve Diğer Adı Nedir? Nerede Yetişir?