Şeker hastalığı nedir? Belirtileri, nedenleri, teşhisi
Sağlık

Şeker Hastalığı Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Teşhisi

03 Kasım 2017 - 11:20:04

Şeker hastalığı son yıllarda çoğu kişide görüldüğü için belirtileri bireyin bu hastalığa hızlı önlem almasını sağlar.

Şeker Hastalığı Nedir, Ne Demek?

Vücutta bulunan pankreas ismindeki salgı bezi yeteri düzeyde insülin hormonu üretmediği veya üretilen insülin hormonu etkin bir halde kullanılmadığı zaman bir ömür süren ve gelişen duruma şeker hastalığı denir. Bu hastalığa yakalanan birey tükettiği besinler aracılığı ile kana karışan şekeri kullanamamakta, kan şekeri yükselmekte ve hiperglisemi meydana gelmektedir. Bu hastalığın meydana gelmesi hızlı bir şekilde ve üzücü olmaktadır. Bu hastalık fazla oranlarda kilo kaybına yol açmaktadır. Kişi sürekli olarak halsizlik hisseder. Bahsedilen durumları yaşayan kişiler acilen hekime başvurmalıdır. Bu hastalık vücutta kalıcı rahatsızlıklara neden olabilir, bu yüzden erken teşhis gereklidir.

Şeker Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Kişi hızlı bir şekilde fazla oranlarda kilo kaybetmektedir. Çok sık olarak idrara çıkmak bu belirtiler arasında yer alır. Sürekli olarak kısa aralıklarda acıkma durumunun oluşması meydana gelebilir. Gün içerisinde devamlı olarak halsiz ve yorgun hissedilebilir. İstemeden meydana gelen kilo kayıpları yaşanır. Bireyde bulanık göreme rahatsızlığının başlaması ve ayak bölgesinde karıncalanma, hissizlik ve uyuşmanın olması şeker hastalığı belirtileri arasındadır. Bu belirtilere sahip olan bireylerin hızlıca doktora gitmesi önerilmektedir.

Şeker Hastalığı Teşhisi Nasıl Yapılır?

  • Bu hastalığın teşhisinin konulabilmesi için kişi farklı kimyasal testlerden geçmektedir. Sağlıklı olan bir insanın idrarındaki şeker kaybı fark edilmeyen bir düzeydedir. Şeker hastası olan kişilerde ise idrarda bulunan şeker miktarı fazla olmaktadır. Bu miktar hastalığının gücüne göre değişkenlik gösterir. Kişinin idrarında şeker bulunması konulan teşhis yöntemlerinden biridir.
  • Kişideki açlık kan şekeri oranı normal şartlarda yüz yirmi altı mg/dl'nin altında olması gerekir. Bu etken teşhisin konması aşamasında önemlidir. Gün içerisinde şeker ölçümü yapıldığı zaman bu ölçüm iki yüz mg/dl'nin üzerinde çıktığı zaman bireyin şeker hastası olduğu belirlenir.
Şeker Hastalığı Testi Nasıl Yapılır?

Şeker hastalığı teşhisi konulabilmesi için GTT, yani glukoz tolerans testi yapılmaktadır. GTT en önemli testlerden biridir. Birey aç olduğu zaman vücuttaki kilo başına bir gram şeker verilmektedir. Bu hastalığa yakalanmış olan kişide oran fazla çıkar, çünkü hastanın açlık kan şekeri yüz on mg/dl'nin üzerindedir. Testin uygulanması ile artar ve dört ila altı saat sonrasında düşüş görülür.Diyabet hastalığı olmayan birey ise iki saat içerisinde doksan mg/dl'den yüz yirmi ila yüz kırk mg/dl'ye çıkmakta ve daha sonra normal seviyenin altına dönmektedir.

Şeker Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

Kişinin soluğu aseton kokuyor ise şeker hastalığına sahip olabilir. Aseton nefes verme esnasında buharlaştığı için şeker hastası soluk verirken nefesi genel olarak aseton gibi kokmaktadır. Şeker hastalığı nedir sorusu açıklamalar dahilinde cevaplandığı için meydana gelen belirtiler karşısında doktora gidip muayene olmak bireyin sağlığı için önemlidir. Bu hastalık mutlaka dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Yorumlar
Afitap Yayla 03 Kasım 2017 - 11:30:04 Şeker hastalığı tedavisi nasıl yapılıyor? Ameliyatı işe yarar mı? Bu hastalık için genetik olabileceğini söylüyorlar ama ne kadar doğru bilmiyorum. Bizim ailede birçok şeker hastası olan var. Ben 35 yaşındayım ilerde ben de olma ihtimali var mı?cevapla
Derya Tüzün 12 Eylül 2018 - 14:27:52 Şeker hastalığının farklı çeşitleri var. Tip2 diyabet hastasıyım. Bunu hemen hemen yeni öğrendim. Doktor ilaç verdi tedaviye başladı ama kalıcı olarak geçer mi bilmiyorum. Şuan kendimi daha iyi hissediyorum. Umarım tamamen geçer.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: