Sağlık

Çölyak Hastalığı Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

03 Kasım 2017 - 08:29:48
Çölyak hastalığı nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

İnsanların çoğunun bir fikri olmadığı çölyak hastalığının birbirinden farklı belirtileri ve tedavisi vardır.

Çölyak Hastalığı Nedir, Ne Demek?

İnce bağırsakta ve iç tarafta olan ince kılçıklar besin emilimi sağlamaktadırlar. Villus ismi verilen kılçıklar sindirim aşamasında öğütülen yiyeceklerin yararlı olan kısımlarını toplamaktadırlar. Yararsız olan kısımlar ise dışarı atılmaktadır. İnce bağırsağın iç taraflarını genişleten villus daha çok besinin emilimini sağlamaktadır. Villusun yapısı bozulduğu zaman öğütülen besinler alınamamakta ve boşaltım alanına gitmektedir. Bağırsak bölgesinde emilim olmazsa vücutta normal olmayan etkiler meydana gelmekte ve bağışıklık sistemi tamamen çökmektedir. Çocuklara bakıldığında çölyak hastalığının karaciğer hastalığı, kusma, anemi, şişik karın, ilerleyen yaşlarda kolay bir şekilde kemik kırılmaları, zayıflama gibi ciddi rahatsızlıklara yol açtığı görülmektedir. Bu hastalığı teşhis edebilmek için doktora gitmek gerekir.

Çölyak Hastalığı Neden Olur?

Çölyak hastalarının sağlıklarını tehlikeye sokan faktörler vardır. Çavdar, buğday şeklindeki tahıl ürünlerinin tüketilmesidir. Tahıl ürünlerinin zarar verme nedeni ise bu ürünlerin içerisinde gluten olmasıdır. Gluten villusların işi bırakmasına neden olmaktadır. Villuslar iş yapmadığında ise tüketilen her besin boşaltım sistemine atılmaktadır. Gluten villusları ortadan kaldırdığı zaman çölyak hastası olan vücut besinleri alamamaktadır. Bu süreçten kaynaklı olarak bağışıklık sistemi bozulmakta ve çölyak hastalığı meydana gelmektedir. Çocuklarda meydana gelen çölyak hastalığının aileden gelme olasılığı bulunmaktadır. Bu hastalık genetik faktörlerden kaynaklı olarak da çocuğa geçebilir. Çocuğun fiziksel anlamda zayıf fakat karın bölgesinde şişlik olması çölyak hastalığının belirtileri arasında yer aldığı için çocuğu zaman kaybetmeden uzman doktora göstermek erken önlem alınmasına yardım eder.

Çölyak Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

 • Kronik ishalin meydana gelmesi,
 • Kansızlık oluşması,
 • Kişinin hızla kilo kaybetmesi,
 • Sürekli oluşan karın ağrısı,
 • Psikolojik rahatsızlıkların oluşması ve kişinin davranışlarında değişiklikler gözlemlenmesi,
 • Sürekli olarak halsizlik yaşanması,
 • Kaslarda meydana gelen kramplar,
 • Bebeklik sürecinde büyüme ve gelişmenin bozuk bir şekilde ilerlemesi,
 • Dişlerin çarpık olması,
 • Ağız bölgesinde meydana gelen yaralar,
 • Bacak bölgesinde meydana gelen karıncalanma ve uyuşmalar,
 • Yaşa göre boyun uzamasında yaşanan problemler,
 • Adet düzensizliği ve düşük yapma olasılığının fazla olması
Çölyak Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kişinin glütensiz bir hayat sürmesi gereklidir. Glutenin tüketilmesi bu hastalık için tehlikelidir. Çünkü gluten bağırsağa zarar vermektedir. Sonuç olarak çölayak hastalığı olan kişinin gluten içeren besinleri hayatından çıkarmalıdır. Çölyak hastalığının en önemli tedavisi glutensiz bir diyet uygulanmasıdır. Glutensiz diyet uzman bir diyetisyen aracılığı ile bütün sağlık testleri yapıldıktan sonra hazırlanabilir. Glutensiz diyet kişilerde meydana gelen hastalık belirtilerini durdurmaktadır. Gluten alınmayan bir vücuttaki villuslar iyileşme gösterir. Bağırsakların zarara uğramaması için gluten alınmamalıdır. Diyete başlanıldığı günden itibaren vücutta iyileşmeye dair değişimler olur ve ince bağırsak iyileşme gösterir. Tahmini olarak villusların çalışma süreci altı ay olarak ifade edilmektedir. Çölyak hastalığı günümüzde birçok kişide bulunmaktadır. Beslenmeye dikkat ederek bu hastalıkla başedilebilirsiniz. Hastalığın belirtilerini fark ettiğiniz an bir uzmandan destek almayı unutmayınız.

Yorumlar
Murat Tezcan 03 Kasım 2017 - 08:39:48 Çölyak hastalığı genetik mi? Tedavisi nasıl yapılır? Belirtileri bende var ve babam da çölyak hastası olduğu için bende de olabilir mi diye düşünüyorum. Doktora gitmeden biraz araştırmak istedim ama nasıl anlayabilirim tam olarak?cevapla
Hansa Öztürk 12 Eylül 2018 - 12:18:16 Çölyak hastalığında yenmesi ve yenmemesi gereken yiyecekler nelerdir? Bu hastalık doğuştan mı yoksa sonradan mı oluşuyor onu merak ediyorum. Belirtileri görüldüğünde ilaçlı tedavi uygulanıyor sanırım. Bu çözüm olur mu?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: